Кожен з останніх 12 місяців побив температурний рекорд, і ознаки зміни клімату вже очевидні
На Землі вже 13 місяців поспіль зафіксовано рекорди температури: щомісяця температура на 1,5°C перевищує середні значення доіндустріальної епохи. Середня температура поверхні моря в червні становила 20,85°C, що також є найвищим значенням за весь період спостережень. Вчені зазначають, що подібна спекотна смуга ніколи раніше не спостерігалася за весь час існування записів і, на жаль, це ознака швидкого потепління, яке сьогодні переживає планета.
Кожен місяць із червня 2023 року був спекотнішим за попередній, унаслідок чого середня світова температура в період із липня 2023 року по червень 2024 року була на 1,64°C вищою, ніж до промислової революції, коли люди почали спалювати викопне паливо, викидаючи в атмосферу величезну кількість парникових газів, пише LiveScience.
"Це більше, ніж статистична дивина, і це підкреслює велике і триваюче зрушення в нашому кліматі. Навіть якщо ця конкретна смуга екстремальних явищ у якийсь момент закінчиться, ми обов'язково побачимо нові рекорди, оскільки клімат і далі теплішає", - сказав Карло Буонтемпо, директор Служби зі зміни клімату "Коперник" (C3S). "Це неминуче, якщо ми не припинимо додавати [парникові гази] в атмосферу та океани".
За словами деяких учених, останні дані свідчать про те, що 2024 рік може перевершити 2023 рік і стати найспекотнішим роком від початку спостережень через антропогенну зміну клімату та природне погодне явище Ель-Ніньо, що призвели до рекордно високих температур за рік.
"Клімат продовжує нас турбувати - за останні 12 місяців було зафіксовано рекорди, небачені раніше, - що спричинено передусім викидами парникових газів і додатковим фактором, спричиненим явищем Ель-Ніньо в тропічній частині Тихого океану", - заявила заступник директора C3S Саманта Берджесс.
Вчені вважають, що глобальне потепління на 2°C вище за температури до промислової революції є важливим пороговим значенням. Перевищення цього порога значно збільшує ймовірність руйнівної та незворотної зміни клімату.
Однак 1,5°C також є важливою межею. Як попередила Організація Об'єднаних Націй у спеціальній доповіді 2018 року, з підвищенням температури на 1,5°C клімат світу наближається до кількох переломних моментів, які спричинять хвилі тепла, повені, голод і широкомасштабне руйнування екосистем.
Відповідно до Паризької угоди 2015 року майже 200 країн зобов'язалися обмежити зростання глобальної температури до 1,5°C і безпечного рівня нижче 2°C. І хоча нові результати викликають занепокоєння, у звіті підкреслюється, що межі в 1,5°C і 2°C є цільовими показниками для планети на період від 20 до 30 років, тобто зобов'язання офіційно ще не порушені.
Проте, за словами дослідників, рекордно високі температури навряд чи спадуть найближчим часом. Вчені спочатку сподівалися, що закінчення Ель-Ніньо може дати планеті перепочинок, але в США, як і раніше, прогнозується вища, ніж у середньому, температура на решту літа.
"Тепер я оцінюю ймовірність того, що 2024 рік перевершить 2023 рік і стане найтеплішим роком з моменту початку реєстрації глобальної температури поверхні в середині 1800-х років, становить приблизно 95%", - написав у X Зік Гаусфатер, кліматолог з американської некомерційної організації Berkeley Earth.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.