Вперше показали комп'ютер, який допоміг виграти Другу світову війну - фото

Читать на русском

Секретний британський комп'ютер Colossus був створений для розкриття німецького листування

Читать на русском
Комп'ютер для зламування кодів
Colossus вважається унікальним комп'ютер свого часу

Секретний британський комп'ютер Colossus був створений для розкриття німецького листування

Вперше опублікували фото Colossus, секретного британського комп'ютера для зламування кодів, які раніше ніколи не показували. Він допоміг союзникам виграти Другу світову війну. Спецслужба показала їх на честь 80-річчя винаходу.

GCHQ (центр урядового зв'язку) "проливають нове світло" на "походження та роботу Colossus", який багато хто вважає першим цифровим комп'ютером, пише ВВС. Його існування трималося в таємниці до початку 2000-х років.

Секретний британський комп'ютер для розшифрування перехоплених німецьких радіоповідомлень
Секретний британський комп'ютер для розшифрування перехоплених німецьких радіоповідомлень

Енн Кіст-Батлер, директор GCHQ, сказала, що фотографії є нагадуванням про "творчий підхід та винахідливість", необхідні для забезпечення безпеки країни.

"Технологічні інновації завжди були в центрі нашої роботи тут, у GCHQ, і Colossus є чудовим прикладом того, як наші співробітники допомагають нам бути в авангарді нових технологій - навіть коли ми не можемо про це говорити", - розповіла Енн.

Підтримка працездатності комп'ютерів Colossus було велике завдання
Підтримка працездатності комп'ютерів Colossus було велике завдання

Перший "Colossus" почав працювати з Блетчлі-Парку, будинку британських дешифрувальників, на початку 1944 року. До кінця війни вже було 10 комп'ютерів, які допомагали розшифровувати повідомлення нацистів. Комп'ютер оснащений 2500 клапанами та має висоту понад 2 метри. Він потребував команди кваліфікованих операторів та технічних фахівців для його експлуатації та обслуговування. Найчастіше це були члени Жіночої Королівської військово-морської служби (Кропивники). 

Кропивники працююють на машині
Кропивники працююють на машині

Креслення його внутрішнього пристрою також було вперше оприлюднено разом із листом із посиланням на "досить тривожні німецькі інструкції", перехопленими Colossus, а також аудіозапис роботи машини.

Історики вважають, що комп'ютери скоротили війну та врятували безліч життів
Історики вважають, що комп'ютери скоротили війну та врятували безліч життів

До кінця війни 550 людей, які працювали на комп'ютерах, розшифрували 63 мільйони символів високоякісних німецьких повідомлень. Одним із його помітних успіхів було те, що союзники дізналися, що Гітлер проковтнув наживку, згідно з якою висадка на день "Д" у червні 1944 року буде у Калі, а не в Нормандії.

І незважаючи на величезний вплив, інженери та зломщики кодів, які працювали над програмою "Colossus", присяглися зберігати таємницю, і існування цієї життєво важливої частини механізму не згадувалося у підручниках історії протягом майже шести десятиліть. Colossus не було офіційно визнано спецслужбами Великобританії до 2000-х років. А після війни вісім із десяти комп'ютерів було знищено. Томмі Флауерсу, інженеру, який спроектував машину, було наказано передати всю документацію по машині GCHQ.

Спроби зберегти це в секреті були настільки успішними, що Білл Маршалл, колишній інженер GCHQ, який працював над "Colossus" у 1960-х роках, заявив, що гадки не має про його роль у воєнний час. Він сказав, що тепер "дуже пишається тим, що був хоч трохи пов'язаний із Colossus".

Голова опікунської ради Національного музею обчислювальної техніки, розташованого в Блетчлі-парку Ендрю Герберт, сказав, що публікація зображень стала ще однією можливістю відсвяткувати довгостроковий вплив, який зробив Colossus.

"З технічного погляду Colossus був важливим попередником сучасного електронного цифрового комп'ютера", - сказав він. "Багато тих, хто використовував Colossus у Блетчлі-Парку, в наступні десятиліття після війни стали важливими піонерами та лідерами британських комп'ютерних технологій, часто очолюючи світ у своїй роботі".

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.