Одну загадку Стоунхенджа розгадано. Але вона породила нову

Читать на русском

Культові камені Стоунхенджу могли привезти за 120 кілометрів від місця, де вони нині розташовані.

Читать на русском
Стоунхендж, цивілізація, загадки, таємниці, історія, Велика Британія, наука
Хто міг це зробити, враховуючи, що вага кожного каменю - десятки тонн: у науки наразі немає відповіді.

Культові камені Стоунхенджу могли привезти за 120 кілометрів від місця, де вони нині розташовані.

Побудований близько п'яти тисяч років тому так званий новий Акрополь Великої Британії - Стоунхендж - давно інтригує вчених. Останні ж, попри логіку та здоровий глузд, тим далі від розгадки походження цього величного творіння невідомої цивілізації, чим довше й ретельніше вивчають його.

Про Стоунхендж пишуть таке, мовляв, якщо ви схильні думати, що життя неглибоке і ми скоро доберемося до основи всього сущого, то це стародавнє каміння - сірі стовпи - нагадають нам про незмірну глибину часу. І от знову ці камені підкидають загадку, виявляється їх могли транспортувати сюди - в графство Уїлтшир в десяти км від Солсбері та в понад 120 км від самого Лондона з такої ж відстані - в 120 км. Як і чому гігантські камені були доставлені на місце, залишається загадкою, пише IFLScience.

Камені Стоунхенджа - родом з різних регіонів Англії 

Незважаючи на вагу близько 25 тонн кожен, величезні сарсенові камені Стоунхенджу якимось чином були перевезені на неймовірні відстані під час будівництва пам'ятника майже п'ять тисяч років тому. Більшість цих колосальних монолітів походять з місця, відомого як Вест-Вудс, приблизно за 25 кілометрів від самого пам'ятника. Але нові дослідження виявили фрагменти сарсенового каменю, що походить з неймовірних 123 кілометрів у Східному Сассексі.

Як транспортували ці камені?
Як транспортували ці камені? - Поки що питання залишається без відповіді.

Сарсени - це валуни пісковику, які зустрічаються у відкритих крейдяних пагорбах на півдні Англії. Вони є будівельними блоками кількох найбільш знакових споруд Стоунхенджу, зокрема Триликої підкови, Сарсенового кола та Станційного кам'яного прямокутника.

У той час як менші, але також масивні "блакитні камені", що складають внутрішнє коло, походять з пагорбів в Уельсі, походження сарсенів не було підтверджено до 2020 року. Тоді хімічний склад усіх гігантських каменів, окрім двох, був зіставлений з вихідним матеріалом у Вест-Вудсі. Цікаво, що походження двох аномальних сарсенів - відомих просто як Камені 26 і 160 - досі не встановлене.

Нове дослідження

Щоб краще зрозуміти походження цих величезних каменів, автори нового дослідження проаналізували хімічний склад 54 уламків, витягнутих з розкопок у Стоунхенджі в 2008 році. Вчені використали такі методи, як рентгенофлуоресцентна спектрометрія (pXRF) та мас-спектрометрія (ICP-MS). 

Порівнявши свої висновки з даними про відслонення сарсенів на півдні Англії, автори дослідження змогли пов'язати 15 своїх зразків з конкретними місцями.

"Одинадцять з них, ймовірно, походять з Монктон-Даун, Тоттердаун-Вуд та Вест-Вудс у Мальборо-Даунс (25-33 км на північ від Стоунхенджу). Три фрагменти, ймовірно, походять з Брамдіна, Гемпшир (51 км на південний схід від Стоунхенджу), а один - зі Стоуні-Віш, Східний Сассекс (123 км на південний схід)", - пишуть дослідники. 

Так дослідники виявили, що жоден з цих фрагментів не збігається повністю з сарсенами з Вест-Вудського лісу. Також незрозуміло, чи є вони матеріалом, видаленим із зовнішніх поверхонь каменів 26 або 160. Уламки могли також належати іншим сарсеновим каменям, які колись стояли в Стоунхенджі, але відтоді були вивезені або демонтовані.

"На даному етапі ми можемо лише припускати, чому сарсенові камені з таких різних джерел присутні в Стоунхенджі", - пишуть автори дослідження.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.