Вчені створили нейромережу, яка змінює ДНК людини і може змінити майбутнє медицини

Компанія з Каліфорнії Profluent створила нову технологію на основі AI, здатну змінювати гени, що спричиняють спадкові захворювання

Нейромережа здатна змінювати ДНК людини
Стартап Profluent займається розробкою білків на основі штучного інтелекту. Фото створене за допомогою ШІ

Компанія Profluent з Каліфорнії заявила про створення нової технології на основі штучного інтелекту. Вона може редагувати гени, що викликають спадкові захворювання. Ця інноваційна система, відома як OpenCRISPR-1, вже викликає певні обурення через свій потенційний вплив на людство.

Стартап Profluent, що спеціалізується на розробці білків з використанням штучного інтелекту, представив перший у світі відкритий редактор генів OpenCRISPR, який створено з використанням штучного інтелекту. OpenCRISPR-1 складається з білка, схожого на Cas9, та направляючої РНК, і був створений з використанням великих мовних моделей.

Ця технологія ґрунтується на основі CRISPR і дозволяє вносити зміни у гени, відповідальні за спадкові захворювання, такі як серповидноклітинна анемія та сліпота. Віце-президент і керівник відділу редагування генів у Profluent, Пітер Кемерон, назвав це "переломним моментом", що може прискорити розробку нових методів лікування тисяч генетичних захворювань. Нові генетичні редактори, створені штучним інтелектом, обіцяють бути більш адаптованими і потужними, ніж ті, що виникли в результаті природної еволюції.

Команда Profluent. Джерело фото: New York Times
Команда Profluent. Джерело фото: New York Times

Білок OpenCRISPR-1 має прототипну архітектуру нуклеази Cas9 типу II, але зазнає сотень мутацій від SpCas9 або інших відомих природних білків. Вчені застерігають, що хоча OpenCRISPR може відкрити нові можливості у лікуванні, він також може мати побічні ефекти та стикатися з етичними питаннями. Проте відкритий код дозволить лабораторіям та компаніям безкоштовно експериментувати з новою технологією, відкриваючи шлях до нових відкриттів у медицині.

Найтоксичніші ШІ і загроза людству

Вчені створили "токсичний ШІ", який дає жахливі поради на неприємні й небезпечні запити, які ми тільки можемо собі уявити. За це його "винагороджують", тому штучний інтелект радий старатися. Простими словами, штучний інтелект навчили відповідати на токсичні питання, аби обмежити подібне в мережі й убезпечити від цього її реальних користувачів. Та алгоритми почали працювати проти них.

Як пише видання The Economist, Україна дуже активно використовує штучний інтелект (ШІ) у війні проти Росії. Війна стає все більш високотехнологічною, оскільки моделі ШІ присутні усюди – у розвідці за відкритими джерелами (OSINT), спостереженні, конструюванні озброєння, аналізу військових розвідувальних даних, навіть у керуванні безпілотниками. І це непокоїть – оскільки віра у можливості ШІ надто великі, а використання його у військових цілях доволі небезпечне.

В Україні, до речі, штучний інтелект може працювати не тільки у військових цілях. У Міністерстві економіки заявили, що ШІ допоможе у розмінуванні України. Відповідний договір вже підписали з компанією Palantir.

Проте деякі останні оголошення та дослідження, пов'язані з розвитком штучного інтелекту, свідчать про те, що ця технологія може стати однією з найбільших авантюр для людства у майбутньому, як зазначається в останніх звітах Ватикану. Зокрема, Папа Римський звернув увагу на те, що прогрес також вкладає в руки людини можливості, що можуть становити загрозу для її виживання.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube