У косметиці та в ковбасі виявлено найнебезпечніший на Землі токсин

Всього 2 кілограми цієї речовини можуть знищити все людство.

Токсин, вчені, наука, здоров'я, ботокс
Ботулінічний токсин у великих кількостях є смертельно токсичним

Якщо говорити про смертоносні хімічні речовини, миш’як, ціанід і стрихнін часто займають перше місце в списку. Однак, існує кілька хімічних речовин принаймні в сто разів смертоносніших. І ту, яка вважається найбільш смертоносною з усіх, вводять майже в 3 мільйонів людей щороку. Заінтриговані? Ще б пак.

Токсичність речовин оцінюється за допомогою LD50 - летальна доза, яка становить кількість, необхідну для вбивства 50% досліджуваної популяції. У перерахунку на кілограм ваги тіла, хлорид натрію - звичайна сіль - має LD50 три тисячі міліграмів на кілограм, тобто приблизно 210 тисяч міліграмів солі знадобиться, щоб убити людину вагою 70 кілограмів. Кофеїн має LD50 192 міліграми на кілограм, а ціанід натрію становить 6,4 міліграма на кілограм, пише IFLScience.

Однак LD50 ботулінічного токсину становить 1 нанограм на кілограм, що означає, що йому знадобиться лише 0,00007 міліграма, щоб убити 70-кілограмову людину. З такою високою токсичністю знадобилося б менше ніж 2 кілограмів речовини, щоб убити всіх людей на Землі.

Ботулінічний токсин

Назва "ботулізм", що вперше був виявлений ​​у XVIII столітті, походить від латинського botulus, що означає "ковбаса", і пов’язана з описом токсину німецьким медиком Юстінусом Кернером - як отрути для ковбасних виробів. Той знаходився переважно в погано збереженому готовому м'ясі. Ботулінічні токсини виробляються бактеріями Clostridium botulinum, які в умовах низького вмісту кисню можуть виробляти ряд токсинів. Саме ці токсини впливають на нервову систему, а не на самі бактерії.

Використовуючи лише одну молекулу речовини, щоб зупинити роботу одного нейрона, ботулінічний токсин є найпотужнішим відомим нейротоксином. Його найчастіше можна знайти в погано збереженій їжі, ранах на тілі та косметичних ін’єкціях, хоча й не в небезпечних дозах. У той час як 1 грам ботулотоксину потенційно може вбити 14 тисяч людей, - якщо його ввести всередину, ця ж доза вб’є 8,3 мільйона людей.

Ботокс

Завдяки своїм властивостям які паралізують C. botulinum використовується в косметичних процедурах під назвою ботокс. У цих методах лікування використовується сильно розведений ботулінічний нейротоксин типу А. Вперше його використали в 1981 році для лікування людей з косоокістю. Відтоді ця процедура стала найпоширенішою косметичною процедурою в усьому світі для запобігання зморшкам і старінню. Але, дізнавшись про дію ботулінічних токсинів, можливо, ці неприємні зморшки на лобі видадуться вам не такими вже й жахливими!

Види ботулізму

Спори C. botulinum зазвичай зустрічаються в ґрунті та морській чи річковій воді, але коли ці спори отримують доступ до середовища з низьким вмістом кисню, вони починають рости та виробляти свої небезпечні токсини. Токсини найчастіше зустрічаються в консервах, де бактерії потрапляють в середовище з низьким вмістом кисню. Вони також можуть потрапити в їжу, яка не готувалася або не зберігалася належним чином. Але й бактерії, й токсини можуть бути знищені високою температурою, тому обов’язково термічно обробляйте їжу. 

Ці токсини є  нейротоксинами, тобто вони паралізують нервові клітини, порушуючи їхні сигнали. Харчовий ботулізм може спричинити параліч і дихальну недостатність. Першими симптомами є втома, запаморочення, слабкість і труднощі з мовою. Оскільки симптоми зазвичай з’являються протягом 12-36 годин після контакту, рівень смертності високий, приблизно 5-10% випадків закінчуються летально. Проте, випадки ботулізму є рідкісними та піддаються лікуванню, якщо діагностувати його вчасно.

Немовлята віком до 6 місяців також ризикують захворіти на дитячий ботулізм через заражену спорами їжу, оскільки їхній шлунково-кишковий захист ще недостатньо сильний, щоб запобігти росту бактерій і виробленню токсинів. Саме тому батькам не рекомендується давати дітям до 1 року мед.

  • Рановий ботулізм також може виникнути, коли спори C. botulinum потрапляють у відкриті рани та здатні рости через анаеробне середовище. Хоча ця форма ботулізму зустрічається рідко, переважно пов’язана зі зловживанням психоактивними речовинами, а саме ін’єкціями героїну. Тут симптоми подібні до харчового ботулізму, але для їхньої появи може знадобитися трохи більше часу.
  • Інгаляційний ботулізм також є рідкісним, але смертельним ризиком. Зазвичай це відбувається в результаті виділення токсинів з аерозолів.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube