Точні цифри втрат: скільки людей насправді загинуть через глобальне потепління

Вже зараз тільки спека щороку вбиває понад 100 тисяч індійців і близько 150 тисяч китайців.

Клімат, глобальне потепління, зміна клімату, наука, вчені
Кліматологи вже охрестили глобальне потепління - діабетом планети.

Минулої осені в мережі розгорілася суперечка про те, як кількісно оцінити вплив глобального потепління на рівень смертності. Деякі еко-активісти стверджують, що якщо глобальна температура досягне двох градусів за Цельсієм вище доіндустріального середнього рівня, "багатші люди будуть відповідальні за вбивство приблизно одного мільярда бідніших людей".

Більш точні оцінки, хоча й нижчі, та все одно шокують. Деякі підрахунки легко сягають десятків мільйонів. Якщо додати передчасні смерті від забруднення повітря, спричиненого спалюванням викопного палива, то можна отримати цифри, що сягають сотень мільйонів. Звісно, це все лише припущення, та кліматологи вже охрестили глобальне потепління - "діабетом" планети.

Оцінка кліматичної смертності передбачає величезний спектр розрахунків і прогнозів - це буквально головоломка кліматичного масштабу, з мільярдами людських, політичних та екологічних змінних. Потрібно також відокремити додатковий вплив потепління від постійної смертності, йдеться в публікації The New York Times з посиланням на статтю в Nature Medicine.

Про які ж цифри йдеться?

Нещодавно біологи використали формулу десятирічної давнини, щоб підрахувати, що потепління вже вбило 4 мільйони людей по всьому світу з 2000 року, що померли від недоїдання, повеней, діареї, малярії та серцево-судинних захворювань. Це означає, що з початку нового тисячоліття кількість смертей від зміни клімату вже перевищила смерті від усіх надзвичайних ситуацій у сфері охорони здоров'я разом узятих, крім Covid-19. 

Схоже, в майбутньому цей вплив буде зростати разом з глобальною температурою. Згідно з одним із прогнозів ВООЗ від 2014 року, зміна клімату, найімовірніше, спричинятиме 250 тисяч смертей щороку з 2030 по 2050 рік. Згідно з дослідженням Лабораторії впливу на клімат, помірна траєкторія викидів, яка може призвести до потепління приблизно на 2С до кінця століття, спричинить ще близько 40 мільйонів смертей.

У ще одній нещодавній статті вчені підрахували, що тільки спека вже зараз вбиває понад 100 тисяч індійців і близько 150 тисяч китайців щороку. Навіть за сценарієм з низьким рівнем викидів і потепління, до кінця століття щорічна смертність від перегріву може сягнути 500 тисяч в Індії та 400 тисяч в Китаї.

"Ми багато чого не враховуємо, але все одно отримуємо великі цифри. Це насправді має лякати", - переполошилися науковці.

А що з повітрям

Єдине, що майже завжди залишається поза увагою, - це забруднення повітря. Просте спалювання додаткового викопного палива, необхідного для підвищення температури на планеті з 1,5С до 2С, призведе до забруднення, яке передчасно вб'є приблизно 153 мільйони людей.

Згідно з новою роботою, цифри становлять понад 2,5 мільйони смертей у Китаї щороку, понад 2 мільйони в Індії і близько 200 тисяч щорічно в Пакистані, Бангладеш і США. Навіть за умови швидкої декарбонізації до кінця століття забруднення твердими частинками може бути причиною щорічної передчасної смерті 4 мільйонів індійців, 2 мільйонів китайців, 800 тисяч пакистанців, 500 тисяч бангладешців і 100 тисяч американців.

Невтішні перспективи 

Не все забруднення повітря твердими частинками є результатом спалювання викопного палива. Але протягом століття, навіть за сценарію низького рівня викидів, вплив забруднення повітря на смертність лише в цих п'яти країнах може сягнути півмільярда людей.

На тлі загальноцивілізаційного покращення рівня життя на людей також можуть чекати катастрофічні сюрпризи - екстремальні катастрофи й недооцінені впливи на довколишнє середовище, що зрештою здатні спровокувати справжнісінький апокаліпсис. Людству час прокинутись!

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube