В цей день народилися англійський актор Том Гарді та український актор Гарік Бірча - свята, церковні та народні традиції
У неділю, 15 вересня, Україна відзначає День фахівців військ радіаційного, хімічного, біологічного захисту ЗС, а православна церква шанує пам'ять великомученика Микити Готфського. Іменини сьогодні святкують Андрій, Валеріан, Віссаріон, Герасим, Григорій, Дмитро, Євдокія, Іоанн, Ігнатій, Йосип, Леонід, Людмила, Макар, Максим, Марія, Микита, Микола, Петро, Порфирій, Стефан, Федот, Яків.
З 2022 року наказом Головнокомандувача Збройних Сил України встановлено щороку 15 вересня в Україні відзначати День фахівців військ радіаційного, хімічного, біологічного захисту ЗС України. Раніше цю подію відзначали 14 лютого. З 1994 року за наказом Міноборони України сили, що відповідають за забезпечення захисту населення від хімічної зброї, отримали нову офіційну назву - війська біологічного, радіаційного та хімічного захисту. Відповідний наказ датується 14 лютого, тому саме у цей день відзначається свято військ РХБЗ. Українські Збройні сили мають підрозділ спеціалістів, що причетні до захисту від хімічного впливу, у кожній зі структур: морській, сухопутній, повітряній, десантній та призначеній для спеціальних операцій.
Кожного року в третю неділю вересня в Україні відзначається День працівника лісу. Це свято присвячується усім захисникам природи та лісового господарства. Вперше цей день почали святкувати в 1966 році. Масова вирубка дерев для будівництва нових будівель змусила місцеві органи запровадити спеціальні охоронні організації. Адже знищення лісу могло привести до глобальних проблем з екологією.
Пізніше, в 1977 році, для розробки механізмів відновлення лісу та економного використання деревини було прийнято "лісове" законодавство. Професійні працівники лісництв зробили свій внесок, щоб зберегти природу. Для вшанування їх праці в 1980 році було затверджено свято "День працівника лісу".
Після розпаду СРСР багато держав зберегли традицію відзначати це національне свято. Наприклад, в Україні його започаткували в 1993 році. З того часу щороку працівники лісництв отримують привітання та подяку за працю.
15 вересня починаючи з 2009 року у світі проводиться Міжнародний день крапки. Своїм виникненням цей проєкт зобов’язаний книзі "Крапка". Написав її у 2003 році англійський письменник та художник Пітер Г. Рейнолдс. Головна дійова особа історії - дівчинка Вашті, яка просто ставила на папері крапки олівцем, щоб показати та впевнити всіх у своєму невмінні малювати. Але отримані візерунки та допомога викладача поклали початок для відкриттів, перемог та сюрпризів.
Історія Рейнолдса не залишилася не поміченою, її стали використовувати вчителі в реальному процесі навчання, щоб розкривати творчий потенціал учнів, надавати їм мотивацію та впевненість. Першим таким викладачем став Террі Шей з Айови. Він 15 вересня 2009 року представив цю книгу своїм учням. Саме це стало початком для заснування міжнародного свята.
Щороку 15 вересня світова спільнота відзначає Міжнародний день демократії. Мета цього дня - привернути увагу щодо того, наскільки цінними для кожної особистості є свобода думки та дотримання прав людини. Невіддільною частиною свободи є рівноправність та прозорі вибори, на яких кожен може здійснити волевиявлення.
Ініціатором відзначення Міжнародного дня демократії стала Генасамблея Організації Об’єднаних Націй. Свято впровадили восени 2007 року на одному з пленарних засідань. І вже наступного року у всьому світі на офіційному рівні відзначали Міжнародний день демократії.
Ідея встановлення Дня демократії прийшла під час відзначення двадцятої річниці 1-ї міжнародної конференції, присвяченої новим та відновленим демократіям. Згідно з приписами ООН урядові та громадські організації можуть брати участь в організації святкових заходів з метою привернути увагу громадськості на стан демократії в різних країнах світу.
Сьогодні демократія - це не тільки форма державного правління; вона використовується в управлінні співтовариствами, федераціями, союзами, невладними організаціями. Варто знати, що діяльність ООН також базується на демократичних засадах.
15 вересня проводиться День "Коли-небудь" або Someday. Історія виникнення цього дня невідома, але це не заважає людям в усьому світі робити "коли-небудь" реальністю. В цей день, як ні в який інший, потрібно замислитись над своїми сподіваннями, планами на майбутнє, відкладеними справами.
День "Коли-небудь" нагадує нам, що не потрібно відкладати ці справи ще далі на потім. Завжди знайдеться гарна нагода здійснити свої мрії чи виконати обіцянки. Відзначайте цей день самостійно, залучайте до цього друзів та поширюйте інформацію в соціальних мережах.
15 вересня православна церква вшановує пам'ять великомученика Микити. Великомученик Микита Готфський був готським воїном і християнином, який жив у IV столітті. Він проповідував християнство серед своїх одноплемінників і страждав від гонінь язичника Атанариха. За свою віру в Христа він був спалений живцем, але його тіло залишилося неушкодженим. Його мощі було перенесено до Константинополя і Сербії, де вони здійснювали чудеса і зцілення.
У цю дату не думали про роботу, а просто веселилися і спілкувалися з близькими. Жінки 15 вересня займалися рукоділлям. На Русі в цю дату набирали рекрутів серед молодих хлопців. На службу новобранців проводжали всім селом.
15 вересня 1946 р. - Томмі Лі Джонс - американський актор, кінорежисер, сценарист і продюсер. Виграв Оскара 1994 року в категорії "найкраща чоловіча роль другого плану" за роль у фільмі "Втікач".
15 вересня 1974 р. - Гарік Бірча - український актор і автор популярних розважально-гумористичних телепрограм, актор кіно, учасник українського телепроєкту "Comedy Club Ukraine", учасник ігор Вищої Української ліги КВК та Вищої ліги КВК. У 2022 році через російське вторгнення в Україну вступив до лав Сил територіальної оборони Києва.
15 вересня 1977 р. - Едвард Томас Гарді, більш відомий як Том Гарді - англійський актор, продюсер і сценарист. Прославився завдяки фільму "Стюарт: Минуле життя".
15 вересня 1984 р. - Принц Генрі, герцог Сассекський, повне ім'я - Генрі Чарльз Альберт Девід - член британської королівської сім'ї, син короля Карла III та принцеси Діани, брат принца Вільяма. Онук королеви Єлизавети II. З раннього дитинства відомий під сімейним ім'ям як принц Гаррі, яке використовується навіть в офіційних джерелах.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.