В моді знову завеликі штани. Куди і з чим їх носити, - ексклюзивно розповіли українські стилісти
Чи помічали ви, що в якийсь момент протягом останніх кількох років штани у багатьох почали виглядати якось дивно і "неправильно". Протягом неймовірно довгого часу "правильні" штани (читайте джинси) - тобто такі, що відповідали певному соціально узгодженому, базовому рівню стилю - були завузькими. Дещо інтимно облягаючі стегна й щиколотки, завужені в колінах і на литках - від скінні до трохи більш приталеного слім.
Так звані скінні-джинси вперше серйозно з'явилися на ринку, приблизно у 2005 році. Вузькі силуети швидко поширювалися й стали справжнім трендом. Десятиліття після свого злету вузькі штани залишалися загальною валютою для різних поколінь, демографічних груп і типів фігури, наполягають модні експерти в публікації The New York Times.
З наближенням нового тисячоліття і до початку 2000-х років об'єм по нозі поетапно зменшувався, а силуети стали стрункішими в області стегна. Останнім рудиментом великих штанів середини 90-х був кльош на литці, який остаточно розвіявся, коли трон зайняли вузькі штани.
Озираючись назад, можна сказати, що завужені силуети були так собі пропозицією для масового прийняття: вони не лише фізично стискали, але й деколи викликали етичну незручність до такої міри, що це могло межувати з порушенням приватного життя. І все ж, за короткий час ультратонкий стиль поширився від передових європейських виробників джинсів до "елітних" брендів.
Впливові дизайнерські лейбли, такі як Dior Homme, зробили завужені штани синонімом шикарного урбаністичного стилю, а Том Браун пішов ще далі, зробивши штани не лише вузькими, але й високими. Мережі швидкої моди, такі як Zara та H&M, продавали унісекс-варіанти цих вузьких еліт-фасонів, а незабаром і гіганти масового ритейлу закріпили за вузькими штанами міцну позицію - "в дусі часу".
Дійсно, їх носили геть усі - від зірок та президентів до наших з вами сусідів. А потім "правильні" штани почали масово "сповзати" з ніг модників і модниць та пересічних знайомих і незнайомців. І з'явилися ці на вигляд безформні джинси, що колись довго залишалися своєрідним нульовим пацієнтом вельми класичних брючних трендів.
У 2019 році поп-зірка Гаррі Стайлз почав досліджувати гендерно мінливий стиль, який включав в себе широкі розкльошені матроські штани. У лютому 2021 року модна критикиня Рейчел Ташджян опублікувала у своєму твіттері фото з церемонії вручення "Оскара" данському кіномонтажеру Міккелю Нільсену у штанях, в яких, як у наметі, могли б розміститися двоє.
"Друзі, на наших очах розгортається історія штанів. Після років крихітних, вузьких штанців, BIG TROUSERS повертаються на червону доріжку", - заявила тоді вона.
На наступних церемоніях нагородження ЛаКіт Стенфілд, Пол Мескаль та Едді Редмейн були серед тих, хто пішов екстравагантними слідами Нільсена.
Наприкінці 2022 року J. Crew випустили нову гігантську пару штанів-чіносів з пласкою передньою частиною. Вони мали широку посадку, а подоли були завдовжки з обідню тарілку. J. Crew назвали їх чиносами-гігантами.
Модники почали відмовлятись від вузького деніму на користь вінтажних штанів Levi's після пандемії 2020 року. Пол О'Ніл, директор з глобального дизайну Levi's, розповів, що останніми роками він помітив зростання кількості підлітків, які відвідують "комісійні магазини, щоб купити джинси з талією 46-го або 48-го розміру і підперезати їх ременем, щоб мати вигляд оверсайз". У відповідь на це він випустив одні з наймісткіших штанів компанії, а ще більш мішкуваті штани на той час вже були в роботі.
Місяць за місяцем штани ставали все ширшими, сповзаючи все нижче талії чи навіть стегон, зі ще більшою кількістю кишень та складок. Тепер згідно тренду, колись строго завужені подоли, сильно розширюються донизу, зависаючи над взуттям, як НЛО, або збираючись на ньому, немов вихори морозива.
Погодьтесь, навіть ті з нас, хто зовсім не цікавиться модою, схильні відчувати тривогу, вразливість і незадоволеність, пов'язані зі своїми штанами.
Так, модний оглядач Wall Street Journal Джейкоб Галлахер, назвав штани "основою вбрання". Модний оглядач GQ Семюель Хайн нещодавно описав їх як "найнеобхідніший одяг, який ви можете носити".
В інтерв'ю 2021 року культовий режисер Девід Лінч зізнався: "Я шукаю хорошу пару штанів. Я так і не знайшов пару штанів, які б мені просто подобалися", і додав: "Якщо вони не підходять, а вони ніколи не підходять, то це сумно".
В 2021 році актор-комік Ноа Гарфінкель сформулював формулу нового треду на штани. Звучить він наступним чином, тож наслідуймо!
"Незалежно від того, наскільки недоречно виглядають штани, це ті штани, які ви повинні носити, - написав він, - і як тільки вони починають здаватися вам нормальними, це вже не ті штани, які вам підходять. Ви завжди повинні носити штани, які, на вашу думку, виглядають безглуздо".
