Фанатів індійських практик чекає удар: від медитації їде дах

Виявляється, в давньоіндійських текстах давно були описані аномалії психіки, які виникають після медитації

Медитація, здоров'я, корисні поради
Багато хто прагне в медитації до розслаблення й просвітлення, а отримати можна тривожність та депресію

Медитація – не таке вже й невинне заняття. Виявляється, в давньоіндійських текстах давно були описані аномалії психіки, які виникають після медитації. Так, у медитації та практик на уважність дійсно є темна сторона, про яку ніхто не говорить. Та Інформатор розповість.

Уважність – це тип буддистської медитації, в якій ви зосереджуєтеся на усвідомленні того, що ви відчуваєте й думаєте в цей момент. Оскільки уважність – це те, що ви можете практикувати вдома, це часто звучить як ідеальний тонік для стресу та психічних проблем. Проте з медитацією не все так просто, адже вона може мати зворотній ефект, пише ScienceAlert.

Перший зареєстрований доказ цього знайшли в Індії понад 1500 років тому. Спільнота буддистів Dharmatrāta описала різні практики та містить повідомлення про симптоми депресії й тривоги, які можуть виникнути після медитації. Також в текстах описані розумові аномалії, пов’язані з епізодами психозу, коли люди відчувають світ нереальним.

За останні вісім років відбувся сплеск наукових досліджень у цій галузі. Дослідження показують, що побічні ефекти не є рідкістю. Дослідження 2022 року з використанням вибірки з 953 осіб у США, які регулярно медитували, показало, що понад 10% учасників зазнали несприятливих наслідків, що тривали принаймні один місяць. Ці наслідки негативно вплинули на якість життя цих людей. 

Що відчувають налякані люди 

Згідно з оглядом, опублікованим у 2020 році, найпоширенішими побічними ефектами є тривога та депресія. За ними слідують психотичні або маревні симптоми, дисоціація або деперсоналізація, а також страх або жах. Дослідження також виявили, що несприятливі наслідки можуть виникнути у людей без попередніх проблем з психічним здоров’ям. Тобто у тих, хто лише помірно займався медитацією, і вони можуть призвести до довготривалих симптомів.

Західний світ також мав докази цих несприятливих ефектів протягом тривалого часу. У 1976 році Арнольд Лазарус, ключова фігура в когнітивно-поведінковому науковому русі, сказав, що медитація, якщо її використовувати без розбору, може викликати серйозні психіатричні проблеми, такі як депресія, збудження і навіть шизофренічна декомпенсація. Але цього ніхто "не почув".

Дійсно є докази того, що уважність може принести користь людям. Проте проблема полягає в тому, що інструктори з уважності, відео, програми та книги рідко попереджають людей про можливі негативні наслідки, хоча зазвичай знають про них. Проте коучі з медитації тільки в США заробляють 2,2 мільярда доларів на рік, розповідаючи про те, що медитація здатна змінити людство як вид. Останній нібито має стати більш високодуховним. 

медитація 1
Якщо ви відчули занепокоєння під час чи після медитації, припиніть курс. За потреби навідайтесь до психолога чи психотерапевта.

Сьогодні лікарі визнали неетичним таку поведінку коучів, які наражають людей на небезпеку психічних розладів, не попереджаючи про можливі проблеми, особливо в клієнтів, схильних до навіювання. Часто, коли такі люди починають скаржитись на проблеми, яких не було до медитації, "вчителі" їм не вірять і кажуть, що це минеться. Тобто, їм радять просто продовжувати медитувати.

Дослідження того, як безпечно практикувати медитацію, почалися лише нещодавно, а це означає, що ще немає чітких порад, які можна давати людям. Існує ширша проблема в тому, що медитація має справу з незвичайними станами свідомості, і ми не маємо психологічних теорій розуму, які б допомогли нам зрозуміти ці стани.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube