Вирізали очі своїм жертвам, щоб обдурити криміналістів: винні вчені, які розбовтали таємницю

Експеримент на кроликах показав, що око жертви запам'ятовує свого ката

Кримінал, вбивство, тварини, природа, зір, око, суд, дослідження
Проте успіх експеримент мав лише одного разу

Існує думка, що людська сітківка ока може вловити останнє, що бачила людина. Буцімто вона фіксує зображення у світлочутливих пігментах, а виявлення останніх може навіть вказати на злочинця, якщо жертва померла від його рук. Так, деякі вбивці почали знищувати своїм жертвам очні яблука, про всяк випадок, пише IFLScience.

Все почалося, коли священик-єзуїт XVII століття, на ім'я Крістоф Шайнер сказав, що він помітив слабке зображення на сітківці розсіченої жаби. Ідея про те, що сітківка може зберігати зображення таким чином, стала відомою як оптографія. Це сподобалося німецькому фізіологу Вільгельму Фрідріху Кюне, коли він розпочав власні дослідження в 1870-х роках.

Кюне почав проводити експерименти з кроликами та жабами, під час яких він виставляв на них яскраві зображення, перш ніж убивати їх і виймати їм очні яблука. Потім він розрізав їх і використав хімічний розчин для фіксації світлочутливого пігменту родопсину, який міститься в паличках сітківки. Мета полягала в тому, щоб створити оптограму, яка показувала б те, що бідна тварина бачила перед смертю.

Інтригуючим є те, що одна оптограма показала заґратоване вікно, на яке змусили дивитися кролика. Вікторіанці швидко зачепилися за ідею, що оптографія може бути використана як інструмент у судово-медичних дослідженнях, і зображення обличчя вбивці можна знайти випаленим в очах нещасної жертви.

Це може здатися науковою фантастикою в сучасну епоху. Але в той час цю ідею сприйняли досить серйозно. Кюне спробував створити оптограму з очей засудженого та страченого вбивці. Однак отриманому зображенню бракувало достатньої чіткості, щоб бути корисним, що може зводитися до значної різниці між очима кролика та людини.

Оптограма ока кролика, зроблена незабаром після смерті, показує те, що виглядає як перевернуте вікно. А ви бачите вікно в цій оптограмі сітківки ока кролика?
Оптограма ока кролика, зроблена незабаром після його смерті, виглядає як перевернуте вікно. А ви бачите вікно в цій оптограмі сітківки ока кролика?

Можливе пояснення полягає в тому факті, що у людей центральна точка сітківки, центральна ямка, має діаметр лише 1,5 мм і є занадто малою для спостереження оптограми. А в жаб і кроликів вона більша.

У 1881 році один із колишніх колег Кюне пробував зробити оптограму людини, але її результати також були надто нечіткими, щоб бути корисними. Однак неодноразова відсутність успіху ще не вбила оптографію, оскільки пізніше спробували створити оптограми, зробивши фотографії очних яблук мертвих людей.

У 1888 році поліція також намагалася взяти оптограму жертви вбивства Мері Джейн Келлі в надії, що це може відкрити обличчя серійного вбивці Джека Різника, але все було марно. Оптограма також була представлена ​​як доказ у справі про вбивство 1914 року, повідомляє Американська академія офтальмології. Сьогодні ви не знайдете оптограми, представленої в якості судового доказу, але ця ідея залишається дуже популярною в науковій фантастиці. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube