Ефект плацебо: чому це ефективний метод лікування
Хвороби невідомі і зрозумілі, звичайні застуди та серйозні патології – полегшити симптоми будь-якої з них здатна цукрова таблетка, ін'єкція з одного фізрозчину чи фальшива операція. Причому чим дорожчим буде таке “лікування”, тим краще від нього почуватиметься пацієнт. Зіткнувшись із хворобою, людина повинна щось робити - нехай навіть не ефективне, але так ми вже влаштовані. Можливо, тому від бездіяльності стає лише гірше, а від “пустушки” під виглядом ліків неприємні симптоми справді зникають, повідомляє IFlScience.
Ідея плацебо в тому, що лікування без активних інгредієнтів або доведеної користі все одно може полегшити симптоми за умови, що пацієнт вірить, що “ліки” спрацюють. Наше фізичне та психічне здоров'я настільки тісно взаємопов'язані, що щойно ми починаємо хоч якось лікуватися, знижується тривога, викликана хворобою, що негайно благотворно позначається загальному стані. Тому деякі дослідження і виявляють позитивну роль ефекту плацебо при різних захворюваннях - від банальної застуди до лікування хвороби Паркінсона.
Причому на цю ефективність впливають різні чинники. Приміром, сині пігулки діють краще, ніж рожеві, а препарати з маркуванням – сильніші, ніж ті, на яких нічого не написано.
А вже коли мова заходить про вартість лікування, ефект від дорогих пустушок нікому не наздогнати. В одному з досліджень пацієнтів із хворобою Паркінсона запросили на тестування нового методу лікування цієї хвороби, що складається із двох уколів. Замість ліків використовувався сольовий розчин, але учасникам повідомили, що одна ін'єкція коштує 1500 доларів, друга – 100. У результаті покращення рухової функції після уколів спостерігалося у всіх. Але не це здивувало вчених - вони й так знали, що хвороба Паркінсона дуже сприйнятлива до ефекту плацебо, мабуть, через специфічні неврологічні шляхи, на які вона впливає. Головний підсумок у тому, що ті, хто отримав дорогу дозу солоної води у вигляді першої ін'єкції, показали кращі результати, ніж ті, у кого перший укол був дешевим.
З іншого боку, якщо ми віримо, що дорогі речі апріорі працюють краще, то чому до цієї віри не може входити і медицина? І тому наш розум додає ефективності тому, у чому насправді немає жодного користі.
Намагаючись оманою змусити організм видужати, мозок не задовольняється лише пігулками. Адже ми знаємо, що ефективне лікування – це не просто прийом ліків, а й обстеження, уколи та, можливо, навіть операції.
«Не все плацебо – це пігулки. Вони також включають мінімально інвазивну хірургію, голки для акупунктури, які не проколюють акупунктурні точки, маніпуляції та інші», — заявив директор Оксфордської програми емпатії Оксфордського університету Джеремі Хоуік. – Деякі дані свідчать про те, що ін'єкції більш ефективні, ніж таблетки, а хибна операція – найпотужніше плацебо з усіх».
У зв'язку з цим він згадує навіть хірургію мозку плацебо, коли пацієнтам із хворобою Паркінсона зробили фальшиву операцію на головному мозку. Точніше, сказали, що зробили, що операція включала ін'єкцію стовбурових клітин, що все пройшло добре. І "прооперовані" негайно продемонстрували більше поліпшення симптомів, ніж ті, хто отримував лікування стовбуровими клітинами.
Тобто когнітивне спотворення настільки потужне, що підготовка до операції, яка не буде проведена, скальпель в руках хірурга, який не буде нічого різати - все це вже справляє лікувальний ефект. Згідно з дослідженнями, три чверті пацієнтів отримують покращення симптомів тільки від думки, що їм зробили операцію.
І, нарешті, найдивовижніше: задля досягнення лікувального ефекту від плацебо зовсім необов'язково бути обдуреним і вважати, що таблетка справжня, укол – рятівний, а обстеження – дуже потрібне. Хоча завжди саме так і вважалося. Але виявилося, що напис “плацебо” нічого не змінює для зменшення симптомів як фізичних. і психічних хвороб. І це робить плацебо не "пустушкою" або непотрібною процедурою, а невід'ємною частиною лікування, яка щонайменше приносить полегшення.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.