Світом правлять люди - ящери чи геї: 7 способів розпізнати теорію змови

Теорії змови зазвичай мають зворотню логіку, та не мають доказів чи смислового підгрунтя.

Теорії змови, інформація, медіа, соціологія, психологія, факти
Якщо у світі справді діють приховані сили, як хтось може знати, що відбувається насправді?

Між прихильниками конспірології та всіми іншими не так вже й багато відмінностей. Потреба людей вірити в те, що правда від них надійно приховується групою таємних впливових змовників, які керують світом і придумали Covid-19, обумовлена психологічними факторами. Люди вірять у фальшиві теорії змови з широкого кола причин. Зокрема й тому, що існують реальні змови, як, наприклад, спроби виробників нажитися на приховуванні залежності від оксиконтину ціною незліченних життів пацієнтів. 

Тож, як визначити, що перед вами саме теорія змови, де змова - фальшива, тобто по факту її не було. Ось кілька способів перевірити твердження, які ви бачили або чули, від американських соціальних психологів.

Крок 1. Шукайте докази

Реальні змови були підтверджені, тому що були докази. Наприклад, у звинуваченнях 1990-х років про те, що тютюнові компанії знали, що сигарети небезпечні, і тримали цю інформацію в таємниці, щоб заробити гроші, наукові дослідження показали проблематичний зв'язок між тютюном і раком. Судові справи виявили корпоративні документи з внутрішніми записками, які показують, що і коли знали керівники компаній. Журналісти-розслідувачі виявили спроби приховати цю інформацію. Лікарі пояснювали вплив тютюну на своїх пацієнтів. Як наслідок, викривачі забили на сполох.

Але необґрунтовані теорії змови не мають доказів і підміняють їх кількома елементами, які повинні бути червоними прапорцями для скептиків:

  • відкидання традиційних джерел доказів, мовляв, вони беруть участь у змові,
  • твердження, що відсутня інформація пояснюється тим, що хтось її приховує, хоча часто одразу після події стають відомими не всі факти,
  • нападки на очевидні невідповідності як докази брехні,
  • надмірна інтерпретація як доказ: літаючий об'єкт може бути неідентифікований, але це не означає, що він є інопланетним космічним кораблем,
  • використання слів знайомих замість доказів, таких як "люди кажуть" або "друг мого друга точно знає" тощо, фраза "ми ніколи всього не дізнаємося",
  • вбачання шифрів та кодів в тих чи інших відкритих даних. 

Крок 2. А де логіка?

Часто прихильники теорії змови наводять лише ті докази, які підтверджують їхню ідею. Рідко коли вони піддають свою ідею перевірці на логіку, аргументацію і критичне мислення. Хоча вони можуть стверджувати, що проводять дослідження, проте, як правило, не застосовують науковий метод. Тобто, не намагаються довести, що вони помиляються. Ставте твердження під сумнів. Скептик мусить слідувати методу, яким користуються вчені: подумайте, які докази можуть суперечити поясненню, а потім шукайте ці докази. Іноді ці зусилля принесуть підтвердження того, що пояснення правильне. А іноді ні. 

Крок 3. Масштабна змова не працює в натовпі

Підтверджені змови, як правило, стосуються невеликих ізольованих груп, таких як вищий ешелон компанії або окремий терористичний осередок. Навіть альянс між тютюновими компаніями з метою приховування небезпеки їхньої продукції обмежувався лише верхівкою, яка приймала рішення і залучала проплачених науковців та рекламні агенції для поширення своїх повідомлень.

Фальшиві змови, як правило, втягують широкі верстви населення, такі як світові лідери, провідні ЗМІ, світове наукове співтовариство, голлівудська індустрія розваг і взаємопов'язані державні установи. Пам'ятайте, що чим більше людей нібито знають таємницю, тим важче її зберегти.

Минулого місяця піж час суду над Дональдом Трампом в США на сходах суду самоспалився чоловік, який згодом помер від опіків. В своєму онлайн-маніфесті він виступив проти змови, до якої нібито причетні всі президенти, починаючи з Білла Клінтона, сексуальний злочинець Джеффрі Епштейн і навіть сценаристи "Сімпсонів". Але так не буває. 

Крок 4. Кому вигідно: шукайте мотив

Підтверджені змови розповідають історії про те, чому група людей діяла так, а не інакше, і що вони сподівалися отримати. Сумнівні змови містять багато звинувачень або просто запитань без аналізу того, яку реальну вигоду змова приносить її учасникам, особливо якщо врахувати витрати. Наприклад, цілком реальною виглядатиме змова між вченими, які брехали про препарат, аби заробити на ньому. Але мають бути наведені неспростовні факти. Будьте особливо підозріливими, коли теорії змови стверджують, що "порядок денний" здійснюється цілою соціально-демографічною групою, яка часто є маргіналізованою, наприклад, "гей-порядок денний". 

Крок 5. Знайдіть джерело неправдивих тверджень

Надійні джерела завжди є прозорими. Якщо ви не можете з'ясувати, хто стоїть біля витоків звинувачень у змові, а отже, як вони дізналися про те, що стверджують, це ще один тривожний сигнал. Деякі люди кажуть, що вони повинні залишатися анонімними, тому що конспірологи помстяться за розкриття інформації. Але навіть у цьому випадку змову зазвичай можна відстежити до її джерела - можливо, акаунта в соціальних мережах, навіть анонімного.

З часом анонімні джерела стають відомими. Наприклад, через кілька років після Вотергейтського скандалу, який коштував президентства Річарду Ніксону, розкрили ключове внутрішнє джерело, відоме як "Глибока Глотка". Ним виявився Марк Фелт, що був високопоставленим співробітником ФБР на початку 1970-х років.

Крок 6. Тримайтесь подалі від розмов про надприродне

Деякі теорії змови - хоча жодна з них не була доведена - включають паранормальні, інопланетні, демонічні або інші надприродні сили. Люди, які жили у 1980-х і 1990-х роках, можуть пам'ятати суспільний страх, що сатанинські культи приносять у жертву дітей. Ця ідея ніколи не зникала повністю. Нині поширена теорія змови про Голлівудських суперзірок, які п'ють кров немовлят, аби омолодитися. 

І приблизно в той самий час, можливо, натхненні серіалом V, деякі американці почали вірити в людей-ящірок. Той, хто підірвав бомбу в центрі Нешвілла 25 грудня 2020 року, очевидно, вірив, що люди-ящери керують Землею. Та чим ближче змова до наукової фантастики, тим ближче вона до того, аби бути просто вигадкою.

Крок 7. Шукайте інші попереджувальні знаки

Є й інші тривожні сигнали, як от упередженість щодо групи, яка нібито стоїть за змовою, наприклад, антисемітські звинувачення.

Але замість того, щоб справді перевірити свої конспірологічні переконання, ті, хто вірять, часто вважають за краще списати скептиків за дурнів або за тих, хто теж у цьому замішаний - чим би "це" не було. Зрештою, це частина привабливості теорій змови. Адже погодьтеся, куди легше відкинути критику, ніж визнати, що ти можеш бути не правий.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube