Квітень 2024 року встановив новий температурний рекорд: українці це помітили

Читать на русском

Середня температура за останні 12 місяців також була на 1,6°C вище.

Читать на русском
Погода, температура, клімат, океани, глобальне потепління, Земля
Повені й посухи охопили планету в квітні.

Середня температура за останні 12 місяців також була на 1,6°C вище.

Світ продовжує нагріватися, а квітень 2024 року перевершив попередній температурний рекорд. Згідно з новим звітом кліматичного моніторингу ЄС, квітень поставив ще один рекорд глобальних середніх температур повітря та поверхні моря. Аномально тепла погода трималася, незважаючи на послаблення Ель-Ніньо, що сприяє підвищенню спеки. Вчені підкреслили, що посилення екстремальних погодних явищ спричинене діяльністю людини, повідомляє ScienceAlert.

Рекордна спека

Згідно з Copernicus, починаючи з червня минулого року, кожен місяць був найтеплішим - за всю історію спостережень. Квітень 2024 року не став винятком: температура на 1,58 градуса Цельсія перевищила середній показник доіндустріального періоду 1850-1900 років. Минулий місяць був другим найтеплішим квітнем, який коли-небудь реєструвався в Європі, як і березень і весь зимовий період.

Середня температура за останні 12 місяців також була на 1,6°C вище доіндустріального рівня, перевищивши цільовий показник на 1,5°C, встановлений Паризькою угодою 2015 року щодо обмеження глобального потепління. Подібна смуга місячних глобальних температурних рекордів вже була в 2015-2016 роках, заявили тут.

Місячні глобальні аномалії температури повітря на поверхні (°C) відносно 1850–1900.
Місячні глобальні аномалії температури (°C) повітря на поверхні відносно 1850–1900.

Повені та посухи

Кожен додатковий ступінь глобального потепління супроводжується екстремальними погодними явищами, які є все більш інтенсивними. Різні екстремуми у вигляді повеней і посух охопили планету в квітні. Останніми тижнями хвилі пекучої спеки вразили смуги Азії від Індії до В’єтнаму, тоді як південна Бразилія постраждала від смертоносних повеней.

У більшій частині Європи квітень був вологішим, ніж зазвичай, хоча південна Іспанія, Італія та західні Балкани були сухішими, ніж у середньому, повідомляє Copernicus. Сильний дощ спричинив повені в деяких частинах Північної Америки, Центральної Азії та Перської затоки. В той же час східна Австралія постраждала від сильних дощів, на більшій частині країни умови були більш сухі, ніж зазвичай, як і на півночі Мексики та навколо Каспійського моря.

Тепліші океани

Ель-Ніньо, який нагріває Тихий океан і призводить до підвищення глобальної температури, досяг свого піку на початку цього року й почав спадати у квітні. Проте середня температура поверхні моря у квітні 13-й місяць поспіль б'є рекорди. Потепління океанів загрожує морському життю, сприяє підвищенню вологості в атмосфері та ставить під загрозу її вирішальну роль у поглинанні парникових газів, що нагрівають планету. Одним словом, кінець Ель-Ніньо не означає кінець високих температур.

"Додаткова енергія, яка потрапляє в океан і атмосферу через збільшення концентрації парникових газів, буде продовжувати підштовхувати глобальну температуру до нових рекордів", - пояснюють науковці.

Усереднена добова температура поверхні моря (°C) над позаполярним глобальним океаном.
Усереднена добова температура (°C) поверхні моря над позаполярним глобальним океаном.

Ще в березні ООН попередила, що існує висока ймовірність того, що 2024 рік поставить рекорд температур, а 2023 рік завершить десятиліття рекордної спеки, штовхнувши планету "на межу".

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.