Польську вампіршу Зосю намагалися випустити з того світу: замок на пальці трупа - відкритий

Художник-криміналіст зробив точну реконструкцію обличчя жінки, яку вважали злісною нечистю

Вампірка, селяни, Польща, археологи, знахідка, криміналістика
Тяжкохвору молоду жінку поховали із серпом на горлі та замком на пальці

Криміналіст зробив реконструкцію обличчя жінки, яка була похована під лезом та замком у так званій могилі вампірів у XVII столітті. Нова реконструкція цієї особи, яка, ймовірно, походила із заможної родини, показує, як вона могла виглядати. Той факт, що жінку прикували залізним замком навіть після смерті означає, що її сприймали як щось небезпечне і злісне, кажуть криміналісти. Про це йдеться в матеріалі видання LiveScience.

Похована в Польщі жінка, ймовірно, виросла в Скандинавії. Коли у 2022 році археологи знайшли її поховання на кладовищі в невеликому польському селі Пєнь, вони швидко зрозуміли, що селяни боялися, що та оживе і тероризуватиме їх. А хімічний аналіз її останків показав, що у неї було декілька важких хвороб, включаючи болісний рак грудини.

"Її знайшли з лезом серпа на шиї та замком на великому пальці лівої ноги", – розповів шведський художник-криміналіст, який виліпив образ жінки, Оскар Нільссон.

Згідно з польським фольклором, люди мають добру і погану душу. Добра душа після смерті йде, а погана може захопити тіло, і може виникнути порочна істота – стрига – демон, схожий на вампіра. Селяни, ймовірно, сподівалися, що замок збереже "добру душу" жінки в тілі. Однак археологи помітили, що замок був відкритий.

Приблизно третина з сотні поховань на місцевому цвинтарі були похованнями людей з вадами, як от підозрюваних злочинців, нехрещених немовлят, людей з обмеженими можливостями, тяжкохворих, калік та ймовірних ревенентів, тобто тих, хто воскрес, аби заподіяти людям шкоду. У випадку з польським кладовищем такі предмети, як каміння та висячі замки, були покладені в ці поховання з наміром перешкодити мертвим воскреснути.

Особу на прізвисько Зося поховали з серпом і замком. Піднебіння черепа зелене забарвлення, що свідчить про те, що їй у рот поклали шматок міді. Незважаючи на її осквернене поховання, схоже, що жінка походила з багатої родини. Археологи знайшли фрагменти шовкового капелюшка і залишки золотої парчової стрічки. Цей блискучий текстиль був дуже ексклюзивним предметом, який міг належати лише людині із дворянської родини.

Стиль стрічки датується XVII століттям, як виявила експертка з текстилю Марія Цибульська. Таким чином, жінка, можливо, жила під час Тридцятилітньої війни, серії релігійних, територіальних і політичних конфліктів, які мали місце між 1618 і 1648 роками. Нині для реконструкції співробітники музею навіть майстерно пошили одяг.

На реконструкції Зося зображена зі стрічкою на шовковому чепчику та одягнена в скроєний одяг, що свідчить про її високий статус.
На реконструкції Зося зображена зі стрічкою на шовковому чепчику та одягнена в скроєний одяг, що свідчить про її високий статус.

За даними аналізу скелета, дівчині було від 18 до 20 років, коли вона померла, і її зріст становив десь 162 сантиметри. Аналіз ДНК не зміг визначити колір її шкіри, очей і волосся, але він вказав на спадщину з південної Скандинавії, можливо, Швеції, як і аналіз ізотопів, знайдених в її останках. Ізотопи всмоктуються в організм через питну воду та їжу.

Схоже, жінка мала блакитні очі, темно-світле волосся і бліду шкіру. Інші особливості скелета вказували на те, що вона була вельми виснажена. Наприклад, її грудна кістка виявила ознаки  болісного раку. Ознаки на шийних хребцях вказували на аномалію Кіммерле – захворювання, яке може викликати сильний головний біль, раптові напади непритомності та навіть інсульт. Також вчені знайшли лінії Гарріса, які могли виникнути через недоїдання чи травму в дитинстві. Їх знайшли на її кістках гомілки.

"З огляду на все це, дівчина виділялася у своєму оточенні. Це могло змусити жителів села боятися її. А після смерті вони явно були налякані можливістю того, що вона знов виникне і повернеться вампіром", – пояснив експерт.

вампір 1
Дві фотографії кісток. Ліворуч кістки гомілки та стопи з замком навколо них. Праворуч череп із лезом у формі півмісяця, яке прилягає до шиї.

Щоб реконструювати зовнішність жінки, криміналіст взяв пластикову копію її черепа та врахував дані молодих жінок з Північної Європи. Взявши до уваги її недостатнє харчування, він реконструював м’язи на її обличчі та обчислив розмір і форму носа, рота та очей. Для завершення проекту він використав пігментований силікон для шкіри та справжнє людське волосся.

Схоже, ця дівчина відчувала себе відчуженою й самотньою через те, як люди боялися і уникали її. Криміналіст передав ці почуття в її погляді. 

"Мені сумно за неї, їй потрібна була медична допомога, але замість цього з нею поводилися як з чимось небезпечним і злим. Я відчув потребу відновити не лише її обличчя, а й її людську гідність. Її потрібно показати такою молодою дівчиною, якою вона була, а не монстром, яким її поховали", – сказав він. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube