Почуття вірян образили герої діснеївських мультфільмів: може і є за що

Влада Ліверпуля заявила, що право на свободу слова необхідно збалансувати з правом сповідувати релігію без страху, переслідувань і насмішок

"Ісус розмовляє з дочками Єрусалима", художник Філджеймс
Твір мистецтва було видалено з Casula Powerhouse після того, як викликав шквал критики

Роботу художника із Сіднея Філджеймса "Ісус говорить з дочками Єрусалима" було знято з виставки премії імені Блейка в Центрі мистецтв Casula Powerhouse, Австралія. Це сталося після різкої критики на адресу художника і галереї. Онлайн-протести стверджували, що робота висміює християнську релігію.

Рада Сіднея видалила "грайливе" зображення Ісуса Христа, накладене на персонажів Looney Tunes, після потоку образ у мережі, пише The Guardian. Роботу художника було знято з виставки в п'ятницю, лише за два дні до закінчення восьмитижневої виставки. Премія, яку вручають раз на два роки в галереї міської ради Ліверпуля (район Сіднея), відзначає роботи сучасних художників, які досліджують духовність і релігію, і привертає увагу художників усіх віросповідань і культурних традицій.

Однак в останню хвилину в мережі відбувся протест, під час якого стверджували, що робота, виконана олією на літографії 2023 року, висміює християнську релігію, а деякі учасники протесту погрожували музею і його співробітникам, багато з яких є волонтерами, розправою.

"Мені подобається викликати деяку реакцію своєю роботою, але новизна дуже швидко зійшла нанівець у п'ятницю. Рівень сарказму і його обсяг були насправді лякаючими", - сказав 48-річний чоловік. "Я займаюся такого роду роботами вже близько 15 років, і в мене були одна або дві людини, які засмутилися, але нічого подібного. Це було бридко і зовсім не по-християнськи".

Філджеймс повідомив, що в п'ятницю і суботу він отримав близько 200 "огидних" повідомлень у соціальних мережах, а в галерею тільки за п'ятницю надійшло понад 60 телефонних дзвінків від протестувальників
Філджеймс повідомив, що в п'ятницю і суботу він отримав близько 200 "огидних" повідомлень у соціальних мережах, а в галерею тільки за п'ятницю надійшло понад 60 телефонних дзвінків від протестувальників

За його словами, один із протестувальників попередив його, що галереї "краще забезпечити додаткову охорону". Філджеймс додав, що "бідним співробітникам, які там працюють, це не потрібно та воно того не варте".

"Численні скарги від мешканців, які були обурені й ображені тим, що міська рада Ліверпуля виставила цей витвір мистецтва", - йдеться у заяві мера Ліверпуля Неда Менноуна. "Християнський Месія і мусульманський Месія Ісус не мають жодного стосунку до персонажа мультфільму Гуфі".

І хоча Філджеймс заявив, що він "абсолютно щасливий поставити безпеку на перше місце", він занепокоєний тим, що інцидент може створити прецедент для обмеження свободи вираження думок.

"Для мене це найпроблематичніша річ: мер зажадав прибрати його, поставивши політику вище за свободу слова. Де це закінчується?", - сказав художник.

Премія відкрита для віруючих і невіруючих, і премії строго не мають релігійної приналежності. Філджеймс, чию творчість описують як кафкіанську і сюрреалістичну, сказав, що виріс, відвідуючи недільну школу, але не є релігійним.

"Чесно кажучи, у цій роботі не було жодного сенсу. Це просто зображення - вибирайте свою пригоду", - пояснив Філджеймс.

Художник дав своє абсурдистське трактування низці суб'єктів, включно з королевою Єлизаветою II, Дональдом Трампом і Крістофером Рівом. Він представлений галереєю Chalk Horse у Дарлінгхерсті і був номінований на премію Блейка "безліч разів". За його словами, в минулі вихідні він отримав величезну підтримку з боку мистецької спільноти.

До того ж, організаторам премії Блейка не чужі протиріччя: у 2011 році триптих художника Люка Робертса із зображеннями розп'яття містив інтерсексуальну жінку, одягнену тільки в рожеві стрінги і пензлики на сосках. Це спонукало англіканського єпископа Південного Сіднея Роба Форсайта заявити, що ця робота "йому не сподобалася б", але це не означає, що її слід заборонити. А у 2007 році дві окремі роботи, які отримали премію Блейка, зазнали критики з боку Джона Говарда і Кевіна Радда. Одна з них зображала Діву Марію в мусульманській бурці, а інша - зображення Усами бен Ладена, що поєднувалося із зображенням Ісуса Христа.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube