На найстарішій карті світу виявлено дивацтва: можливо Земля була тоді іншою

Читать на русском

На вавилонській карті світу зображена дивна земля, де не видно Сонця.

Читать на русском
Карта світу, Вавилон, Лондон, музей, історія, вчені
Найдавніша карта відомого світу сповнена чудовиськ і таємниць.

На вавилонській карті світу зображена дивна земля, де не видно Сонця.

Вавилонська карта світу, відома також як Imago Mundi, отримала статус найбільш старої карти відомого нам світу, яку коли-небудь знаходили. Звісно, вона не така науково точна, як Google Maps, і не так чудово ілюстрована, як картографія середньовіччя, але вона дає унікальне уявлення про те, як стародавні вавилоняни бачили себе і світ навколо себе. Ймовірно, вона була створена між 2600 та 2900 роками тому, в той час, коли Неовавилонська імперія була світовим лідером в архітектурі, культурі, математиці та ранніх набігах на науку, йдеться в публікації IFLScience.

Віднайдення карти у XIX столітті є майже такою ж загадковою, як і сам об'єкт. Згідно з Британською енциклопедією, артефакт був виявлений відомим археологом, який розкопав деякі з найкращих ассирійських і вавилонських старожитностей, включаючи таблички, що містили найдавніший у світі літературний твір "Епос про Гільгамеша".

Вавилонська карта світу була знайдена в ящику 1881 року в Сіппарі на території сучасного Іраку, приблизно за 40 кілометрів на південний захід від сучасного Багдада. Однак дехто вважає, що спочатку її могли знайти в Борсіппі, іншому стародавньому місті, розташованому приблизно за 115 кілометрів на південь від Багдада. Нині вона зберігається у Британському музеї в Лондоні.

  Вавилонська карта світу на виставці в Британському музеї в Лондоні.
Вавилонська карта світу на виставці в Британському музеї в Лондоні.

Тріснута табличка розміром 12,2 на 8,2 сантиметрів містить кругову карту, а також фрагменти тексту, написані клинописом. З огляду на її пошкоджений стан, частина інформації на артефакті відсутня, хоча десятиліттями наукового вивчення вдалося зібрати докупи більшу частину її змісту. На карті зображено Месопотамію, історичний регіон на Близькому Сході, який часто називають "колискою цивілізації", оскільки він був осередком кількох видатних цивілізацій і культур протягом стародавньої історії, зокрема вавилонян і ассирійців.

Більшість вважає, що місто Вавилон зображено в прямокутній смузі біля верхньої частини - на внутрішній стороні карти (на ілюстрації вище позначено цифрою 13). За словами експерта Британського музею, Вавилон зображений "надзвичайно великим у порівнянні з іншими містами на карті", що свідчить про те, що "зміст карти, безсумнівно, відображає Вавилон як центр світу". Паралельні лінії перетинають цей прямокутник зверху донизу, зображуючи річку Євфрат. Знаменита річка бере свій початок з гір на півночі, проходить через Вавилон, а потім впадає в болотисту місцевість на півдні.

Згідно з роботою 1988 року, ми також можемо знайти розташування численних інших міст і царств, зокрема Ассирії, Деру та Урарту. Всі ці поселення оточені майже ідеальною круглою смугою, яка представляє "Гірку воду" або "Гірку річку", що зазвичай перекладається як океан. У верхній частині карти за океаном позначено місце, "де не видно Сонця". Можливо, ті, хто створив карту, вірили, що це земля вічної темряви, подібно до дивних просторів, описаних в "Епосі про Гільгамеша", а можливо, це загадковий коментар про рух Сонця.

Контур об'єктів на вавилонській карті світу: Вавилон позначений під номером 13, а під номерами 14-17 - океан.
Контур об'єктів на вавилонській карті світу: Вавилон позначений під номером 13, а під номерами 14-17 - океан.

Частина тексту натякає на різних монстрів і фантастичних істот, які живуть у різних регіонах, зокрема крилатого коня, великого морського змія, людину-скорпіона і людину-бика. Є також згадки про менш дивовижних звірів, таких як газель, пантера, олень, мавпа, козерог, буйвол і вовк. Людські персонажі також населяють карту. У тексті згадуються кілька різних людей, зокрема легендарний герой, який пережив вавилонський потоп, та перший правитель Аккадської імперії Саргон.

Якби ви намагалися орієнтуватися в Західній Азії сьогодні, можна з упевненістю сказати, що вавилонська карта світу була б досить марною - згадки про міфічних тварин, безумовно, вводили б в оману. Однак, як історичний документ, об'єкт містить багато інтригуючих відомостей про домінування Неовавилонської імперії в часи її створення.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.