Чому сніг і пісок хрумтять під ногами: відповідь науки

Тисячі кристаликів снігу ламаються одночасно.

Наука, вчені, сніг, вода, дослідження
Сніг скрипить під ногами через низку факторів.

Зимова прогулянка може стати справжнім святом для органів чуття, коли ви відчуваєте свіже повітря, бачите розкішний білий пейзаж і чуєте звук снігу, що хрумтить під ногами. Але в той час, як багато чого в науці про сніг добре задокументовано, наприклад, як сніжинки отримують свої унікальні форми або чому сніг білий, мало хто з учених намагався відповісти, чому порошкоподібна речовина видає цей приємний скрип, коли по ній ходять.

Як виникає хрускіт

Щоб повністю зрозуміти причину хрускоту, важливо знати, як утворюється сніг. Для того, щоб випав сніг, у повітрі має бути волога, а атмосферна температура повинна бути на рівні або нижче нуля - 0 - градусів за Цельсієм. Сніг утворюється, коли краплі води замерзають на якійсь частці, наприклад, на порошинці чи пилку, йдеться в публікації LiveScience.

Як правило, сніг починає прилипати до землі, якщо температура ґрунту становить щонайменше 5 C, інакше сніжинки починають танути, згідно з даними Національного центру даних про сніг та ожеледицю.

Складна архітектура снігу є ключовим фактором звуку, який він видає, коли на нього наступають. Вся річ у тім, що тисячі кристаликів снігу ламаються одночасно. 

Потрібно, щоб сніжинки зібралися разом і торкнулися одне одного - це схоже на кубики льоду в морозильній камер. Якщо залишити їх у мисці з льодом, вони почнуть прилипати одне до одного, і це злипання називається спіканням. Спікання відбувається, коли між кристалами льоду утворюються крижані "шийки", що з'єднують їх разом, як грубе намисто.

Коли сніжинки збираються разом, то потроху спікаються - або приклеюються одна до одної - і коли ви наступаєте на сніг, то одночасно розриваєте цілу лінію цих "шийок" між частинками.

Коли температура опускається трохи нижче нуля, кристали льоду покриваються чимось схожим на рідину й легко ковзають. Тоді сніжинки слизькі і хрусту немає. Але з похолоданням і спіканням снігу ймовірність хрускоту зростає.

У всьому винна - фізика :)
У всьому винна - фізика

Скрип піску 

Насправді, сніг - не єдине, що хрумтить під ногами. Подібне відбувається і з мокрим піском. Виникає такий самий скрипучий звук. Піщинки так само прилипають одна до одної тому, що кремнезем мало розчиняється у воді. Тож коли дві піщинки ледь торкаються одна одної, виникає таке саме зчеплення поверхонь.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube