Нобелівський комітет почув ядерний шантаж Путіна і зрозумів, кому вручати премію миру

Високу нагороду від Нобелівського комітету отримала рада організацій жертв атомних бомбардувань Хіросіми та Нагасакі

Нобелівська премія миру, нагорода, ядерна зброя, Зеленський
Нобелівську премію миру 2024 року отримала японська організація Nihon Hidankyo

Нобелівську премію миру 2024 року отримала японська організація Nihon Hidankyo - рада організацій жертв атомних бомбардувань Хіросіми та Нагасакі, що бореться за ядерне роззброєння. Про це йдеться на сайті премії – Nobel Prize.

Таке рішення Нобелівського комітету, який щорічно призначає переможця, видається нам не випадковим. Очевидно, це пов'язано з багаторічним ядерним шантажем РФ та погрозами Путіна в бік США та Європи. 

Цікаво, що серед фаворитів на цьогорічні Нобелівську премію за мир 2024 були й український президент Володимир Зеленський, і загиблий в колонії російський опозиціонер Олексій Навальний. Агентство ООН для допомоги палестинським біженцям і організації робіт на Близькому Сході, а також Міжнародний суд ООН і голова ООН Антоніу Гутерріш теж були попередньо названі одними з вірогідних переможців на отримання премії миру цього року. Втім, Нобелівський комітет влаштував сюрприз і не присудив премію взагалі нікому з цих претендентів. 

Нобелівську премію миру отримала організація, а не персона.
Нобелівську премію миру отримала організація, а не персона.

Хібакуся проти ядерної зброї

Масовий рух людей, які пережили атомну бомбу з Хіросіми та Нагасакі, відомий як Хібакуся, отримав премію миру за зусилля, спрямовані на створення світу, вільного від ядерної зброї. Він веде інформаційну боротьбу й поширює свідчення того, що ядерну зброю більше ніколи не можна використовувати. 

У відповідь на атаки атомних бомб у серпні 1945 року виник глобальний рух, учасники якого невпинно працювали, щоб підвищити обізнаність про катастрофічні гуманітарні наслідки використання ядерної зброї. Поступово виникла потужна міжнародна норма, яка стигматизувала використання ядерної зброї як морально неприйнятне. Ця норма отримала назву "ядерного табу".

Ці історичні свідки допомогли створити та консолідувати широку опозицію проти ядерної зброї в усьому світі, спираючись на особисті історії, створюючи освітні кампанії на основі власного досвіду та видаючи застереження проти поширення та використання ядерної зброї.

Свідчення Хібакуся – тих, хто вижив у Хіросімі та Нагасакі – є унікальним. Водночас Норвезький Нобелівський комітет висловив занепокоєння щодо того, що сьогодні це табу проти використання ядерної зброї знаходиться під тиском.

"Ядерні держави модернізують і вдосконалюють свої арсенали. Нові країни, схоже, готуються отримати ядерну зброю. Звучать погрози використати ядерну зброю в триваючих війнах. У цей момент історії людства варто нагадати собі, що таке ядерна зброя: найбільш руйнівна зброя, яку коли-небудь бачив світ", – повідомляється на сайті премії. 

Переможець в категорії Нобелівська премія миру веде боротьбу з поширенням ядерної зброї в світі.
Переможець в категорії Нобелівська премія миру веде боротьбу з поширенням ядерної зброї в світі.

Хіросіма й Нагасакі – пекло на Землі 

Наступного року виповнюється 80 років з моменту вибуху двох американських атомних бомб, які вбили приблизно 120 тисяч жителів славнозвісних японських міст. Величезна кількість жертв померли від опіків і радіаційних травм протягом наступних місяців і років. Сучасна ядерна зброя має набагато більшу руйнівну силу. Вона здатна вбити мільйони людей і катастрофічно вплинути на клімат. Ядерна війна може знищити нашу цивілізацію.

Долі тих, хто вижив у пеклі Хіросіми та Нагасакі, довго приховували. У 1956 році місцеві асоціації хібакуся разом із жертвами випробувань ядерної зброї в Тихому океані сформували Японську конфедерацію організацій постраждалих від атомних і водних бомб. 

Американці скинули на Японію дві ядерні бомби.
Американці скинули на Японію дві ядерні бомби.

Заповіт Нобеля: проти ядерки – за мир

Згодом це стало найбільшою та найвпливовішою антивоєнною організацією в Японії – Хібакуся. Організація надала тисячі свідчень, випустила резолюції та публічні заклики, а також щорічно направляла делегації до ООН та на різноманітні мирні конференції, щоб нагадати світу про нагальну потребу ядерного роззброєння.

"Основою бачення Альфреда Нобеля була віра в те, що віддані люди можуть змінити ситуацію. Присуджуючи цьогорічну Нобелівську премію миру, Норвезький Нобелівський комітет бажає вшанувати всіх тих, хто вижив, хто незважаючи на фізичні страждання та болісні спогади, використав свій безцінний досвід, аби наблизити людство до миру", – пояснили в комітеті.

Нобелівська премія миру за 2024 рік відповідає бажанню Альфреда Нобеля відзначити зусилля, які приносять найбільшу користь людству, додали там. Організація-переможець Nihon Hidankyo отримає в якості винагороди близько 990 тисяч доларів в рамках присудження Нобелівської премії миру. Загалом цього року на здобуття премії було висунуто 286 кандидатів, серед яких 197 фізичних осіб та 89 організацій. Тож, у порівнянні з попередніми роками, коло кандидатів значно звузилося.

Нагадаємо, що раніше цього тижня оголосили лауреатів Нобелівської премії в категоріях медицини, фізики, хімії та літератури. Хто отримає останню премію - з економіки - мають оголосити у понеділок, 14 жовтня. Нобелівська премія миру, започаткована у 1901 році, вважається найвищою відзнакою за зусилля, спрямовані на досягнення миру в усьому світі. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube