Осляча голова: найперший малюнок розп'яття Христа ображає почуття вірян

Римляни любили лишати графіті на стінах

Вчені, історія, графіті, малюнки, Рим
Вчені думають, що так римляни висміювали ранніх християн

Графіті Алексамена, також відоме як богохульне графіті - це фрагмент давньоримського рукотворного малюнка, видряпаного на штукатурці на стіні кімнати біля Палатинського пагорба у Римі. Це зображення розп'яття Ісуса Христа виконане язичниками як пародія, де замість голови Сина Божого - голова віслюка.

Христос 1
На малюнку зображено людиноподібну фігуру з головою віслюка, прикріплену до розп’яття. Ліворуч видно чоловіка, ліва рука якого вказує на персонажа з головою тварини.

Зневажливий малюнок датується приблизно 200 роком нашої ери й вважається найдавнішим графіті розіп’ятого Христа. Оригінальне різьблення з того часу значно потьмяніло, повідомляє IFLScience.

Цей зневажливий малюнок датується кінцем II або початком III століття нашої ери, що робить його одним із найперших графічних зображень розіп’ятого Христа. Це був час до того, як християнство стало офіційною релігією Римської імперії – і, очевидно, релігія, що розвивалася, не була популярною в масах.

Графіті виявили в 1857 році на Палатинському пагорбі, одній із найстаріших частин Риму, на стіні будівлі, прибудованої до імператорського палацу, де навчалися раби. Разом з ілюстрацією на ній є давньогрецький текст, який перекладається як: "Алексаменос поклоняється своєму богу". Хоча його значення підлягає тлумаченню, широко поширена думка, що графіті мало на меті висміяти християнина, на ім'я Алексаменос за його віру в незнайому нову релігію.

Христос 2
Стародавні римляни відомі своїми графіті: найдавніше зображення Ісуса в Стародавньому Римі.

Під час цієї глави історії імперського Риму євреї та ранні християни часто зазнавали глузувань і переслідувань. Крім того, прихильників єврейської Біблії плутали з віруючими в давньоєгипетського бога-воїна Сета, представленого у вигляді людини з головою віслюка.

Звичайно, римляни зрештою змінили своє ставлення до християнства. Приблизно в 312 році нашої ери імператор Костянтин прийняв християнство, а в 380 році нашої ери імператор Феодосій I проголосив християнство офіційною релігією римлян.

Твір мистецтва досі живе поблизу свого початкового місця в Палатинському музеї Риму разом з багатьма іншими стародавніми артефактами Римської імперії. Як бачимо, час не був надто прихильним до твору мистецтва, і неозброєним оком сьогодні дуже важко розпізнати його зміст.

Пеніс на удачу: археологи виявили непристойні римські графіті
Вчені схиляються до думки, що римляни малювали пеніси - на удачу!

Крім того, одним із найпоширеніших мотивів у графіті Римської імперії був карикатурно великий пеніс - деякі речі ніколи не змінюються, правда? Історики люблять стверджувати, що стародавні римляни малювали картинки членів не як злий жарт, а як символи удачі та родючості – хоча, судячи з графіті Алексамена, вони явно не боялися образити людей своїми вуличними малюнками.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube