Тайвань намагається позбутися 760 статуй диктатора Чан Кайші. Та думки щодо цього розділились
На Тайвані обговорюють демонтаж 760 статуй китайського військового диктатора Чан Кайші, який десятиліттями правив островом в умовах воєнного стану, але чия спадщина залишається предметом суперечок. Такі наміри має правляча партія, уряд же Тайваню пообіцяв працювати швидше задля реалізації цього плану. Опозиція тим часом - проти.
Дебати щодо спадщини Чан Кайші значною мірою розділилися по партійних лініях: правляча Демократична прогресивна партія виступає за відхід від поточних вшанувань, в той час як партія Чан Кайші, яка зараз перебуває в опозиції, звинувачує їх у бажанні стерти історію, повідомляє The Guardian.
Натомість цього тижня представник кабміну заявив, що міністерство внутрішніх справ прискорить роботу з правосуддя перехідного періоду, в тому числі щодо статуй, які все ще залишаються в громадських місцях. Ця обіцянка стала відповіддю на критику, що буцімто уряд рухається недостатньо швидко.
Тим часом уряд навіть виділив військовим субсидію, щоб стимулювати демонтаж. В свою чергу Міноборони країни заявило, що воно повинно "враховувати традиції". Міністр оборони повідомив, що вшанування Чан Кайші, який заснував військові академії в Китаї й на Тайвані, є військовою традицією. До всього, він вважає військові об'єкти приватною власністю, повідомила місцева преса.
Ці коментарі з'явилися після закликів про вирішення питання щодо статуї Чан Кайші в Тайбеї, яка має понад шість метрів заввишки і охороняється почесною вартою військової поліції.
У 2018 році уряд створив комітет перехідного правосуддя для розслідування правління колишнього генералісимуса, який був президентом Китайської Республіки - в Китаї, а потім на Тайвані. Серед його рекомендацій було прибрати тисячі статуй диктатора з публічних місць.
Тайвань усіяний статуями Чан Кайші, і протягом багатьох років уряд і суспільство були втягнуті в дебати про те, що з ними робити. Зокрема, з найбільшою меморіальною залою в центрі Тайбею, присвяченою диктатору.
Спадщина Чан Кайші вже давно є предметом політичних суперечок на Тайвані. Наприкінці громадянської війни в Китаї в 1949 році Чан Кайші і мільйони його прихильників, зазнавши поразки, втекли до Тайваню. Тут він створив уряд Китайської Республіки у вигнанні і керував населенням Тайваню в умовах жорстокого воєнного стану протягом десятиліть, аж до своєї смерті в 1975 році, коли влада перейшла до його сина. До кінця воєнного стану в 1987 році, за оцінками, до 140 тисяч осіб було ув'язнено і ще від трьох до чотирьох тисяч страчено за фактичну або уявну опозицію.
Але дехто на Тайвані каже, що диктатор мав стосунок до шляху Тайваню до економічного процвітання, боровся проти комуністів і японців і дійсно таки заснував військові академії Тайваню. Створена ним партія досі існує як одна з основних політичних партій в країні, проте нині вона в опозиції. Як ми вже зазначали, її члени звинувачують правлячі еліти в бажанні стерти історію.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.