У моду увійшло взуття надруковане на 3D-принтері. Поки що виглядає не дуже - фото

Читать на русском

Нове взуття - біорозкладне. Його можна буде компостувати на промисловому підприємстві.

Читать на русском
Світ, екологія, переробка, 3D-друк
Це не просте питання, адже взуття – це дуже складний виріб.

Нове взуття - біорозкладне. Його можна буде компостувати на промисловому підприємстві.

Взуття, як відомо, важко переробити, і переважна більшість відправляється на звалище. Чи може новий дизайн допомогти зменшити вплив нашого взуття на навколишнє середовище. Відповідь наразі ствердна. Британські вчені надрукували перше у світі, компостоване й виготовлене за індивідуальними розмірами 3D-взуття. Наприкінці терміну служби його можна утилізувати. 

Таке взуття може не відразу здатися майбутнім модним трендом. Бліді та пористі, вони нагадують щось середнє між невеликою твариною й довгим сітчастим грибом, що зустрічається на лісовій підстилці. Однак їхні творці сподіваються, що вони стануть наступним величезним проривом в екологічності взуттєвого виробництва, пише The Guardian.

Мода є однією з найбільш забруднюючих галузей світу. Саме вона відповідальна за близько 10% глобальних викидів вуглецю та споживає величезну кількість води та землі для виробництва. Експерти галузі кажуть, що сучасне взуття є одним із найскладніших предметів для сталого виробництва. Існує небагато достовірних статистичних даних про кількість, що виготовляється щороку для 8 мільярдів людей у світі. Більшість взуття потрапляє на звалище, але є дуже мало статистичних даних про його вплив на навколишнє середовище. 

Більшість взуття складається із суміші синтетичної тканини, гуми, пластику та металу, що часто скріплюються клеями, і їх неймовірно важко утилізувати. Переважна більшість відправляється на сміттєзвалище після використання, де воно може розкладатися сотні років. 

На берег океану винесло купу старого взуття.
На берег океану винесло купу старого взуття.

Сканування ніг клієнтів

Щоб виготовити свою нову компостну модель, лондонська взуттєва компанія Vivobarefoot об’єднала зусилля з матеріалознавчою компанією Balena. Розробники створили прототипи взуття, які ще не доступні для продажу. Перед виготовленням компостного взуття скануватимуть ноги клієнтів. 

Взуття виготовлятиметься на основі сканування ніг замовників у магазині, а потім його друкуватимуть протягом 30 годин. Після зносу взуття можна буде повернути для компостування на промисловому підприємстві, де його розщеплять на нетоксичну речовину. Матеріал, з якого таке взуття зроблено - BioCir flex - вже запатентовано. 

Цей запатентований термопластик на 51% складається з біологічних матеріалів і на 49% - з нафтохімічних матеріалів. Його не можна кидати на компостну купу в кінці саду, щоб він зруйнувався – він повинен пройти через компостну установку. Його міцність подібна до інших полімерів, які використовуються для виготовлення кросівок, але над його зчепленням ще потрібно попрацювати.

Є вимоги відносно екологічності взуття, яке продаватиметься за ціною від 200 до 260 фунтів стерлінгів - від 245 до 320 доларів.

"Ми намагаємося побудувати регенеративний взуттєвий бізнес. Мова йде про переосмислення того, як все робиться від лінійного офшорного виробництва до першого в світі взуття зі скануванням і друком. Це бачення скорочення великої кількості відходів у ланцюгах постачання та надання рішення для кінцевого терміну експлуатації взуттєвої промисловості", - розповів співзасновник Vivobarefoot Ашер Кларк. 

Вчені мають знайти баланс матеріалів.
Вчені мають знайти баланс матеріалів.

Розробка все ще триває 

Клей та інші зв’язувальні матеріали можуть ускладнити переробку взуття, навіть якщо для його основних компонентів використовуються нові речовини, такі як "шкіра" кактуса - матеріал, виготовлений із листя кактуса нопаль - і похідні виноградної шкірки. Нові альтернативні матеріали, такі як шкіра кактуса, є важливим кроком вперед, але їх неможливо виробляти у великих кількостях і вони не мають усіх властивостей шкіри тварин. Хай там як, а взуття було й залишається дуже складним продуктом.

Існує компроміс між здатністю до біологічного розкладання та довговічністю: це ключове протиріччя. Зовнішніми факторами, які руйнують фізичні продукти, є світло, тепло та волога, пояснюють експерти. Завдання полягає в тому, щоб створити взуття, яке витримує всі ці елементи, але при цьому зреагує на фактори, що починають руйнувати його в кінці терміну служби.

Дві компанії продовжуватимуть працювати над вдосконаленням дизайну під час випробування. Це хороший перший крок, але поки що він не є надійною альтернативою для масштабного виробництва.

За словами фахівців, ймовірно, одним із найбільш екологічних видів взуття є високоякісне, добре виготовлене шкіряне взуття. Адже, незважаючи на деякі екологічні недоліки, шкіра довговічна і її можна ремонтувати.

Існує багато досліджень щодо інших матеріалів, таких як шкірка бананів і кокосів, але, зрештою, шкіра є побічним продуктом м’ясної промисловості.  Це справді складна тема, резюмували розробники.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.