Чи можна перемогти Гаррі Каспарова в шахи, якщо застрягти в часовій петлі

Читать на русском

У мережі розгорілася суперечка навколо хитрого фантастичного експерименту. Чи є рішення

Читать на русском
Часова петля та шахи
Зіграйте достатньо ігор або запитайте Каспарова, де ви помилилися, і, можливо, ви не застрягнете в годинниковій петлі занадто надовго.

У мережі розгорілася суперечка навколо хитрого фантастичного експерименту. Чи є рішення

В Інтернеті розгорілася суперечка про те, скільки часу вам знадобиться, щоб вирватися з петлі часу, якщо вам доведеться залишатися там, поки ви не переможете гроссмейстера Гаррі Каспарова. Люди припустили, що ви могли б "перебрати" його. Це означає просто ретельно пробувати кожну можливу комбінацію ходів, поки не досягнете перемоги. 

Правила такого челленджу запропонував один користувач Х, пише IFLScience.

"Звичайна людина ніколи не грала в шахи, але знає всі правила. Щоразу, коли він програє, цикл скидається, і Гаррі не пам'ятає жодної з попередніх ігор, але звичайна людина пам'ятає", - написав r/whowouldwin. "Обман абсолютно неможливий, і звичайна людина не має доступу до зовнішньої інформації. Вона не постаріє і не помре, не збожеволіє і зіграє стільки разів, скільки буде потрібно для перемоги. Скільки разів їй потрібно зіграти, щоб виграти й уникнути петлі часу?"

Хоча у вас і є перевага в часі, метод атакувати Каспарова має досить спірний вигляд, якщо ви просто поглянете на шахову математику. У статті, в якій було зроблено спробу розглянути розв'язання шахів за допомогою комп'ютера, математик Клод Шеннон вказав на абсурдність підходу "грубої сили", враховуючи величезну кількість можливих ходів у грі.

"Хід за білих, а потім один за чорних дає близько 1000 можливостей. Типова гра триває близько 40 ходів до здачі однієї сторони. Це консервативно для наших розрахунків, оскільки машина розраховує мат, а не здачу", - пояснив Шеннон. "Однак навіть за цієї цифри потрібно обчислити 10 120 відхилень від вихідного положення. Машині, що працює зі швидкістю одна зміна на мікросекунду, знадобиться понад 1090 років, щоб розрахувати перший хід!"

Але існують суперечки про те, розумні ці рухи чи ні, але щоб дати вам уявлення про те, наскільки велике це число: воно більше, ніж кількість атомів, яка, за оцінками, перебуває в нашому спостережуваному Всесвіті (близько 1082 атоми).

"Теоретично він міг би перемогти, нацькувавши Гаррі проти самого себе", - припустив один із користувачів Reddit. "Просто щоразу міняйте сторони і робіть хід, який Гаррі зробив у своїй останній грі, і відстежуйте безліч різних ігор, щоб виграти".

Це поліпшена стратегія, яка не має прецедентів. У 2015 році британський менталіст та ілюзіоніст Деррен Браун "зіграв" дев'ять висококваліфікованих шахістів (зокрема чотирьох гросмейстерів) в одночасній партії в шахи. Незважаючи на те, що Браун не дуже добре грав у шахи, він зміг виграти чотири партії, дві зіграти внічию і дві програти.

 

Але як він зміг це зробити? Просто запам'ятовуючи рухи людей, з якими він грав, рухаючись по колу і розігруючи цей хід проти їхнього реального супротивника. Хоча вони думали, що грають із ним у шахи, насправді вони грали проти іншого висококваліфікованого шахіста, а Деррен Браун просто пересував фігури. Щоб здобути перемогу, він просто зіграв справжню гру проти найслабшого гравця.

І ця стратегія могла б спрацювати у часовій петлі, якби у вас під рукою був другий гросмейстер. Проте ви можете спробувати зіграти Каспарова проти самого себе, запам'ятовуючи, які ходи він робить щоразу, і розігруючи їх у наступній партії, поки не досягнете перемоги. Звісно, Каспаров може щоразу грати по-різному, на нього впливають невеликі зміни в ходах тощо, але все ж це може дати вам хороший шанс.

Ви також можете заспокоювати себе тим, що гросмейстери програють партії середнім шахістам. Зіграйте достатньо ігор або запитайте Каспарова, де ви помилилися, або попросіть ще поради, і, можливо, ви не застрягнете в часовій петлі занадто надовго.

"Головна слабкість полягає в тому, що машина не вчиться на помилках", - зауважив Клод Шеннон. "Єдиний спосіб поліпшити її гру - це поліпшити програму".

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.