На Сонці - найпотужніший спалах: чи будуть магнітні бурі та північне сяйво

Читать на русском

У нинішньому 25-му сонячному циклі, який розпочався у 2019 році, ще не було спалахів потужніша за ту, яка сталася 15 травня

Читать на русском
Дівчина та спалах, зображення: NASA
Сонячний цикл триває приблизно 11 років

У нинішньому 25-му сонячному циклі, який розпочався у 2019 році, ще не було спалахів потужніша за ту, яка сталася 15 травня

Вчені зареєстрували на Сонці найпотужніший спалах найвищого класу X8.7. І це найсильніше виверження на Сонці починаючи з 2019 року, коли почався поточний 25-й сонячний цикл. Але цього разу північного сяйва не буде.

Згідно з екстреним звітом Центру прогнозування космічної погоди Національного управління океанічних та атмосферних досліджень (NOAA), на Сонці 15 травня стався найсильніший сонячний спалах у поточному сонячному циклі, який розпочався у 2019 році, пише Live Science. Цей спалах відноситься до категорії X8.7, що робить його значно більш потужним, ніж спалах X2.2, що спалахнув на Сонці минулого тижня, викликавши відключення радіосигналів і полярні сяйва на Землі.

Сонячні спалахи є викидами енергії та рентгенівського та ультрафіолетового випромінювання, які у разі спрямованості на Землю досягають нашої планети за лічені хвилини. Всі ці екстремальні сонячні явища стають більш поширеними під час піку 11-річного циклу сонячної активності, відомого як сонячний максимум. Поточний 25-й сонячний цикл розпочався у 2019 році і вчені підозрюють, що Сонце може незабаром увійти до фази максимуму сонячної активності, якщо воно ще не відбулося. Тільки після того, як максимум закінчиться і сонячна активність знову вщухне, вчені точно дізнаються, коли вона досягла піку.

Складене зображення сонячного спалаху 14 травня, отримане супутником GOES-16 (ліворуч) та Сонячною динамічною обсерваторією НАСА (праворуч) (Зображення: НАСА)
Складене зображення сонячного спалаху 14 травня, отримане супутником GOES-16 (ліворуч) та Сонячною динамічною обсерваторією NASA (праворуч). Зображення: NASA

Сонячні спалахи класифікуються за п'ятьма рівнями потужності від A до X, де кожна наступна категорія перевищує попередню в 10 разів. Спалахи вищого X-класу часто супроводжуються викидами сонячної плазми, здатними спровокувати магнітні бурі при досягненні Землі. Важливо відзначити, що спалах класу Х8.7 був третім у серії колосальних вивержень на Сонці, що сталися з невеликими перервами у вівторок, 14 травня. Перед цим з'явилися спалахи класу Х1.7 та Х1.3.

Однак, за даними NOAA, поточний спалах навряд чи призведе до якихось геомагнітних бурь або активності полярних сяйв, оскільки, викинута в космос плазма, так званий корональний викид маси, що стала супутником спалаху, пролетить повз Землю. Просто сонячна пляма AR3664 вже перемістилася на поверхні Сонця таким чином, що будь-який потік плазми не вдарить по нашій планеті. Проте, подібні удари плазми по Землі призводять до порушень роботи енергосистем і супутників зв'язку.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.