Не ухилянт, а людина сумління: звідки взявся Міжнародний день відмовника від військової служби

Цей день відзначають 15 травня, але як цю дату сприймати в сучасній Україні

Знак миру та війна
Про відмовників від військової служби за переконаннями совісті був знятий не один художній фільм

15 травня кожного року відзначається Міжнародний день відмовника від військової служби за переконаннями совісті. Відмовники - це ті люди, які з моральних або релігійних міркувань відмовляються брати участь у збройних конфліктах або вступати в армію. Інформатор вирішив розповісти про історію та мету цього свята. 

Історія свята

День заснований на першій міжнародній зустрічі відмовників від військової служби в Копенгагені 1981 року. А 15 травня 1997 року німецький федеральний парламент, Бундестаг, видав резолюцію про реабілітацію тих, кого переслідувало нацистське військове правосуддя за відмову від служби за особистими переконаннями і за дезертирство з цих же причин.

Щороку 15 травня прихильники відмови від військової служби за переконаннями совісті встановлюють меморіальні об'єкти, проводять пам'ятні церемонії для відмовників. Проходять просвітницькі лекції, семінари, конференції. Їх учасники обговорюють нагальні питання військової служби. Проводяться акції на підтримку світу. Журналісти готують сюжети про життя людей, які відмовилися від військової служби.

Мета цього дня

Громадяни низки країн зобов'язані проходити військову службу. Але з моральних, релігійних переконань деякі люди відмовляються від виконання боргу. Вони вважають неприйнятним брати участь або навчання у знищенні собі подібних. Та щоб звернути увагу урядів, соціуму на проблему відмови від військової служби за переконаннями совісті і знайти її рішення, а також вшанувати пам'ять загиблих відмовників, і засноване це міжнародне свято.

До речі, про відмовників від військової служби за переконаннями совісті був знятий не один фільм. Наприклад, "Добросовісність" (2004) та "З міркувань совісті" (2016). Героєм біографічних книг та документальної стрічки став Десмонд Дос, капрал армії Штатів у медичному підрозділі 307-го піхотного полку 77-ї піхотної дивізії.

За заслуги у битві за Лейте під час звільнення Філіпін та битві за Окінаву Доса нагородили Бронзовою зіркою та найвищою нагородою США — медаллю Пошани
За заслуги у битві за Лейте під час звільнення Філіпін та битві за Окінаву Доса нагородили Бронзовою зіркою та найвищою нагородою США - медаллю Пошани

Під час Другої світової війни Дос через релігійні переконання заборонив собі носити зброю та застосовувати її до людей. Так він став одним з перших відмовників совісті під час Другої світової війни. Десмонду пропонували відкласти військову службу, проте він відмовився. Чоловіка призначили військовим санітаром 307-го піхотного полку 77-ї стрілецької дивізії. Відомо, що над Досом чимало насміхалися та знущалися інші військовослужбовці. Вони звинувачували його у порушенні військового обов'язку, однак трохи згодом ставлення до нього змінилось. У червні 1944 року Десмонд врятував 75 життів солдат.

Які релігії забороняють брати до рук зброю

Є 10 релігійних організацій, які забороняють брати до рук зброю. Зокрема такі обмеження мають:

  • Адвентисти-реформісти.
  • Адвентисти сьомого дня.
  • Євангельські християни.
  • Євангельські християни-баптисти.
  • Мученики.
  • Свідки Єгови.
  • Харизматичні християнські церкви та церкви, прирівняні до них відповідно до зареєстрованих статутів.
  • Християни віри євангельської та церкви, прирівняні до них згідно з зареєстрованими статутами.
  • Суспільство Свідомості Крішни.

Релігія в Україні

В Україні умови призову до армії однакові для всіх. Конституція закріплює рівність всіх громадян і не допускає дискримінації за ознакою релігії. Однак для тих, кому релігія не дозволяє брати до рук зброю, передбачено можливість альтернативної служби. Тому віруючі можуть перебувати у штаті Збройних сил, але не воювати. Також можуть мобілізувати на службу священиків та керівників релігійних організацій, оскільки винятки щодо них не були внесені до законодавства.

Указ Президента України №64/2022 не обмежує право на альтернативну службу навіть під час воєнного стану. Віруючі можуть просити направити їх на альтернативну службу, надаючи довідку від своєї релігійної громади на підтвердження своїх релігійних переконань. Але питання мобілізації осіб, які раніше проходили альтернативну службу замість термінової військової, не має чіткого законодавчого врегулювання.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube