Так званий пет-ефект свідчить про те, що домашні тварини покращують фізичний і психічний стан людини
Багато хто з нас любить собак і має їх вдома. Перша причина заводити домашніх улюбленців – це товариство, що добре впливає на психічне здоров'я господаря. Так званий пет-ефект свідчить про те, що домашні тварини, часто собаки, покращують фізичний і психічний стан людини. Багато хто з цієї причини дозволяє песику спати в спальні на ліжку, в ногах господаря. Але чи це так безпечно, як нам здається, розбирався Інформатор.
Наявність собаки пов’язане з меншим ризиком смерті в довгостроковій перспективі. У 2019 році вчені зібрали докази, що стосуються майже чотирьох мільйонів окремих медичних випадків. Вони виявили, що люди, котрі володіли собакою, мали на 24% менший ризик смерті від будь-якої причини порівняно з тими, у кого собаки не було, пише ScienceAlert.
Володіння собакою було пов’язане з підвищеною фізичною активністю. Це знизило артеріальний тиск і ризик інсульту та серцевих захворювань. Огляд показав, що для тих, хто раніше мав проблеми з серцем, наприклад, серцевий напад, життя з собакою знизило подальший ризик смерті на 35% порівняно з людьми з такою ж історією, але без собаки.
Інше недавнє дослідження показало, що дорослі власники собак майже в чотири рази частіше досягають щоденних цільових показників фізичної активності. Діти в домах з собакою також більш активні порівняно з дітьми, чия родина не має собаки. Вплив мікробів, які переносяться тваринами ззовні, теж може зміцнити імунну систему та зменшити використання антибіотиків для маленьких дітей, які ростуть із собаками.
Як компаньйони, собаки можуть надати істотну емоційну підтримку, допомагаючи полегшити симптоми тривоги, депресії та посттравматичного стресу. Австралійське дослідження показало, що просте заведення собаки зменшує самотність. Люди повідомили про покращення настрою – можливо, завдяки зміцненню зв’язків із собакою.
Їхня присутність може заспокоїти людей, які стикаються з проблемами психічного здоров’я. Володіння собакою здатне зменшити відчуття соціальної ізоляції. Для людей похилого віку вигул собак може бути цінним засобом подолання самотності, який заохочує соціальну взаємодію з сусідами.
Однак, є й нюанси. Тривалість життя собак коротша, ніж людей, і втрата улюбленого компаньйона може призвести до депресії або погіршити наявні психічні розлади. Для деяких мати домашнього улюбленця може бути більше стресом, ніж користю. Сумісність способу життя та умови утримання також відіграють значну роль у тому, чи підходить вам собака.
Проте собаки також можуть становити небезпеку для нас. Однією з найпоширеніших проблем є алергія. Слина, сеча та шерсть собак можуть викликати алергічні реакції – від сверблячки в очах і нежитю до утрудненого дихання. Проаналізувавши стан двох мільйонів дітей, вчені зрозуміли, що раннє спілкування з собаками може підвищити ризик розвитку астми. Хоча й не настільки, як наявність кота.
Ще одна небезпека – спотикання та падіння – через собак падає більше людей, ніж через котів. Наявність собаки також може наражати вас на укуси та подряпини, що можуть становити ризик для людей із ослабленою імунною системою. Крім того, вони можуть занести у ваш дім зоонозні захворювання, зокрема стригучого хробака та Campylobacter – захворювання, що викликає діарею.
Якщо собака спить з вами в ліжку, є загроза алергії та стригучого лишая. А ще це може вплинути на сон, оскільки собаки бувають активними вночі. З іншого боку, деякі власники повідомляють, що почуваються в більшій безпеці під час спільного сну зі своїми собаками, причому емоційна користь переважає ймовірність порушення сну або пробудження через укуси бліх.
Належний ветеринарний догляд і гігієна мінімізують ці ризики. Також важливо відзначити, що тварини, які живуть у наших домівках, не просто "інструменти" для здоров’я людей. Це живі істоти і навіть особистості, за яких ми беремо на себе всю відповідальність!
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.