ТОПТЕМА:

Продовження Гладіатора очима істориків: найбільш нереальна сцена виявилася правдою

Через 24 роки після виходу першого фільму в кінотеатри експерти розповіли про перші враження від трейлера нового "Гладіатора".

Кіно, фільм, гладіатор, сага, епопея, історія, Рим
Трейлер "Гладіатора II" виглядає епічно, але наскільки він історично точний.

Вийшов трейлер "Гладіатор II" Рідлі Скотта, який обіцяє стати неперевершеним кінематографічним видовищем. Схоже, що він затьмарить перший фільм з точки зору "картинки". І якщо ви були шанувальником першого фільму, є всі шанси, що вам сподобається нове кіно, що демонструє титанічні дуелі гладіаторів, диявольські битви в Колізеї та натяки на політичні інтриги. Трейлер наповнений видовищами, як-от гладіатор верхи на носорогу, симуляція морської битви в затопленому Колізеї - з човнами та акулами-людожерами. Але, як і у випадку з усіма голлівудськими історичними епопеями, постає питання, скільки з того, що тут зображено, засновано на історичних фактах. Відповідь ми знайшли в матеріалі IFLScience.

Про що історичний бойовик "Гладіатор II"

Історія нового фільму "Гладіатор" починається через 25 років після подій першого фільму. Трейлер починається з Луція Вера II, роль якого виконує Пол Мескаль, хлопчика Луція з першого фільму. Він розповідає про фатальну дуель між імператором Коммодом - Хоакін Фенікс, і загиблим гладіатором і генералом Максимусом Децимусом Мерідіусом, якого зіграв Рассел Кроу.

Здається, що в наступні роки після цієї події Луцій перебуває у вигнанні в Нумідії, на північному заході Африки, і потрапляє в полон до римської армії, яка змушує його стати гладіатором. Звичайно, Луцій хоче зруйнувати римський порядок і скасувати будь-яку форму рабства.

Пізніше ми бачимо, як Луцій бореться з вигаданим генералом Марком Акацієм - Педро Паскаль, який, здається, також має побоювання щодо безглуздого кровопролиття в Римській імперії. Протягом усього трейлера ми знайомимося з такими персонажами, як Макрін - Дензел Вашингтон - хитрий гладіатор, що володіє владою, й блідими братами-імператорами Гета та Каракалла - ролі Джозефа Квінна та Фреда Хечінгера, які виглядають жорстокими та декадентський.

Локація зйомки фільму "Гладіатор 2" на мальті.
Локація зйомки фільму "Гладіатор II" на мальті.

Що з цього правда

Правда, що Рим був надзвичайно жорстоким. Імперія, власне, трималася завдяки культу жорстокості та насильства. В ній хлопчиків з дитинства привчали до боїв і водили до Колізею, дивитися на вбивства. Рим постійно воював за розширення земель, людське життя майже нічого не вартувало, а імператори, зациклені на владі і її проявах, правили століттями, змінюючи одне одного. В результаті цього "римляни" не були однорідним населенням, а походили з імперії, що простягалася від Британії через Європу, Близький Схід і північну Африку.

Проте нова історія про стародавній Рим має й деякі неточності й анахронізми. Так, Луцій в ролі Пола Мескаля, за сценарієм став гладіатором після того, як був захоплений під час жорстокого завоювання Нумідії в північно-західній Африці. Але на момент дії фільму ця територія вже була частиною римського світу впродовж століть.  

Актори, які зіграли головні ролі в новому фільмі.
Актори, які зіграли головні ролі в новому фільмі.

Гладіатори і їхні вбрання

Елементи одягу також видалися історикам не надто правдоподібними. Особливо браслети, які, здається, є обов’язковими для всіх, хто володіє мечем. Крім того, є невідповідності й у костюмах гладіаторів. Замість нагрудних обладунків вони носили щити й ніколи не билися без них. Прикольно те, що щит можна використовувати для нападу, майже як другу зброю, і це робить бої цікавішими, оскільки обидві руки в грі. Ще один обов'язковий атрибут - шолом, якого немає у фільмі, аби не ховати від глядача впізнаваних голлівудських зірок. 

Імператори та кольорові люди Риму

Характеристика Каракалли та Гети трохи дивна, вважають історики. Мовляв, ті виглядають і діють більше як стереотипи Нерона та Калігули. Вони здаються карикатурою на багатьох "поганих імператорів", зібраних в одного. Крім того, вони помітно бліді: обидва брати насправді були наполовину лівійцями, наполовину сирійцями. У римському світі було багато кольорових людей, і немає сенсу "вибілювати" імператорів, які, як ми знаємо, мали темнішу шкіру. 

Морські битви в Колізеї були, проте менщ масштабні.
Морські битви в Колізеї були, проте менщ масштабні.

Колізей і морські битви

Морські битви в Колізеї, відомі як навмахія, дійсно були популярними та видовищними, хоча й дуже дорогими та логістично складними подіями, які влаштовувалися, щоб розважити людей Риму в особливих випадках. Їх ставили найдавніші імператори Риму, хоча до правління Нерона вони відбувалися не в амфітеатрах, а на озерах або в спеціально побудованих басейнах. Виходить, що найнеймовірніша і, здавалося б, неправдива сцена - виявилася правдою. Але з деякими застереженнями.

Колізей став спеціальним місцем проведення цих битв, і одну навіть показали у 80 році нашої ери під час правління імператора Тита. Але води в реальності, вочевидь, було значно менше. Ще одна неточність, на думку вчених, це те, що гладіатори, вельми дорогі у вихованні та утриманні, не брали участі в "битвах на воді". До них залучали засуджених до страти злочинців. 

Що ж до тварин, то на арену в Колізеї виводили не тільки левів чи ведмедів, використовували навіть жирафів. За принципом, чим екзотичніше, тим краще. Розбещені римляни потребували незвичайних видовищ. Гладіатори ж билися лише з іншими гладіаторами. Втім, були люди, які билися з тваринами або полювали на арені, відомі як venatores і bestiarii. Тож самі гладіатори не полювали на акул.

 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube