США під носом у Росії відтяпала шматок моря: кордони зсунулися

Заява про нові морські кордони може виявитися суперечливою на міжнародній арені

США, територія, РФ, Росія, світ, геополітика, море, світовий океан
Америка більша, ніж була вчора

Сполучені Штати раптово зросли в розмірах на 1 мільйон квадратних кілометрів, що майже вдвічі більше за площу Іспанії. Це несподіване розширення не було результатом геологічних змін чи вторгнення на чужу землю. Натомість США висунули претензії на навколишню територію дна океану, повідомляє IFLScience.

Нині вже 75 країн визначили свої межі розширеного континентального шельфу, що стосується частини шельфу за межами 200 морських миль від узбережжя. До минулого року США цього не робили. Проте на все свій час. Так, 19 грудня 2023 року Державний департамент країни оголосив про нові географічні координати, що визначають територію, включно з шельфами.

Більша частина Берингового моря, під боком у Росії - це США
Більша частина Берингового моря, під боком у Росії - це США

З 2003 року влада США співпрацює з національною Геологічною службою та 12 іншими агентствами для збору даних для визначення власних зовнішніх меж в океані. Тепер Штати претендують на шельфи в семи офшорних зонах:

  • Арктиці,
  • Атлантиці (на сході),
  • Беринговому морі (біля Росії),
  • Тихому океані (на заході),
  • Маріанських островах,
  • двох областях у Мексиканській затоці.

Загальна площа цих територій складає один мільйон квадратних кілометрів.

"Америка стала більшою, ніж була вчора (...) Це не зовсім купівля Аляски, але нова площа землі та надр під контролем Сполучених Штатів на дві Каліфорнії більша", - заявив колишній віце-губернатор Аляски та екс-голова Комісії з досліджень Арктики США Мід Тредвелл.

Берінгове море.
Берінгове море.

Проте він же додав, що законність усього цього трохи туманна. Тепер, щоб зробити визначення офіційним, США мають подати дані та звіти до Конвенції ООН з морського права. Однак Штати не ратифікували цю конвенцію через складні політичні розбіжності (угоду ратифікували 168 держав і Європейський Союз). Це залишає певну невизначеність щодо того, як ця пропозиція буде сприйнята міжнародним правом. 

Екс-голова Комісії з досліджень Арктики додав, що якби хтось зауважив, що політика США "погана", Штати прислухались би (хоча самі вони так не вважають). Звісно, зайве говорити, що заява про нові морські кордони може виявитися суперечливою на міжнародній арені. Щось подібне ми вже бачили. Деякі з найбільш значущих геополітичних суперечок за останній час стосуються Китаю та його сусідів, таких як Філіппіни та В’єтнам, через претензії на Південно-Китайське море.

Південно-Китайське море.
Південно-Китайське море.

Однак США можуть багато виграти від своєї заяви. Розширення території океанічного дна в Північному Льодовитому океані може відкрити територію для подальшого видобутку корисних копалин, судноплавства та рибальства – попри потенційну шкоду, яку це може спричинити.

Це також має наслідки для безпеки нації та її лідерства у світі. Як писав англійський державник сер Волтер Релі в XVII столітті: "Бо той, хто керує морем, керує торгівлею. Той, хто керує торгівлею світу, керує багатствами світу, а отже, і самим світом". З того часу в цьому сенсі мало що змінилося.

Довідка. Континентальні шельфи - це ділянки морського дна, що оточує великі масиви суші, де море відносно мілке порівняно з відкритим океаном. Згідно з міжнародним правом, країни можуть претендувати на ці шельфи, дозволяючи їм управляти своїми ресурсами та використовувати їх.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube