Люди різко старіють двічі в житті: у якому віці відбувається перелом

Генетики вивчили біомаркери старіння, щоб ідентифікувати пов’язані з ними зміни. Результат їх вразив

Старіння, генетики, вчені, дослідження, наука, здоров'я
Дослідження виявило, що люди старіють швидше на двох гострих піках

Буває так, що прокидаючись вранці і дивлячись у дзеркало, людина раптом помічає, що якось дуже подорослішала, якщо не сказати - постаріла. Виявляється, існує два піки, коли це стається. А відбувається це в середньому віці та в більш похилому. Згідно з новими дослідженнями молекулярних змін, пов’язаних зі старінням, люди відчувають дві різкі зміни: одну у віці 44 років, а іншу – у віці 60 років, пише ScienceAlert.

"Ми не просто змінюємося поступово з часом: є деякі дійсно драматичні зміни. Виявилося, що у віці за 40 - це час різких змін, як і в період - за 60. І це правда, незалежно від того, на який клас молекул ви дивитеся", - розповів генетик Стенфордського університету.

Старіння є складним процесом і пов’язане зі зростаючими ризиками захворювань усіх видів. Щоб дослідити цей процес, вчені відстежували групу зі 108 людей віком від 25 до 70 років, які здавали біологічні зразки кожні кілька місяців протягом кількох років. В результаті вони помітили, що при деяких станах, таких як хвороба Альцгеймера та серцево-судинні захворювання, ризик не зростає поступово з часом, а зростає різко після досягнення певного віку. 

Дослідники відстежили різні види біомолекул, як от РНК, білки, ліпіди та таксони мікробіомів кишечника, шкіри, носа та ротової порожнини. Вони становили загалом 135 239 біологічних особливостей. Кожен учасник подав у середньому 47 зразків протягом 626 днів. Ця величезна кількість даних призвела до отримання понад 246 мільярдів точок даних, які дослідники обробили, шукаючи закономірності змін.

Науковці помітили, що існує дуже чітка зміна кількості різних типів молекул в організмі людини на двох різних стадіях. Приблизно 81% усіх молекул в їхньому дослідженні показали зміни під час однієї або обох цих стадій. Пік змін припав на 44 роки та 60 років.

Пік в 44 роки продемонстрував зміни в молекулах, пов’язані з метаболізмом ліпідів, кофеїну та алкоголю, а також із серцево-судинними захворюваннями та дисфункціями шкіри й м’язів. Пік в 60 років був пов’язаний з метаболізмом вуглеводів і кофеїну, серцево-судинними захворюваннями, шкірою та м’язами, імунною регуляцією та функцією нирок.

Перший пік зазвичай припадає на період менопаузи або перименопаузи у жінок, але дослідники виключили це як головний фактор: адже чоловіки теж зазнали значних молекулярних змін у тому ж віці. Вчені дійшли висновку, що існують інші, більш значні фактори, які впливають на ці зміни як у чоловіків, так і у жінок. Майбутні дослідження допоможуть глибше зрозуміти, як людське тіло змінюється з часом.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube