У п'ятницю 13-го багато людей побоюються починати нові справи, ухвалювати важливі рішення і навіть виходити на вулицю
Кілька днів тому була п'ятниця 13-те. І саме цей день асоціюється у багатьох з моторошними подіями, і, можливо, не дарма. Існує навіть особлива фобія, пов'язана з цією несприятливою датою - параскаведекатріафобія. Але чи справді це такий невдалий день? За ці роки в п'ятницю 13-го відбулося багато тривожних подій, пише IFLScience. Це збіг чи відбувається щось більш зловісне?
Якби ви були членом ордена тамплієрів у середньовічній Франції, то у вас були б вагомі причини турбуватися про п'ятницю 13-го. Цього дня 1307 року король Франції Філіп IV наказав заарештувати тамплієрів, впливовий і надзвичайно багатий релігійно-військовий орден того часу.
Філіп, також відомий як Філіп Красивий (за свою зовнішність, а не за характер), хотів ліквідувати орден з фінансових міркувань. Французька корона вже деякий час була в боргу в тамплієрів, позичаючи гроші, щоб допомагати вести війни й покривати інші королівські витрати. Використовуючи звинувачення в єресі та поклонінні дияволу, Філіп зміг виправдати арешт понад 600 тамплієрів, яких катували та зрештою стратили.
У п'ятницю 13 листопада 1829 року глядачі зібралися біля водоспаду Дженесі в Нью-Йорку, щоб подивитися, як перший сміливець Америки Сем Петч виконає ще один смертельний трюк. Понад два роки Петч вражав публіку, стрибаючи з неймовірної висоти без пригод. У вересні 1827 року він успішно стрибнув через водоспад Пассейїк у Патерсоні, після чого стрибнув з інших водоспадів, аж поки не вразив глядачів біля Ніагарського водоспаду в жовтні 1829 року. Однак його наступний подвиг виявився останнім.
За словами очевидців, коли Петч стрибнув із Верхнього водоспаду Дженесі-Фолс, його політ у повітря виглядав неправильно. Його поза для пірнання була неправильною, і замість того, щоб пронизати воду, він вдарився об неї з чутним ляпасом. Його тіло не повернулося на поверхню, що викликало паніку серед натовпу. Його замерзлі останки врешті-решт було знайдено чотири місяці потому в гирлі річки Дженесі.
Після кількох років посухи, високі температури й сильні вітри призвели до лісових пожеж, які поширилися Вікторією, Австралія, у п'ятницю 13 січня 1939 року. Лісові пожежі Чорної п'ятниці, як їх тепер називають, були частиною руйнівного сезону лісових пожеж, що тривав упродовж 1938 року і в новому році. Близько 75% штату постраждали від пожеж, оскільки вони спалили майже 2 мільйони гектарів землі. До кінця січня загинула 71 людина, було зруйновано близько 1300 будівель, і загалом 700 будинків було знищено.
Історія рейсу 571 ВПС Уругваю - одна з найбільш гнітючих історій, пов'язаних із п'ятницею 13-го. У жовтні 1972 року літак перевозив 45 пасажирів, включно з командою регбі, коли він врізався в хребет і впав в Анди. Попри спроби знайти тих, хто вижив, суворі умови й погана погода змусили скасувати екстрену рятувальну операцію через вісім днів. Залишившись без їжі та мізерних можливостей, ті, хто вижив, були змушені вдатися до канібалізму, щоб залишитися в живих.
Після 72 днів перебування в умовах холоду 16 тих, хто вижив, було врятовано внаслідок виснажливого 10-денного походу, який здійснили двоє з групи, що вирушила на пошуки допомоги.
У п'ятницю 13 жовтня 1989 року фондовий ринок пережив міні-крах, коли індекс Dow Jones Industrial Average впав майже на 7%. Крах призвів до тимчасової фінансової паніки, через яку дата отримала назву "Чорна п'ятниця".
У п'ятницю 13 січня 2012 року круїзний лайнер Costa Concordia, якому було 7 років, зазнав аварії та застряг на мілководді в Тірренському морі, недалеко від острова Ізола-дель-Джільо. Катастрофу, яку вважали повністю запобіжною, поклали на капітана Франческо Скеттіно і його команду за безвідповідальну поведінку після того, як судно підійшло надто близько до берега, уночі та на великій швидкості. У підсумку з судна, що перекинулося, довелося рятувати понад 4000 осіб, 32 людини загинули.
Забобони, що оточують п'ятницю 13-го, старі. Дехто вважає, що його почала кривава доля тамплієрів, але, ймовірно, воно старше. Насправді забобони, ймовірно, є результатом різних культурних вірувань, а не будь-якої конкретної історичної події. Наприклад, християнство пов'язує число 13 з підозрою після того, як Юда Іскаріот, 13-й гість на Таємній Вечері, зрадив Христа.
У скандинавській міфології тринадцятим гостем на бенкеті богів був ошуканий Локі, який, як вважається, спровокував хаос, організувавши смерть Бальдра. Водночас сама Біблія сповнена описів інших різних нещасть, які відбувалися щоп'ятниці (особливо Страсна п'ятниця, коли, як кажуть, був розп'ятий Христос), які загалом вважалися нещасливим днем.
Ці культурні чинники, ймовірно, вплинули на те, як ми думаємо про п'ятницю 13-го, але наш мозок, імовірно, зробив все інше: упередженість підтвердження, тенденція інтерпретувати інформацію, яка узгоджується з нашими упередженнями. У цьому контексті наш розум еволюціонував, щоб встановлювати зв'язки між потенційними причинами та їхніми наслідками. Це допомогло нам вижити як виду, але іноді це може зайти надто далеко, створюючи зв'язки та додаючи сенс випадковим, не пов'язаним між собою подіям.
Тож якщо у вашій культурі п'ятниця 13-те вважається нещасливою датою, ви, найімовірніше, будете чутливішими до незвичних або негативних подій, які відбуваються цього дня, навіть якщо жахливі речі трапляються і в будь-який інший день.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.