ТОПТЕМА:

Два фізики отримали Нобелівську премію, хоча їхнє дітище рано чи пізно захопить світ

Джона Гопфілда і Джеффрі Хінтона називають батьками-засновниками штучного інтелекту

Нобелівська премія, лауреати, нагорода, наука, вчені, дослідження, штучний інтелект
Джон Хопфілд і Джеффрі Хінтон визнані за свою роль у розробці нейронних мереж

Шведська королівська академія наук у Стокгольмі назвала переможців цьогорічної Нобелівської премії з фізики. Вчений із Прінстона Джон Дж. Хопфілд отримав Нобелівську премію з фізики за новаторські дослідження штучного інтелекту. Він розділив нагороду з іншим фізиком – британсько-канадським професором Університету Торонто Джеффрі Е. Гінтоном, повідомляє NBC News.

Високу нагороду в області науки присудили за дослідження, які "сформували будівельні блоки" ключової частини штучного інтелекту. Хопфілду – 91 рік, а Хінтону – 76. Останній минулого року залишив роботу в Google, щоб вільно говорити про свої занепокоєння щодо технології ШІ.

З 1980-х років пара використовує інструменти з фізики для розробки основ так званого машинного навчання, однієї з основних концепцій штучного інтелекту, що широко використовується сьогодні. Отже, Хопфілд є ключовою впливовою фігурою в цій галузі з 1982 року, коли він винайшов "мережу Хопфілда" – метод, який з тих пір широко використовується. Хінтон використав цю основу, щоб створити машину Больцмана, яка, зокрема, класифікує зображення.  

Довідка. Машина Больцмана - це тип штучної нейронної мережі, що складається з взаємозалежних нейронів, здатних приймати випадкові рішення. Використовується для вивчення вхідних даних.

Обидва вчених – фактично батьки ШІ!
Обидва вчених – фактично батьки-розробники ШІ!

Науковий вклад батьків-засновників ШІ 

Назва штучний інтелект (ШІ), коли мова йде про сучасні технології, є дещо неправильною чи, принаймні, неточною: ці алгоритми не є справді "розумними", скажімо, як людина. Швидше, вони мають здатність навчатися та отримувати результати за допомогою статистичного аналізу на основі матеріалу, якому вони навчалися.

Ці алгоритми часто створюються за допомогою штучних нейронних мереж. Як випливає з назви, їх надихнув людський мозок. Вони мають вузли, подібні до синапсів, і, як і наш мозок, ці вузли можна посилити або послабити, а також їх можна тренувати. Лауреати ж протягом останніх чотирьох десятиліть провели основоположну роботу з розробки штучних нейронних мереж, йдеться в публікації видання IFLScience.

Мережа Хопфілда була розроблена для збереження та відтворення шаблонів і може використовуватися для пошуку найбільшої відповідності між двома зображеннями. Хінтон використав мережу Хопфілда, щоб зробити крок вперед. Використовуючи свою машину Больцмана, він зміг використати мережу, аби розпізнати шаблон чи навіть створити новий на основі шаблонів, за якими той навчався.

Їхня робота вже принесла найбільшу користь. У фізиці використовують штучні нейронні мережі в широкому діапазоні областей, наприклад, для розробки нових матеріалів зі специфічними властивостями тощо. Наукові застосування алгоритмів машинного навчання величезні, адже вони класифікують величезні обсяги даних швидким і узгодженим способом. 

"Дослідження цих двох вчених "сформували будівельні блоки машинного навчання, які можуть допомогти людям приймати швидші та надійніші рішення". Використання цієї технології стало частиною нашого повсякденного життя, наприклад, у розпізнаванні облич і перекладі мови", – заявила голова Нобелівського комітету з фізики Еллен Мунс.

Цікаво, що при цьому в Нобелівському комітеті відзначили, що швидкий розвиток штучного інтелекту викликає занепокоєння щодо майбутнього людства. Адже машинне навчання передбачає передачу комп’ютерам маси даних, щоб вони "навчилися" робити всілякі речі – від діагностики захворювань до розпізнання улюблених шоу людей на YouTube.

Нагадаємо, рішення щодо вибору вчених, які отримають Нобелівську премію, приймаються щорічно до кінця вересня. Оголошення імені лауреата відбувається щороку в жовтні, а урочиста церемонія вручення премії проходить у день смерті Альфреда Нобеля, 10 грудня. Грошова премія становить 1 мільйон доларів, в даному випадку – на двох.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube