Квітнева зелень: як за мінімальні гроші отримати максимальну користь для здоров'я

Олена Нікітіна

Найпростіші та найдешевші сезонні продукти допоможуть підтримати організм у період авітамінозу

Тільки навесні стає зрозуміло, що найпростіша їжа може бути найсмачнішою та найкориснішою. І якщо ви досі не скуштували  молоду кропиву і не тягнете кожного вечора додому пакети з пучками всіх відтінків зеленого, саме час виправитися. Адже навіть у травні зелень вже не буде такою ніжною, соковитою та запашною, як зараз. І немає кращого часу, щоб "підгодувати" корисними речовинами втомлений від зими організм, витративши на це смішні гроші.

Молодий часник: для серця та імунітету

Як і все молоде, квітневий часник має ніжніший смак і запах, а їсти можна і зелені стебла, які мають більш м'який смак і свіжий аромат. Їхній “термін придатності” зовсім недовгий - ще кілька тижнів.

Користь: у складі часнику вітаміни С, К, В6 і В9, кальцій, калій, магній та залізо. З іншого боку, він містить фітонциди - природні сполуки, що мають антибактеріальні та противірусні властивості, що посилюють імунну систему

Молодий часник має протизапальну дію, знижує рівень холестерину, допомагає засвоюватись їжі, підтримує серцево-судинну систему, покращуючи кровообіг та знижуючи тиск.

Протипоказання: 

  • при непереносимості чи алергії на часник,
  • при прийомі антикоагулянтів: часник може посилювати дію препаратів, що розріджують кров,
  • при порушеннях шлунково-кишкового тракту: може викликати дискомфорт у шлунку, печію чи посилення симптомів рефлюксу,
  • перед операціями: оскільки часник може впливати на зсідання крові, при прийомі певних ліків можуть бути небажані побічні ефекти або зниження ефективності - для препаратів для зниження тиску, інсуліну або препаратів, що знижують рівень холестерину,
  • при вагітності та годуванні груддю.

У кулінарії: звичайно, це, перш за все, салати, а також супи та бульйони, куди він додається в останні хвилини приготування. Молодий часник добре працює як елемент маринаду, особливо для м'яса та риби. Його можна використовувати при жарінні або запіканні овочів, м'яса або риби, він чудово підходить для додавання в пасту або виготовлення соусів - гуакамоле, тартар, сальса або часниковий соус.

Молода цибуля: для травлення та здоров'я кісток

Хороша альтернатива для тих, хто терпіти не може звичайну цибулю, до того ж корисніша. У ньому більше вітамінів та мінералів - вітамін С, калій, фолієва кислота та інші поживні речовини концентровані в молодих рослинах. Більш м'який смак і текстура, він легше засвоюється, що робить його придатним для людей із чутливим шлунком чи проблемами травлення. У ньому більше корисних для здоров'я фітонутрієнтів.

Користь: молода цибуля має природні антимікробні властивості, які допомагають боротися з різними видами бактерій та вірусів. Містить харчові волокна - для здорової роботи кишківника та поліпшення травлення. Вітамін К відіграє важливу роль у підтримці здоров'я кісток та зсіданні крові. Завдяки високому вмісту вітаміну С, молода цибуля сприяє зміцненню імунної системи та допомагає боротися з інфекціями та застудами. А ще вона   захищає серцево-судинну систему.

 

Протипоказання: хоча молода цибуля вважається безпечною для споживання, слід бути обережними або обмежити її кількість:

  • при чутливому шлунку чи травних проблемах,
  • при алергії на цибулю, 
  • при прийомі деяких ліків: препарати для зниження тиску або рівня цукру в крові та препарати для зсідання крові,
  • при вагітності та грудному вигодовуванні.

У кулінарії: найпопулярніший і простий спосіб - в салати або вприкуску до м'яса, риби або перших страв. Але це ще цікавий інгредієнт соусів на основі сметани чи грецького йогурту, ароматизатор для супів, маринад елемент для риби, м'яса або овочів. Молода цибуля може бути використана в запечених стравах як добавка - вона надає м'який і солодкуватий смак.

Шпинат: для зору та красивої шкіри

Молодий шпинат, який у нас вирощують і все літо, найніжніший і ароматніший саме зараз, коли листя ще молоде і невелике. І серед весняної зелені шпинат, мабуть, найбезцінніше джерело корисних речовин, необхідних для здоров'я різних систем організму. Крім того, сфера його застосування не обмежується лише салатами, оскільки при термообробці він не втрачає своїх чудових властивостей.

Користь: високий вміст вітамінів та мінералів -  вітаміни А, С, К, фолієва кислота (вітамін В9), залізо, кальцій та магній. Шпинат містить антиоксиданти - бета-каротин та вітамін С, які допомагають захищати клітини від пошкоджень та знижують ризик розвитку різних захворювань.

Вітамін К допомагає підтримувати здоров'я серця та судин, бета-каротин, який перетворюється в організмі на вітамін A, грає важливу роль у підтримці  здоров'я очей та зору. Шпинат – джерело харчових волокон для здорового травлення та нормального функціонування кишечника.

Антиоксиданти у шпинаті можуть допомогти покращити здоров'я шкіри, роблячи її більш сяючою та пружною. Ще в ньому мало калорій, і зараз він може бути основою раціону для тих, хто стежить за своєю вагою або дотримується дієти.

Протипоказання:

  • при проблемах із нирками: шпинат містить оксалати, які можуть утворювати кристали в нирках та збільшувати ризик утворення каменів,
  • при прийомі антикоагулянтів: через велику кількість вітаміну K у шпинаті, який сприяє згортанню крові. Тому тим, хто приймає препарати для розрідження крові, потрібно бути обережними.
  • при низькому рівні кальцію в крові: через високий вміст оксалатів, які можуть впливати на абсорбцію кальцію.

У кулінарії: універсальність шпинату дозволяє додавати його практично у всі страви, крім компоту. З ним печуть пироги, роблять смузі, соуси, додають у зелений борщ. Салати на основі шпинату заправляють олією, йогуртом, сметаною – причому вони можуть бути як овочевими, так і фруктовими.

Шпинат можна використовувати  для приготування заправок та соусів наприклад, песто або зеленого каррі. Просто змішайте шпинат з оливковою олією, часником, горіхами або спеціями та використовуйте для приправлення пасти, м'яса чи овочів.

Він добре підходить для приготування супів, борщів та рагу з овочів, тільки додайте шпинат у кінці приготування, щоб зберегти його яскравий зелений колір і свіжий смак.

Шпинат - самостійний гарнір для м'ясних чи рибних страв. Обсмажте його з часником та оливковою олією або додайте до страви в останні хвилини приготування.

Його можна використати навіть у складі фаршу для котлет, тефтелей або фрикадельок. Він дрібно нарізається, змішується з м'ясом, цибулею та спеціями. І, звичайно, квітень – найкращий час для зелених яєчень та омлетів зі шпинатом, який надає їм додатковий смак, поживність та користь.

До речі, шпинат добре переносить заморожування, і якщо у вас залишився надлишок, вимийте, обсушіть його і відправте в морозилку.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна  тут.

No ad for you