Греція стала першою державою Євросоюзу, яка запровадила шестиденний робочий тиждень
1 липня у Греції запровадили шестиденний робочий тиждень через скорочення працездатного населення та нестачу кваліфікованих співробітників. Однак робити це дозволяється лише у разі нагальної потреби на виробництвах та підприємствах з цілодобовою роботою. Але профспілки все одно критикують уряд за цю ініціативу, називаючи її "варварським заходом".
Випередивши інших європейців за темпами економічного зростання, країна, яка колись перебувала в центрі найгіршої фінансової кризи на континенті, знову порушила тенденцію, запровадивши 48-годинний робочий тиждень, пише The Guardian. Уряд прем'єр-міністра Кіріакоса Міцотакіса, який виступає за підтримку бізнесу, стверджує, що ця ініціатива стала необхідною через подвійну небезпеку скорочення населення та нестачу кваліфікованих робітників. До оголошення про законопроект - частину ширшого пакету трудових законів, ухвалених минулого року, Міцотакіс описав прогнозоване демографічне зрушення як "темну бомбу сповільненої дії". У безпрецедентному результаті, за оцінками, близько 500 000 переважно молодих освічених греків емігрували з того часу, як наприкінці 2009 року вибухнула майже десятирічна боргова криза.
"Це взагалі не має сенсу", - заявив Акіс Сотіропулос, член виконавчого комітету профспілки державних службовців Adedy. "Коли майже всі інші цивілізовані країни вводять чотириденний робочий тиждень, Греція вирішує піти іншим шляхом".
За словами чиновників, шестиденна схема застосовуватиметься лише до приватних підприємств, які надають цілодобові послуги. При цьому співробітники зможуть працювати дві додаткові години на день або додаткову зміну о восьмій годині, за що отримуватимуть надбавку у розмірі 40%.
Правоцентристський уряд стверджує, що будь-який з цих варіантів вирішить проблему невиплати понаднормової роботи працівникам, а також вирішить поширену проблему незадекларованої роботи.
"Ядро цього законодавства є сприятливим для працівників, воно глибоко орієнтоване на зростання промисловості. І воно ставить Грецію в один ряд з рештою Європи", - заявив прем'єр-міністр Кіріакос Міцотакіс у день ухвалення закону.
Але реакція у відповідь була жорсткою. У країні, де майже немає традицій інспекцій на робочих місцях, критики стверджують, що реформа зрештою звучить як похоронний дзвін п'ятиденного робочого тижня, не в останню чергу тому, що вона дозволяє роботодавцям диктувати, чи потрібен шостий робочий день. А для противників, які вже вийшли на вулиці з протестом, реформа підриває правовий захист і обмежує давно усталені права трудящих в ім'я гнучкості.
"Насправді це було прийнято урядом, який ідеологічно прихильний до створення все більшого прибутку для капіталу", - сказав Сотіропулос. "Найкраща продуктивність праці супроводжується кращими умовами праці, найкращою якістю життя [для співробітників], і це, як ми тепер знаємо, стосується меншої кількості годин, а не більшої".
За його словами, цей захід став можливим частково тому, що профспілки також побачили, що їхній вплив послабшав через те, що Афіни, обтяжені боргами, вжили заходів жорсткої економії в обмін на рятувальні фонди під час фінансової кризи країни. Профспілки давно стверджують, що понаднормова робота дозволяє роботодавцям стримувати найм більшої кількості працівників.
Випробовані програми чотириденного робочого тижня неодноразово демонстрували підвищення рівня продуктивності, а дослідники пов'язують цей результат із покращенням рівня концентрації. У 2022 році Бельгія ухвалила закон, що дає співробітникам законне право розподілити свій робочий тиждень на чотири дні замість п'яти, і пілотні програми були реалізовані в таких країнах, як Велика Британія, Німеччина, Японія, Південна Африка та Канада.
До речі, ще до набрання чинності законом про шестиденний робочий тиждень греки стали найбільшими трудоголіками в Європі. Працюючи в середньому 41 годину на тиждень, вони перевершують за цим показником громадян інших країн-членів ЄС, маючи при цьому, згідно з даними Євростату, досить низькі доходи. У дискусії також взяли участь пенсіонери, яких також заохочують працювати відповідно до законодавства.
"Уряд по суті каже: "Ідіть і працюйте довше, ми заплющимо очі, навіть якщо ви пенсіонер", - сказав Григоріс Каломойріс, який очолює профспілку вчителів-пенсіонерів (Pesek). "Воно знає, що більшість греків, які отримують середню щомісячну зарплату в 900 євро, можуть прожити лише до 20-го числа місяця. Цей останній варварський захід не вирішить фундаментальної проблеми нестачі робочої сили, і багато хто з нас вважає, що це дуже несправедливо щодо безробітних молодих греків, які, можливо, ніколи не знайдуть роботу".
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.