ТОПТЕМА:

Виразка на нозі, людська жорстокість, хворобливі стосунки: за що дали Нобелівську премію з літератури

Письменниця-лауреатка, кореянка Хан Кан, стала новаторкою у сучасній прозі

Нобелівська премія, письменниця, новаторство, книжки, проза, автор, література
Премію присудили за напружену поетичну прозу, що протистоїть історичним травмам

Нобелівську премію з літератури 2024 року отримала донька знаного у своїй країні романіста, 53-річна південнокорейська письменниця Хан Канг (한강) – за напружену поетичну прозу, що протистоїть слабкості людини. Про це йдеться на сайті Нобелівського комітету.

"Вона має унікальне усвідомлення зв’язків між тілом і душею, живим і мертвим, і у своєму поетичному та експериментальному стилі стала новатором у сучасній прозі", – йдеться в повідомленні про перемогу письменниці. 

Нобелівську премію з літератури 2024 року присудили за гостру поетичну прозу, яка протистоїть історичним травмам і викриває крихкість людського життя. Жінка почала свою кар’єру з групи віршів у південнокорейському журналі, перш ніж у 1995 році дебютувала як прозаїк зі збіркою оповідань Love of Yeosu. Пізніше вона почала писати довші прозові твори. 

Нобелівка 1
Премію отримала Букерівська лауреатка кореянка Хан Кан.

В першому своєму романі під назвою "Вегетаріанка" 2007 року письменниця розповіла про спробу молодої жінки жити більш "рослинним" життям, після жахливих кошмарів про людську жорстокість, і про руйнівні наслідки такого рішення. Кан стала лауреаткою Міжнародної Букерівської премії за цей роман у 2016 році. Книжка була перекладена англійською мовою. 

У романі "Людські вчинки" 2014 року, дія якого відбувається в місті Кванджу, де вона сама виросла, жінка описує історію державного насильства у своїй країні, віддавши голос жертвам різанини, вчиненої південнокорейськими військовими в 1980 році. 

Комітет зазначив, що її робота характеризується "подвійним виявленням болю, відповідністю між психічними та фізичними муками з тісним зв’язком зі східним мисленням". Як приклад згадується і її роман "Одужання" 2013 року, в якому йдеться про виразку на нозі, що відмовляється гоїтися, і хворобливі стосунки між головною героїнею та її померлою сестрою.

Хан Кан стала першою південнокорейкою, яка отримала таку високу літературну премію, відзначає Aljazeera. Радісну новину жінці повідомили телефоном. Вона мала звичайний день і щойно закінчила вечерю з сином, коли дізналася про присудження їй премії Альфреда Нобеля. 

Обкладинка одного з романів письменниці.
Обкладинка одного з романів письменниці.

Інші лауреати літературної номінації 

Цікаво, що пророкували перемогу в номінації 71-річній китайській письменниці-авангардистці Кан Сюе, справжнє ім'я якої Ден Сяохуа, за роботу над романом "Любов у новому тисячолітті". Вона була фавориткою і минулого року, та премію тоді врешті-решт отримав норвезький письменник Йон Фоссе. 

Серед інших письменників, які також були номіновані на Нобелівську премію з літератури 2024 року такі – Харукі Муракамі та Маргарет Етвуд, Сезар Айра, Джеральд Мурнан і Томас Пінчон. Усім їм пророкували перемогу. 

Нобелівську премію з літератури присуджували 116 разів з 1901 року. Окрім Фоссе, серед останніх лауреатів – Анні Ерно, Абдулразак Гурна, Луїза Глюк, Петер Гандке та Ольга Токарчук. У літературній премії довгий час переважали чоловіки, серед її лауреатів лише 17 жінок. Останньою жінкою, яка перемогла, була Анні Ерно з Франції у 2022 році.

Нагадаємо, премія, яка вважається вершиною наукових досягнень, передбачає грошову винагороду в розмірі одного мільйона доларів. Рішення щодо вибору вчених, які отримають Нобелівку, приймаються щорічно до кінця вересня. Оголошення імен лауреатів відбуваються щороку в жовтні, а урочиста церемонія вручення премії проходить у день смерті Альфреда Нобеля, 10 грудня.

Цьогорічні оголошення лауреатів Нобелівської премії розпочалися 7 жовтня, коли американці Віктор Амброс і Гері Рувкун отримали премію з медицини. Два батьки - засновники штучного інтелекту – Джон Хопфілд і Джеффрі Хінтон – вже також 8 жовтня отримали премію з фізики. Нагороду в номінації з хімії отримали вчені за злам коду та створення нового білка – Девід Бейкер, Деміс Хассабіс та Джон Джампер. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube