Нові реактори на основі натрію обіцяють бути ефективнішими і безпечнішими за традиційні ядерні реактори.
Білл Гейтс зробив крок уперед, отримавши дозвіл на розробку наступного покоління ядерних реакторів, в яких замість води для охолодження використовується натрій. Проект реалізується його компанією TerraPower та Міністерством енергетики США й планує побудувати новий випробувальний натрієвий реактор на майданчику в штаті Вайомінг до 2030 року. Зміни клімату, що розгортаються, підганяють науковців та розробників, пише IFLScience.
Ядерна промисловість у США десятиліттями перебувала в занепаді. Незважаючи на те, що країна була однією з перших, хто почав виробляти ядерну енергію для комерційних цивільних цілей, з кінця 1970-х років відбулося небагато зрушень. Наприклад, з 1978 року розпочали будівництво лише двох атомних електростанцій, а завершили аж у 2013 році.
Усі діючі атомні електростанції США - це традиційні реактори з водою під тиском, які базуються на технологіях, розроблених понад 40 років тому. Їх дорого будувати і ще дорожче обслуговувати, враховуючи ціни на паливо, експлуатаційні витрати та інженерні гонорари. А ще є проблема ядерних відходів, які в США здебільшого зберігаються в резервуарах на об'єктах Міненерго. При цьому ядерна енергетика забезпечує близько п'ятої частини електроенергії в країні.
Білл Гейтс заснував компанію TerraPower у 2008 році. Реактори під назвою Natrium - це 345-мегаватні модульні реактори на рідкому натрії, які працюють на низькозбагаченому урані. Це паливо містить від 5 до 20 % розщеплюваного урану. Реактори підключені до системи зберігання розплавленої солі потужністю 1 гігават на годину.
Цей тип реактора працює на основі ідеї, що рідкі метали набагато краще, ніж вода, поглинають тепло, підтримуючи при цьому постійний тиск. Використовуючи рідкий натрій, температура кипіння якого у понад вісім разів вища за температуру кипіння води, установки на основі натрію можуть поглинати більше тепла з ядерної активної зони. Крім того, натрій не потрібно відкачувати, оскільки він стає холоднішим, коли піднімається вгору.
Важливо, що навіть якщо реактор втратить потужність, натрій продовжить поглинати тепло, не досягаючи небезпечних температур, які можуть призвести до розплавлення.
"Безпека - не єдина причина, чому я в захваті від проекту Natrium. Він також включає в себе систему зберігання енергії, яка дозволить йому контролювати кількість електроенергії, яку він виробляє в будь-який момент часу. Це унікальна особливість, і вона необхідна для інтеграції з електромережами, які використовують змінні джерела, такі як сонячна і вітрова енергія", - пояснив Гейтс.
Розробку за участі Гейтса вже називають революційною. Комп'ютерний геній не гає часу. Його команда збирається розробити випробувальну установку, яка буде тестувати компоненти і перекачувати рідкий натрій, який в кінцевому підсумку використають в реакторі. Якщо будівництво буде схвалено, Гейтс сподівається запустити реактор до 2030 року.
Проте, згідно зі звітом, підготовленим Союзом стурбованих вчених у 2021 році, реактори на основі натрію можуть бути менш "ефективними з точки зору використання урану", можуть не зменшити кількість вироблених ядерних відходів і зіткнутися з ризиками для безпеки, які є унікальними для них і відсутні у їхніх попередників.
Таким чином, майбутнє ядерної енергетики залишається питанням відкритим. Та оскільки кліматична катастрофа продовжує розгортатися, людству потрібні нові альтернативи, що не покладаються на традиційне викопне паливо.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.