Давньоєгипетська мумія має дуже моторошний вигляд, немов ожила картина Мунка - Крик
Єгипетські вчені показали мумію, яка, схоже, померла в агонії. Її рот відкритий так, ніби перед смертю людина кричала. Археологи ж кажуть, що широко відкритий рот жінки, яка померла близько 3,5 тисяч років тому, може бути спричинений рідкісною формою трупного задубіння. Про це повідомляє The Guardian.
Мумію знайшли в 1935 році в дерев'яній труні під гробницею Сенмута – важливого архітектора часів правління жінки-фараона Хатшепсут. Вона була не одна: археологи також виявили похоронну камеру для матері Сенмута, Хат-Нуфер, на місці поблизу Луксора, а також окремі поховання його родичів.
"Хоча на мумії, що кричить, не було імені, вона, ймовірно, була близьким членом сім’ї, похованим біля родичів", – пояснили вчені.
Для дослідження мумії вчені використали технологію комп’ютерної томографії - для "віртуального препарування" решток, а також методи, що включали рентгенівську дифракцію. Цей аналіз використали для дослідження шкіри, волосся та довгої чорної перуки, що була біля мумії. Крім перуки, жінку поховали у двох каблучках зі скарабеями.
Команда стверджує, що мумія добре збереглася. Вчені припускають, що за життя жінка була невисокого зросту - близько 1,55 метра. Комп’ютерна томографія виявила, що вона померла приблизно у віці 48 років і мала легкий артрит, у тому числі хребта. Однак дослідники не виявили слідів бальзамування, і всі органи все ще були всередині мумії.
"Це було несподіванкою, оскільки класичний метод муміфікації в Новому царстві - 1550-1069 років до нашої ери включав видалення всіх органів, крім серця", - додали науковці.
Хоча дослідження зазначає, що таке упущення часто зводилося до неякісної муміфікації середнього та бідного класу, жінка з браслетами, схоже, до них не належала. Мало того, що її поховали в каблучках зі скарабеєм, дослідники виявили, що матеріали для бальзамування включали смолу ялівцю та ладан – дорогі імпортні інгредієнти, які, можливо, й сприяли збереженню тіла.
Аналіз виявив ялівець, а також хну на волоссі жінки, тоді як перука була зроблена з плетених волокон фінікової пальми та показала сліди ялівцю й ладану, а також різні мінерали – можливо, щоб зробити волокна жорсткішими та надати їм глибшого чорного кольору. Вчені переконані, що бальзамувальники навмисне не закрили рот мумії. Команда припускає, що вираз обличчя жінки може бути спричинено рідкісною, миттєвою формою трупного задубіння.
"Можливо, причиною цього відкритого рота може бути болюча смерть чи емоційний стрес, а трупний спазм зробив обличчя замороженим у момент смерті. Бальзамувальники не змогли закрити рота й муміфікували тіло, що стиснулося, зберігши відкритий рот після смерті", - висловили припущення вчені.
Причина смерті залишається незрозумілою, а інші експерти вважають, що давньоєгипетські бальзамувальники вміли змінювати риси облич після смерті. Виходить, вони навмисне залишили "крик" на обличчі померлої. Але навіщо? Судово-медичні патологоанатоми кажуть, що довкола самої ідеї трупних спазмів точаться дебати. Мовляв, ще не було представлено жодного переконливого випадку. Можливо, все куди простіше: рот просто розкрився, і так і залишився, кажуть вони.
Ця мумія не перша, що "кричить". Син фараона Рамзеса III, який брав участь у змові з метою вбивства свого батька, також мав по смерті відкритий рот. Тоді вчені дійшли висновку, що його похавали з відкритим ротом в покарання за його злочин. Останки принцеси Мерітамун, яка вважається сестрою короля Яхмоса, який правив приблизно з 1550 по 1525 рік до нашої ери, теж мають такий самий вираз. Припускається, що принцеса померла від раптового й сильного серцевого нападу.
"Широко розкритий рот був, ймовірно, природним посмертним відпаданням щелепи, що зберігалося через посмертне скорочення м’язів – трупне закоченіння – яке не дозволило бальзамувальникам закрити її рот", – пояснили тоді науковці.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.