Чи треба дути на гарячу їжу - відповідь науки

Існує психологічний ефект: дмухаючи на щось, ми ніби вмовляємо себе, що от воно вже й прохолодніше

Їжа, продукти, харчування, температура, фізика, дослідження, YouTube, корисні поради
Що зрештою холоне швидше – рідина чи тверда їжа

Кожному з нас доводилося відкушувати шматок надто гарячого пирога чи бургера. І обпікатися. Отримавши опік, ми намагаємось дмухати на гарячу їжу, але чи приносить це хоч якусь користь і чи допомагає їжі вистигнути швидше. Інформатор розбирався. 

Відзначимо, що факторів того, що їжа остигає, може бути кілька. Наприклад, часу, який ми витрачаємо на обдування їжі, може бути достатньо, щоб температура впала незалежно від того, дуємо ми чи ні. Ще один фактор, від якого залежить швидкість остигання – це розмір порції: чим вона менша, тим швидше охолоне. А ще існує психологічний ефект: дмухаючи на щось, ми ніби вмовляємо себе, що от воно вже й прохолодніше, й нема чого так переживати через опік.  

Експеримент на YouTube

Це не рецензовано, але користувачі YouTube Нейт Бонем і Каллі Гейд провели кілька експериментів, щоб перевірити цю заяву ще у 2021 році.

Через дві хвилини температура поверхні тарілки з картопляним пюре була на 8,33–10 С нижчою, ніж та сама картопля без дмухання. Ця різниця помітно збільшувалася, коли брали меншу кількість картоплі – наприклад, на один укус. Тим часом дмухання на ложку томатного супу призвело до ще більшого охолодження – приблизно від 3,33 до 4,89 С. Те саме стосувалося й піци. Це було значне зниження температури.

Отже, схоже, що дмухання на їжу дійсно допомагає їй охолонути, принаймні для температури поверхні. Втім, це залишає ще одне питання: чому? Відповідь знаходиться в царині фізики. 

Трохи фізики до столу 

Існує три основних способи передачі тепла з одного місця або об’єкта в інше: провідність, конвекція та випромінювання. Усі три виникають, коли ви дмухаєте на гарячу їжу. Однак найбільшу роль відіграє саме конвекція – процес, за допомогою якого теплова енергія переміщується. По суті, це коли більш гаряча рідина виштовхується на шляху з холоднішою рідиною.

Іншими словами, коли ви дуєте на їжу, то переміщуєте своє відносно прохолодніше дихання туди, де раніше було нагріте повітря. Це збільшує різницю в енергії між їжею та повітрям навколо неї і дозволяє їжі охолоджуватися швидше.

Випаровування – головне!

Ви помічали, що рідина, наприклад суп, охолоджується набагато краще, ніж тверда їжа. Та коли ви дуєте на гарячий напій або їжу, що містить багато вологи, більша частина ефекту охолодження виникає завдяки охолодженню шляхом випаровування. Випарне охолодження настільки потужне, що воно може навіть знизити температуру поверхні нижче кімнатної.

Дути на суп – чи чай – це не спосіб охолодити повітря біля їжі, а спосіб видалити водяну пару над нею. Це знижує тиск пари, дозволяючи воді з їжі випаровуватися. Зрештою, все зводиться до одного висновку – так, якщо подути на гарячу їжу, вона охолоне, особливо якщо це рідина. Якщо це не спрацює досить швидко, ви завжди можете розділити їжу на менші порції.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube