Прощавайте звичні пластикові пляшки: вам прийшла зміна

Новий так званий живий пластик самознищується, коли його викидають

Пластик, вчені, наука, навколишнє середовище, екологія, біотехнології, забруднення
Пластик з'їдають бактерії, яких виявили японці, а дослідили китайці

Вчені створили "живий пластик", який руйнується в процесі компостування. Це відбувається протягом місяця, в порівнянні з більш традиційними видами пластику, що довше розкладаються за тих же умов - до 55 днів, пише ScienceAlert. Технологію створили завдяки білкам, що поглинають пластик. Вони природним чином виробляються видами бактерій, виявлених у 2016 році на переробному заводі в Японії.

За минулі роки вчені знайшли кілька інших видів бактерій, які виробляють ферменти, щоб поїдати пластик, і ці природні білки надихнули на створення синтетичних версій. Біологи-синтетики з Китайської академії наук тепер з’ясували, як "вбудувати" спори бактерій, які виділяють ці ферменти, у саму структуру пластику. Таким чином, коли пластик починає розкладатися, ці нещодавно звільнені ферменти завершують завдання.

Будучи великими складними білками, ферменти часто нестабільні або навіть крихкі. Тож дослідники впровадили спеціальний ген ферменту з бактерії у ДНК іншого мікроба - спори, що є стійкою до високих температур і тиску. Коли поверхня пластику розмивається, звільнені спори починають проростати. Так фермент виходить назовні й починає працювати на знищення пластику.

"Живий пластик залишався стабільним при замочуванні в газованій воді Sprite протягом 60 днів, що свідчить про його потенційне використання в якості пакувального матеріалу", - пояснили мікробіологи.

Цікаво, що дріжджі роду Candida допомагають розкласти його всього за тиждень. Також цікаво, що після фізичного розкладання або кип’ятіння пластик зі спорами почав світитися. Це свідчить про те, що спори виживають у процесі запікання та вивільняють свій вміст, коли ерозія запускається, як і було заплановано. Також пластик може розпадатися без додавання антибіотиків, що підкреслює міцність системи.

Нове технологія згодом може врятувати нашу планету, захаращену пластиком.
Нове технологія згодом може врятувати нашу планету, захаращену пластиком.

Революційне рішення для планети

Приблизно за останні два десятиліття виробництво пластику зросло вдвічі, тож, пластикові вироби становлять неабияку проблему для навколишнього середовища. Команда новаторів сподівається, що їхня технологія одного разу надихне на створення екологічно чистих, біорозкладаних матеріалів, які не забруднюватимуть нашу планету протягом століть - вже лише після одного використання.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube