Кілька фактів, яких ви не знали про цей пам'ятник
Статуя Свободи, подарована США Францією в 1884 році, є однією з найбільш впізнаваних пам’яток у світі. Статуя має вже символічний зеленуватий відтінок, що з'явився з часом, факел, що символізує просвітлення, й характерну діадему, розміщену на голові. На пам’ятнику в 1903 році викарбували есе Емми Лазарус "Новий колос", який назавжди у сприйнятті багатьох пов’язав її з іммігрантами, пише IFLScience. Статую відкрили в 1886 році, а встановили в Нью-Йорку на Мангеттені.
Насправді ж підніжжя пам'ятки мало увічнити той факт, що в Америці скасували рабство. Це повідомлення – святкування кінця рабства, а також незалежності темношкірих людей разом з визнанням їхніх прав – було трохи втрачено з моменту відкриття статуї, як і її первісні кольори – під зовнішнім шаром зелені.
Ще однією особливістю, яку не помічають, є ланцюги біля ніг статуї. Французький скульптор, який працював над її створенням, Фредерік-Огюст Бартольді спочатку планував, що Леді Свобода повинна тримати в руках зламані ланцюги, але зрештою йому це здалося надто суперечливим. Тому він "поклав" зламані ланцюги біля ніг статуї. Бартольді також вніс інші зміни. Він вибрав діадему, інші ж статуї зображують Лібертас, римську богиню свободи, у пілеусі – типі капелюха, який дарували звільненим рабам у Стародавньому Римі.
Хоча статуя, безсумнівно, стала культовою, багато темношкірих американців довго вважали її лицемірною. Попри те, що рабство було скасовано, закони Джима Кроу, спрямовані на маргіналізацію темношкірих американців, діяли на Півдні. Тоді як Північ залишалася в основному сегрегацією, коли темношкірих відокремлювали від білих в місцях проживання, створювали для них окремі туалети в громадських місцях, допускали лише в окремі заклади харчування чи транспорт тощо.
Не схожа на нахабного велетня грецької слави,
З переможними кінцівками, здійнятими над землею.
Тут, біля омитих морем воріт на заході сонця, стоятиме
Могутня жінка з факелом, полум'я якого
Це ув'язнена блискавка, і її ім'я -
Мати вигнанців (...)"Зберігайте, стародавні землі, вашу славетну пишноту!" - кричить вона мовчазними устами.
"Віддай мені свою втому й бідність,
Згуртовані люди прагнуть дихати вільно (...)
Надішліть цих бездомних в бурю до мене,
Я піднімаю свою лампу біля золотих дверей!"
Довідка. "Новий колос" - сонет американської поетки Емми Лазарус, та написала вірш у 1883 році, щоб зібрати гроші на спорудження постаменту для статуї Свободи. У 1903 році поему відлили на бронзову табличку та встановили на нижньому ярусі постаменту.
Емма Лазарус - американська поетеса та есеїст, найбільш відома своїм сонетом "Новий Колос", написаним на Статуї Свободи.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.