Ель-Ніньо покарав планету: на жаль, у цих даних немає жодної двозначності

Читать на русском

До чого призведуть рекорди температури

Читать на русском
Спека, клімат, загрози, природа, океан, глобальне потепління, рекорд, Ель-Ніньо
Океанська спека б'є рекорди вже більше року

До чого призведуть рекорди температури

Рекордні температури спостерігаються щодня вже більше року. І поки що 2024 рік продовжив тенденцію 2023 року, побивши попередні рекорди з великим відривом. Фактично, вся планета була спекотною протягом декількох місяців, згідно з багатьма різними наборами даних. На жаль, в цих даних немає жодної двозначності, наполягають науковці, пише NYTimes. Вчені досліджують, що стоїть за цими надзвичайними показниками. 

Березень 2024 року продовжив серію кліматичних рекордів, як для температури повітря, так і для температури поверхні океану. Минулого місяця середня глобальна температура поверхні моря досягла нового місячного максимуму в 21,07 градуса за Цельсієм, згідно з даними Служби зміни клімату "Коперник", науково-дослідної установи ЄС.

Згідно з попереднім прогнозом американських вчених, тропічна Атлантика аномально тепла, що може призвести до посилення ураганів та аномальних штормів. Глобальна температура зростає в довгостроковій перспективі, оскільки спалювання викопного палива додає до атмосфери парникові гази, які нагрівають планету.

На сьогоднішній день зміна клімату підвищила середню глобальну температуру приблизно на 1,2 градуси за Цельсієм порівняно з доіндустріальною середньою температурою. А оскільки для нагрівання води потрібно більше енергії, ніж для нагрівання повітря, океани поглинули переважну частину потепління планети від парникових газів.

Ель-Ніньо має вгамуватись 

Відмінність нинішньої ситуації від минулорічної полягає в тому, що планета має справу з наслідками Ель-Ніньо, який розпочався минулого літа. Ель-Ніньо - це природне кліматичне явище, пов'язане з підвищенням температури.

Довідка. Ель-Ніньо - коливання температури поверхневого шару води в екваторіальній частині Тихого океану, що помітно впливає на клімат. Є явищем планетарного масштабу і прямо чи опосередковано впливає на погоду значної частини Землі. Вважається, що його вплив відчувається й в Україні.

"Температури, які ми спостерігаємо зараз, рекорди, побиті в лютому та березні, насправді набагато більше відповідають тому, що ми очікували. Подивимося, що станеться до літа", - попереджають науковці.

Ель-Ніньо слабшає і, як очікується, скоро зникне. А те, що станеться з середніми глобальними температурами після цього, допоможе пролити світло на температуру 2023 року.

Джерело: Climate Reanalyzer, Інститут зміни клімату при Університеті штату Мен, на основі даних NOAA Optimum Interpolation Sea Surface Temperature (OISST) Примітка: дані до 8 квітня 2024 року. За матеріалами The New York Times
Інститут зміни клімату в США, дані до 8 квітня 2024 року. Джерело: Climate Reanalyzer

Фактори перегріву океану

Проте, крім зміни клімату та Ель-Ніньо, є ще кілька факторів, які можуть впливати на ці запаморочливі рекорди.

У 2022 році також відбулося потужне виверження підводного вулкану. Виверження вулканів, що відбуваються на суші, піднімають вгору шлейфи сажі та аерозолів, які блокують сонячне світло і тимчасово охолоджують атмосферу. Але оскільки цей вулкан був занурений в Тихому океані, його виверження розпорошило мільйони тонн водяної пари у верхні шари атмосфери. Водяна пара є потужним парниковим газом.

Це було найпотужніше виверження з часів Кракатау, і зазвичай його наслідки стають помітними через рік. Ефект потепління від виверження вулкану був більшим, ніж передбачали попередні оцінки. Воно навіть могло вплинути на посиленню Ель-Ніньо в 2023 році. 

Кілька груп вчених працюють над отриманням більш чіткої картини щодо того, як океанічні температури поводитимуться далі. Вони враховують і той факт, що судноплавні аерозолі дещо охолоджують світовий океан. Проте математична противага цього процесу дії парникових викидів, схоже, незначна. Очікується, що результати таких підрахунків з'являться вже протягом наступних кількох місяців.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.