Трендова модель широких штанів 2024 - так звані штани puddle. Про це Інформатору в ексклюзивному коментарі розповіла українська стилістка Наталі Мірошніченко. В перекладі з англійської значить "калюжа", натякає на те, що вони мають торкатися землі. Це наддовгі штани вільного крою, які накривають взуття та ковзають по підлозі. Вони мають мішкуватий крій, витягнутий і елегантний силует. Посадка може бути на талії та нижче. Вибрати свою модель вам допоможе вподобаний настрій.
"Багато кишень буде ассоціаюватися зі стилем мілітарі, об'ємний, м'який оверсайз - з гіперболізованим зручним вуличним стилем, широкі джинси, з розкутістю та свободою стилю хіп-хоп. Розклешені моделі - з естетикою хіппі. Як би там не було, а об'ємні штани - це про відчуття свободи та розширення свого особистого простору. Саме ця цінність є домінуючою при виборі даного елемента одягу", - пояснила модна експертка.
За словами стилістки, широкі штани придумали не вчора, і навіть не в 80-х. Насправді, в середині XIX століття американська суфражистка Амелія Блумер винайшла широкі штани довжиною до щиколотки і стала їх носити з сукнею до колін. В 40-х воєнних роках, широкі брюки були зручні та невибагливі. Свого часу Коко Шанель створила для себе широкі брюки, щоб відчувати себе зручно на прогулянці.
Пізніше, у 80-х роках з'явилась зацікавленість альтернативними формами. Почали активно використовутись широкі брюки переважно прямих силуетів. Мода циклічна, й естетика 80-х знайшла свій відбиток на модних подіумах 2024 року. Наразі ми можемо вибирати широкі брюки з деніму, з трикотажної бавовни, костюмної тканини, віскози, тонкої вовни, льону тощо, підкреслила стилістка.
При виборі широких штанів звертайте увагу на їхнє драпірування по фігурі, переконана стилістка Наталі Мірошніченко. Якщо вам не потрібно додавати додаткового об’єму, вибирайте моделі з ниспадаючими лініями, які будуть робити силует стрункішим, радить вона. М'які, овальні лінії додаватимуть додаткового об’єму вашим формам.
Носити широкі брюки можна з будь-яким взуттям, з вкороченими топами та жакетами, сорочками та лонгслівами. Краще, коли плечовий виріб буде все ж більш приталений в поєднанні з широкими брюками, або на фоні суцільного оверсайзу буде відкрита якась частина тіла: зап'ястя, плече, чи щиколотки.
Естетика office core також не пройшла повз цього тренду, і широкі костюмні брюки активно використовуються офісними працівниками. В офіс їх доречно носити з лоферами, футболкою поло або сорочкою, радить експертка зі стилю.
"Якщо потрібна трансформація в вечірній outfit, достатньо заправити акцентний пасок, посилити образ відповідним взуттям та аксесуарами, взяти структурований клатч", - зазначає стилістка.
Додатковий об’єм в брюках дає тому, хто їх носить, можливість сховатись, жити своїм життям, відчувати свободу руху. Культовий Йоджі Ямомото якось зізнався, що робить одяг "як обладунки", що "захищає від небажаних очей."
Стилістка додає, тренд на широкі брюки залишиться з нами надовго, й може ставати ще деструктивнішим та химернішим. Адже, на її експертну думку, з розвитком інфоіндустрії, кордони між реальним та віртуальним світом стираються.
Український стиліст Кирило Савченко також екслюзивно для Інформатор відзначив, що вибір конкретної моделі залежить від індивідуальних вподобань та особливостей фігури. Так, за його словами, дівчатам зі стрункою фігурою може підійти клеш від стегон, тоді як дівчатам з круглими формами краще обирати заширокі штани з низькою посадкою.
"Повернення тренду на широкі джинси відображає динаміку моди, що постійно змінюється. За останні роки ми бачили, як тренд поступово повертався через різні варіації "луків" - від спортивних штанів на резинці до завужених вкорочених моделей. Це свідчить про постійне перетворення та адаптацію моди до сучасних тенденцій. Сьогодні це - розширені штани з низькою посадкою, купою кишень або клешем від стегон", - додав стиліст.
Заширокі джинси чудово поєднуються як зі спортивними кросівками на резинці, так і з елегантними чобітками на підборах. Вони можуть бути практичним вибором для різних подій, від неофіційних вечірок до повсякденного образу. Однак, при виборі зашироких джинсів для офісного або вечірнього вигляду, важливо дотримуватися правил ділового одягу та збалансувати їх з іншими елементами гардеробу, наполягає модний експерт.
Одні причини моди на штани є культурними, а інші - цілком матеріальними. В основі моди лежить уявлення про те, що, носячи правильний одяг у правильний спосіб, ми можемо досягти глибшої гармонії між тим, як ми виглядаємо, і тим, як ми хотіли б виглядати.
Сто років тому жінка в штанах уособлювала символічне й скандальне привласнення маскулінної влади. Сьогодні немає ніякого виклику в тому, що жінка носить штани. Проте сьогодні заширокі штани можуть читатися як більш жіночно, так і більш маскулінно, а отже носити їх з упевненістю можуть як жінки, так і чоловіки. Тож, в певному сенсі, штани все ще залишаються невіддільними від підриву гендерних норм.
Футболка набагато простіша, твердять критики моди. Светр набагато простіший, бо ж навіть застібнутий на ґудзики, його можна змінити - закатати рукави, розстебнути горловину. Але в штанах, що погано сидять, нікуди не сховатися. Тож, знайти свою пару штанів - насправді величезний виклик, переконані вони.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.