Тривалий вплив свинцю або хрому через вдихання може призвести до таких проблем зі здоров'ям, як рак, ураження легень або порушення фертильності
Яскраві тканинні обкладинки книг вікторіанської епохи можуть приховувати небезпеку для здоров'я читачів, колекціонерів і бібліотекарів. Річ у тім, що токсичні барвники, які колись використовували для надання яскравих відтінків книжкам у тканинних палітурках, як і раніше, можуть бути токсичними для людей. Але хороша новина полягає в тому, що якщо ви не ходите і не облизуєте їх, випадковий контакт із важкими металами навряд чи призведе до досить високих концентрацій, щоб завдати серйозної шкоди.
Аналіз книг вікторіанської епохи виявив наявність токсичних матеріалів, таких як свинець і хром, пише ScienceAlert. З огляду на це, люди, які часто мають справу з антикварними книжками, наприклад бібліотекарі та книготорговці, піддаються високому ризику.
"Ці старі книжки з токсичними барвниками можуть перебувати в університетах, публічних бібліотеках і приватних колекціях", - сказав хімік Ебігейл Хорманн з Університету Ліпскомба в США. "Тому ми хочемо знайти спосіб, який дасть змогу кожному легко визначити, якого впливу зазнають ці книжки, і як їх безпечно зберігати".
У 19 столітті новий клас барвників набув популярності. Яскраві відтінки більше не могли вироблятися виключно за допомогою важкодоступних натуральних інгредієнтів. Миш'як давав ефектні, майже неонові зелені та пурпурні кольори. Анілін використовувався для створення глибоких чорних і вражаючих пурпурних кольорів. Інші важкі метали допомагають зробити барвники більш стабільними, зберігаючи їхню яскравість довше.
Результатом цього стало кілька неприємних смертей, особливо серед робітників фабрик. Костюми вікторіанської епохи більше не є звичайним вбранням, і відтоді ми навчилися не фарбувати одяг і книжки речовинами, які повільно отруюють нас. Проте інші старовинні предмети можуть бути не такими вже й безпечними.
Так, у 2019 році фахівці з охорони творів мистецтва Мелісса Тедоне та Розі Грейберн з Музею, саду та бібліотеки Вінтертура у США помітили книгу, тканинна обкладинка якої була пофарбована пігментом, що містить миш'як. Відтоді проєкт Poison Book Project виявив безліч книжок по всьому світу, пофарбованих тим самим токсичним пігментом.
Натхнені цим проєктом, бібліотекарі Університету Ліпскомба Ян Коху і Мікаела Ратледж звернулися до хіміка Джозефа Вайнштейна-Вебба з Університету Ліпскомба, щоб з'ясувати, чи містять яскраво розфарбовані книги в колекції їхньої власної бібліотеки токсичні барвники. Для проєкту з дослідження книг Університету Ліпскомб команда використовувала три спектроскопічні методи:
Аналіз показав наявність свинцю та хрому у високих концентраціях у деяких зразках. Подальші дослідження показали, що ці важкі метали входять до складу хромату свинцю - сполуки, що надає жовтого кольору пігменту, який використовував Вінсент ван Гог у своїх картинах із соняшниками. Але хромат свинцю(II) містить рівну кількість свинцю і хрому, і було виявлено, що в книгах концентрація свинцю набагато вища, ніж хрому. Це, ймовірно, означає, що використовувалися інші барвники, які містять інші концентрації металів. Дослідники працюють над тим, щоб з'ясувати, що це таке.
Тим часом книжки запечатали в пластик і вилучили з обігу: дослідники стверджують, що в деяких зразках було виявлено вміст свинцю вдвічі більший, а хрому - у шість разів більший, ніж допустимі норми, встановлені Центрами з контролю і профілактики захворювань.
"Мені цікаво дізнатися, що попередні покоління вважали безпечним, а потім ми дізнаємося, що насправді це, можливо, була не найкраща ідея - використовувати ці чудові барвники", - додав Вайнштейн-Вебб.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.