V-подібна форма не тільки більш енергоефективна, а й має дуже крутий вигляд
Якщо ви подивитеся на небо, то побачите, що більшість видів птахів летять V-подібним клином. Хоча така формація відома з низки причин, насправді це менш поширена формація для птахів і здебільшого її використовують гуси, лебеді, пелікани та болотні види. То як і чому ж вони це роблять?
V-подібна формація зазвичай спостерігається у великих перелітних птахів, які покривають особливо великі відстані, наприклад, рожевоногі казарки (Anser brachyrhynchus) проводять зиму у Великій Британії зі своєї рідної Ісландії, і їх можна побачити такими, що заповнюють небо своїми довгими V-подібними формаціями. Коли ви подорожуєте на таку велику відстань, є кілька причин триматися разом, пише IFLScience.
Якщо ви думаєте, що однією з причин є економія енергії, то ви на правильному шляху. Вважається, що птахи можуть використовувати на 20-30 % менше енергії під час польоту таким чином. Так, дослідження північного лисого ібіса (Geronticus eremita) у 2014 році встановило реєстратори даних на вирощених у неволі птахах, показавши, що змахування в правильний час має життєво важливе значення.
Вчені виявили, що птахи, діагонально один за одним у V, проходили майже точно через один і той самий простір своїми крилами. Синхронізація помахів крил між різними птахами була зроблена так, щоб зловити вихори, створені крилами птаха попереду, мінімізуючи необхідні зусилля. А якщо ібіс опинявся не у фазі, він змахував крилами в протилежному напрямку, щоб мінімізувати ефект низхідного потоку, створеного птахом перед ним.
Команда пояснила, що довгокрилі птахи більш ефективні в цьому, тому V-подібна формація так часто спостерігається в гусей. Проте вчені досі не знають, як птахи організовуються таким чином. Передбачалося, що старіші птахи навчають молодих формації V-подібної, проте ібіси в дослідженні 2014 року були виведені в неволі в рамках програми реінтродукції та слідували за мікролегким літальним апаратом у небі.
"Завжди передбачалося, що політ V-подібним строєм був освоєний у дорослих птахів", - розповів тоді провідний автор Стівен Португал. "Але ці хлопці всі одного віку, і вони навчилися літати у людини на надлегкому літаку. Вони навчилися [польоту V-подібним строєм] один в одного. Це майже самонавчання".
До речі, технічний термін для цих формацій - ешелони. Цікаво, що хоча V-подібна форма може бути найвідомішою, дослідження показали, що форма J насправді найпоширеніша серед видів птахів.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.