У календарі смартфона відсутні десять днів: можете перевірити

Читать на русском

У 1582 року днів із 5 по 14 жовтня не існувало

Читать на русском
Папа Григорій XIII та календар
Люди буквально заснули 4, а прокинулися 15 жовтня

У 1582 року днів із 5 по 14 жовтня не існувало

Користувачі соціальних мереж помітили дивину в календарі iPhone. Якщо прокрутити до 1582 року, ви помітите, що він перескакує з 4 жовтня на 15 жовтня, начебто пропускаючи 10 днів у середині. І це не просто помилка, цих 10 днів справді не існувало. 

Дні не були стерті з ходу часу за допомогою космічного інструменту копіювання і вставки. Замість цього люди в 1582 році лягали спати 4-го числа і прокидалися 15-го (на той час мало хто у світі міг це усвідомити), пише IFLScience. Щоб зрозуміти, чому це так, нам потрібно повернутися в XVI століття, коли відбулося значне зрушення в організації днів, тижнів, місяців і років.

Де період із 4 по 14 жовтня?
Де період із 4 по 14 жовтня?

Католицька церква прийняла григоріанський календар у жовтні 1582 року. До цього більша частина Європи використовувала юліанський календар, запроваджений Юлієм Цезарем у 45 році до н.е. Він дуже схожий на григоріанський календар. Обидва є сонячними календарями з 12 місяцями, у кожному з яких від 28 до 31 дня. Вони також загалом складають 365 днів у більшості років, з високосним днем, що додається до лютого в певні роки.

Проте головна відмінність у тому, коли настає високосний рік. Юліанський календар додає день до календаря кожні 4 роки, тоді як григоріанський календар робить те ж саме, якщо тільки рік не ділиться на 100 і не ділиться на 400.

Папа Григорій XIII: людина, яка стерла 10 днів з історії
Папа Григорій XIII: людина, яка стерла 10 днів з історії

Це здається дуже маленькою різницею, однак це було великою проблемою для Католицької церкви, тому що вона серйозно втрутилася у визначення часу Великодня. З часу Нікейського собору 325 року н.е. було встановлено, що Великдень має святкуватися в першу неділю після першого повного місяця після весняного рівнодення 21 березня.

Проте із плином століть весняне рівнодення змістилося з цієї дати. Цей ефект накопичився до XVI століття, коли весняне рівнодення припало на 11 березня, порушивши час Великодня. Та щоб вирішити цю кризу, Папа Григорій XIII ввів григоріанський календар. Тому, щоб привести новий календар у відповідність до руху Сонця, нам довелося втратити 10 днів, які накопичилися через нестачу юліанського календаря.

Жовтень був обраний як місяць, який втратить 10 днів, оскільки він не збігався з жодною важливою подією в християнському календарі. Після свята Святого Франциска Ассизького 4 жовтня відбувся перехід на григоріанський календар, і світ миттєво перейшов на 15 жовтня.

Саме з цієї причини більшість календарів пропускають дату з 4 жовтня до 15 жовтня 1582 року. Очевидно, ченці 16 століття не записували дати в щоденник свого iPhone, але календарі дійсно ведуть свою історію дуже далеко. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.