Наш мозок насправді неймовірно активний, коли ми дивимося фільми
Для багатьох згорнутися калачиком на дивані з попкорном і фільмом означає відключити свій мозок, щоб розслабитися після довгого дня. Але без вашого відома два десятки мозкових мереж активно працюють під час перегляду різних типів фільмів. Про це йдеться в новому дослідженні, повідомляє LiveScience.
Американські дослідники створили найдетальнішу карту функціональних мереж мозку, використовуючи дані людей, які дивилися короткі кліпи з таких фільми – "Початок", "Сам удома", "Зоряні війни", "Одинадцять друзів Оушена" та "Ерін Брокович". Вони відстежували, де мозок активізується під час кіносцен і так змогли ідентифікувати різні мережі мозку, необхідні для обробки різних типів сцен.
Вчені використовували функціональний набір даних МРТ, який складався зі сканування мозку 176 молодих людей під час перегляду фрагментів улюблених голлівудських фільмів. Сканування вимірювало мозкову активність, а приплив крові зрештою збільшувався до активних мозкових зон.
Коли сцена фільму була складною і важкою для сприйняття - наприклад, коли Денні Оушен і його команда планують пограбування в Лас-Вегасі в «11 друзях Оушена», - ділянки мозку, які відповідають за планування, розв'язання проблем і пріоритизацію інформації, були дуже активні. Однак, коли сцена була відносно простою - наприклад, коли Джулія Робертс невимушено розмовляє з позивачем в «Ерін Броковіч», - домінували більш спеціалізовані ділянки мозку, включно з тими, які беруть участь в опрацюванні мови.
Під час дослідження сцени з фільмів раптово зупинялися з 20-секундною перервою між кожною сценою. В цей час мозок також працював – дослідники припускають, що в цьому випадку спрацьовувала пам'ять.
Не всі реагують або сприймають фільми однаково. Загалом під час перегляду фільму було активовано 24 різні мережі мозку. Потім дослідники могли призначити функції кожній мережі, пов’язавши їх із певними розумовими процесами:
В результаті цього вчені створили найповнішу на сьогодні функціональну карта мозку. На цій карті дослідники виявили зворотний зв’язок між частинами мозку, які беруть участь у плануванні та прийнятті рішень і частинами мозку з іншими функціями.
Теоретично, розуміння того, як мозок реагує на фільми, може навіть навчити Голлівуд дечому, допомагаючи режисерам створювати більш привабливий контент, кажуть вчені. Також вони мають надію, що в майбутньому за допомогою кіно можна буде допомагати хворим на шизофренію чи аутизм.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.