Мертве море стрімко зникає: скоро воно перетворитися на гігантський шматок солі

І чи справді воно "мертве".

Вода, природа, море, сіль, наука
Море в 9,7 разів солоніше за океан

Мертве море - одна з найсолоніших водойм планети. Технічно це озеро, що не має виходу до моря, а не море. Воно розташоване між Йорданією, Ізраїлем та Палестиною. Та як свідчить повна відсутність риби, птахів та рослин, воно справді є мертвим.

Чому Мертве море таке солоне

Мертве море таке солоне, тому що воно живиться річкою Йордан, але не має виходу, а це означає, що вода може виходити тільки шляхом випаровування, залишаючи свої мінерали і солі. Це означає, що з часом Мертве море ставало все більш солоним, оскільки солі накопичувалися, і зараз воно в 9,7 разів солоніше за океан, пише IFLScience.

Солоність посилюється людською діяльністю, оскільки все менше води потрапляє до Мертвого моря з річки Йордан через такі речі, як дамби та перенаправлення води для сільського господарства. Таким чином, до Мертвого моря потрапляє менше свіжої води, а це означає, що її стає все менше для розбавлення солоного озера.

Додайте до цього спеку регіону та багаті на мінерали джерела, що проростають уздовж берегів Мертвого моря завдяки тектонічній активності, і ви отримаєте одну солону водойму. Та Мертве море є другим найсолонішим озером на планеті, за солоністю його перевершує ставок Гает'але, розташований в Ефіопії. Цей ставок має приголомшливі 43,3% солі порівняно з 34% Мертвого моря. Та враховуючи, що океан в середньому має 3,5% солі, можна уявити, наскільки неймовірно солоним воно все ж є.

Сольові опади на дні озера Мертвого моря
Сольові опади на дні озера Мертвого моря

Екстремальна солоність надає Мертвому морю "відчуття оливкової олії, змішаної з піском", повідомляє Обсерваторія Землі NASA. Це означає, що будь-хто, хто залазить у нього, може легко плавати. Його рівень також падає зі швидкістю близько 1,2 метра на рік внаслідок людської діяльності, і оскільки воно стає ще солонішим, вчені помітили, що на дні озера щось відбувається. Вода настільки насичена сіллю, що кристалам солі не потрібно багато часу, щоб випасти на дно Мертвого моря.

Обсерваторія Мертвого моря виявила, що у відповідь на підвищення рівня засоленості, сіль осідає на дно озера, створюючи шар солі, який щороку стає товщим приблизно на 5-7 см. Це відбувається завдяки процесу, відомому як "соляні пальці", коли гаряча вода рухається до порівняно прохолодного дна, охолоджуючись і втрачаючи свою здатність утримувати сіль. Замість цього сіль доволі швидко випадає у вигляді кристалів.

А як щодо мешканців

Єдине життя, яке можна знайти в Мертвому морі - мікроскопічне. Як ви можете собі уявити, живі істоти не дуже добре почуваються при такому ступені солоності. Й навіть розсільні креветки не зацікавлені в тому, щоб жити в такій солоній воді.

Однак з 1930-х років ми знаємо, що Мертве море не зовсім мертве, в ньому живуть мікроорганізми. У 1992 році життя в Мертвому морі влаштувало справжнє шоу, коли цвітіння Dunaliella parva змило верхній шар води, який, ймовірно, був достатньо розбавлений дощовою, щоб це стало можливим.

Незважаючи на те, що D. parva є зеленою водорістю, цвітіння зробило Мертве море червоним через високий рівень бактеріорубіну. Тоді всі переконались, що Мертве море - насправді живе. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube