Таргани та бджоли відчувають вологу, а люди - ні.
Кожному знайоме відчуття, коли під дощем краплі падають на лице, голову чи плечі. Проте виявляється, наше тіло одразу відчуває лише текстуру та температуру води, але не її вологість. Стрибаючи влітку в басейн чи купаючись у водоймі, ми не відчуваємо вогкість в ту ж секунду, що занурюємось у воду.
Виявляється, тіло людини не має спеціальних сенсорів, призначених для виявлення рідин. Замість цього ми покладаємося на сукупність інших сенсорів, які інформують нас про те, що ми мокрі. Цю функцію виконує так звана соматосенсорна система. Вона є мережею призначених для цього нейронів, пише Live Science.
Ці нейрони, що включають механорецептори та терморецептори, відповідають за передачу тактильної інформації від шкіри до мозку. Це дозволяє нам розпізнавати об'єкти на дотик, а також виявляти різні текстури та температури.
Однак людям бракує гігрорецепторів, які дозволяють іншим тваринам, таким як таргани та медоносні бджоли, виявляти воду або зміни у вологості навколишнього середовища. Замість цього, ми робимо припущення про наявність чи відсутність води на поверхні на основі накопичення доказів. Це складний багатовимірний процес.
Щоб ідентифікувати рідини, люди використовують візуальні стимули і тактильні відчуття. Тобто, ви бачите плавний потік води, що омиває ваші руки в раковині, і відчуваєте, як краплі потрапляють на обличчя під час душу. Але найважливішим сигналом, який людина використовує для відчуття води через шкіру, є температура. Про це свідчать численні дослідження.
"Якщо у вас на шкірі є трохи вологи, швидше за все, вона випаровується зі шкіри і охолоджує вас. Скоріше за все, люди навчилися асоціювати відчуття прохолоди з наявністю вологи", - твердять сенсорні фізіологи.
Це може пояснити, чому важко визначити, чи висохла білизна на вулиці, якщо вона ще й холодна, або чому сидячи на холодному металевому стільці, іноді здається, що сидиш у калюжі. У дослідженні 2013 року вчені перевірили це заплутане відчуття на практиці.
Дослідницька група зав'язала очі дев'ятьом особам і провела серію випробувань, в яких вони притискали сухий зонд низької температури до передпліччя кожного учасника. П'ятеро з дев'яти учасників відчули вологість при температурі 0 С за Цельсієм. Це підтвердило, що люди покладаються лише на температуру, щоб з'ясувати, чи має місце вологість.
"Мозок не має інструментів, щоб відрізнити ілюзію вологості від реальної вологості", - резюмували дослідники.
У 2014 році вони провели протилежний експеримент, в якому перевірили вплив теплих вологих стимулів на групі учасників із зав'язаними очима. Вони виявили, що жоден з учасників не зміг відчути вологість при температурі, на 7 С вищій за температуру шкіри.
На основі цих відкриттів дослідники працюють з дизайнерами одягу над створенням спортивок, що краще пропускають повітря і виводять піт. Крім того, вчені намагаються змусити протези кінцівок також "відчувати" вологу на основі даних еспериментів.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.