Чому в Україні немає великоднього кролика: звідки взялися ці традиції та символи

Читать на русском

Кролик є одним із найвідоміших символів Великодня у Європі, який асоціюється зі свіжістю, плодючістю та новим початком

Читать на русском
Остара та кролик
Прямо пов'язувати тварину зі святом почали в Англії та Німеччині

Кролик є одним із найвідоміших символів Великодня у Європі, який асоціюється зі свіжістю, плодючістю та новим початком

Великдень - це одне з головних християнських свят, присвячене воскресінню Ісуса Христа. Цього року християни східного обряду в Україні відзначають Великдень 5 травня, а християни західного обряду святкували його 31 березня. Але багато хто задається питанням, чому з цим святом пов'язаний кролик. Насправді існує кілька версій про те, чому цей звір став символом Великодня. 

Великодній кролик - персонаж європейських і американських звичаїв, який напередодні Великодня розфарбовує і ховає в саду яйця. Одна з версій його появи пов'язана з давньою язичницькою традицією вшанування богині Еостри (Остари), яка була давньогерманською богинею весни і нового життя. Одного разу, за легендою, Еостра перетворила звичайного звіра на кролика, який став її символом. Кролик вважався символом плодючості та нового життя, оскільки міг швидко розмножуватися. 

Але до чого тут Великдень? У давньоанглійській і старогерманській традиції на ім'я Еостри (Остари) називали місяць квітень. З приходом християнства, язичницькі свята стали витіснятися. Вірніше підмінятися. Свято богині Еостри збіглося з Великоднем, який досі англійською звучить, як Easter. Збереглися і заячі традиції.

Мультяшна версія великоднього кролика, який доставляє дітям великодні кошики з шоколадом і цукерками, - доволі сучасний винахід, популяризований маркетинговими кампаніями у 20 столітті. До США ця традиція потрапила разом із німецькими переселенцями, які зробили популярними марципанових кроликів. Тепер їх роблять і з шоколаду.

Легенду принесли у США в XVIII столітті іммігранти з Німеччини, які оселилися на південному сході штату Пенсільванія
Легенду принесли у США в XVIII столітті іммігранти з Німеччини, які оселилися на південному сході штату Пенсільванія

Але у православній традиції кролик не є настільки популярним символом Великодня, як у західній культурі. Хоча богиня світанку в слов'янській міфології теж існувала, але звали її Денниця (Зірниця). Але з кроликами вона не ходила. Тому зазвичай у православній церкві увага приділяється головним символам Великодня - Хресту, Христовому Воскресінню, Євангелію про Воскресіння і перемогу Христову над смертю. Хоча у деяких країнах із православною традицією, зокрема і в Україні, можна зустріти зображення кролика на великодніх виробах і у великодній декорації, але це не загальноприйнятий звичай.

Участь у полюванні за великодніми яйцями

Вважається, що кролик приносить великодні яйця і ховає в саду, а діти повинні збирати їх, а потім їсти. Традиція почалася з Мартіна Лютера, теолога 15-го століття. Радість полювання мала символізувати радість, яку відчули Марія і Марфа, виявивши гробницю Христа порожньою після його воскресіння.

Полювання за великодніми яйцями
Полювання за великодніми яйцями

У наші дні яйця, найімовірніше, будуть зроблені з порожнистого пластику і наповнені великодніми цукерками або іграшками - набагато цікавіший сюрприз, ніж зварене круто яйце, яке занадто довго простояло на сонці.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.