В Англії зносять легендарні телефонні будки: їх просто засцяли, а тепер шкодують

У Великій Британії налічувалося трохи більше 100 000 громадських таксофонів, а зараз їх менше 20 000

Телефонні будки
Розпочато кампанію з порятунку заповітних червоних коробок

Дизайн телефонної будки KX100 викликав суперечки, коли замінив класичну червону телефонну будку. Ці бокси були спроектовані так, щоб бути антивандальними, легко чиститися і з меншою ймовірністю пахнути сечею. Однак нові коробки стали непопулярні серед публіки. 

Учасники кампанії намагаються забезпечити статус "нудно потворних" телефонних будок, які компанія BT, зі спірних причин, використовували для заміни тисяч червоних телефонних будок у 1980-х роках, пише The Guardian. Товариство двадцятого століття, яке підтримує видатні зразки сучасного дизайну, подало заявку на занесення до списку по одному боксу KX100 в Англії, Шотландії та Уельсі, перш ніж їх буде знято з обліку наступного року. У ньому йдеться про те, що вони являють собою "останній розквіт телекомунікаційної інфраструктури в суспільній сфері".

Будки зі скла і сталі використовувалися з 1985 року для заміни тисяч заповітних червоних коробок K2 і K6, розроблених сером Джайлсом Гілбертом Скоттом. На той час бокси рекламувалися як антивандальні, просторі та доступні для інвалідних візків. Оскільки скляні двері не доходили до землі, їх було легше мити, і вони з меншою ймовірністю пахли сечею, що було особливістю саме червоних ящиків. Проте згодом BT визнала, що нові коробки були непопулярні серед публіки.

Телефонна будка KX100 на острові Гарріс
Телефонна будка KX100 на острові Гарріс

"Популярна думка полягала в тому, що квадратна форма здається клінічною і що краще було б щось більш м'яке й округле", - повідомила компанія BT у звіті про історію телекомунікацій у Великій Британії за 2010 рік.

Товариство Тридцятих, організація-попередниця Товариства Двадцятого століття, у 1980-х і 90-х роках провела успішну кампанію з включення до списку 3000 червоних телефонних будок Гілберта Скотта. А тепер товариство заявляє, що настав час зберегти кілька екземплярів нових коробок, оскільки вони являють собою "останню частину унікального архетипу 20-го століття".

Товариство визнає, що масовий лістинг KX100 не буде "ні таким, що заслуговує на довіру, ні бажаним". Але воно подало заявку на отримання статусу перерахованих трьох найбільш історично значущих об'єктів Великої Британії. Вони є:

  • В Англії - KX100 буде встановлено на мосту Дансоп у Ланкаширі, що розташований у географічному центрі Великої Британії та 401 пов'язаного з нею острова.
  • У Шотландії - претендент на звання найвіддаленішого і наймальовничішого таксофону в країні недалеко від Мааруїга, на острові Гарріс. Вважається, що це єдиний екземпляр, який досі має повну оригінальну жовту ліврею British Telecom.
  • В Уельсі - експериментальна модель у Центрі альтернативних технологій у Мачінлеті, що живиться від сонячної панелі на вершині кіоску та сусідньої вітряної турбіни заввишки 5,4 метра.

"Товариство C20 охороняло британські телефонні будки протягом 40 років, і зараз ми відроджуємо нашу знамениту кампанію, намагаючись зберегти жменьку недооцінених KX100 - останніх у лінійці громадських таксофонів. Його можна розглядати як "гидке каченя" порівняно зі знаменитими червоними телефонними будками, але завдяки цим трьом кіоскам ми визначили найкращі зразки по всій країні, які заслуговують на своє місце в підручниках історії", - сказав Олі Маршалл, директор кампанії.

За його словами, немає невеликої іронії в тому, що саме поява моделі KX100 вперше спонукала суспільство до дії ще у 1985 році. Колись вбивця класичних червоних кіосків, з яким ми так енергійно боролися, тепер сам пропонується для захисту спадщини. Що посієш, те й пожнеш.

Класична червона телефонна будка, спроектована сером Джайлсом Гілбертом Скоттом, як і раніше популярна
Класична червона телефонна будка, спроектована сером Джайлсом Гілбертом Скоттом, як і раніше популярна

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube