Погані розумові здібності підлітків можуть майже втричі збільшити ризик інсульту в дорослому віці.
Дослідження показало, що ішемічний інсульт на ранній стадії частіше вражає людей, що з молодого віку мали низькі когнітивні функції. Підлітки з низьким рівнем розумових здібностей можуть згодом мати втричі більшу ймовірність пережити інсульт у віці до 50 років, свідчать результати в матеріалі The Guardian.
Останні дані свідчать про те, що інсульти серед людей віком до 50 років стають все більш поширеними. Близько половини тих, хто пережив інсульт, можуть розраховувати на життя з довготривалими фізичними та психологічними порушеннями.
Більш низький рівень розумових здібностей у дитячому та підлітковому віці - включаючи здатність до концентрації уваги, вирішення проблем і навчання - раніше був пов'язаний з більш високим ризиком серцево-судинних і метаболічних захворювань у майбутньому. Але ці дані були суперечливими, кажуть дослідники. Щоб зміцнити доказову базу, медики захотіли з'ясувати, чи можуть розумові здібності в підлітковому віці бути пов'язані з підвищеним ризиком раннього інсульту згодом у житті.
Так, ізраїльські вчені вивчили дані про 1,7 мільйона молодих людей протягом приблизно 25 років. Перед початком військової служби 16-20-річні ізраїльтяни проходять тести на придатність до неї. Окрім ваги, кров'яного тиску і діабету, оцінюються також рівень освіти, соціально-економічне походження і розумові здібності.
Остання перевірка включає тести на здатність розуміти і виконувати словесні інструкції, вербальну абстракцію і групування слів, математичні здібності, концентрацію і концептуальне мислення, невербальне абстрактне міркування і візуально-просторове вирішення проблем. Із загальної кількості учасників 12% отримали високий рівень розумових здібностей, 70% - середній рівень і 18% - низький рівень. Потім результати учасників пов'язали з ізраїльською національною базою даних про інсульт.
Виявилося, що у людей з низьким рівнем розумових здібностей ймовірність інсульту у віці до 50 років була більш ніж у 2,5 рази вищою, ніж у людей з високим рівнем, та на 78% вищою, ніж у людей з середнім рівнем інтелекту. Чому результат виявився саме таким, медики поки не знають. Невідомо також і те, який спосіб вели життя опитувані: чи вони курили, чи сиділи на дієті, чи займались спортом тощо.
Медики наполягають, що розуміння того, хто найбільш схильний до раннього інсульту дозволить передчасно вберегти цим людям здоров'я і, можливо, життя.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.