Загибель Титаніка проти законів фізики: чому на дні не лопнули пляшки з шампанським - відео

Читать на русском

Вченим довелося поставити експеримент, створивши тиск, як на глибині 3800 метрів

Читать на русском
Титанік та пляшки
Пляшки були знайдені і на інших затонулих кораблях

Вченим довелося поставити експеримент, створивши тиск, як на глибині 3800 метрів

У червні 2023 року підводний апарат "Титан" вибухнув, коли намагався дослідити місце аварії легендарного "Титаніка". І незважаючи на недотримання правил безпеки, корпус апарату був титановим та призначеним для роботи на таких глибинах, але все одно вибухнув. З того часу люди почали ставити багато питань, зокрема про те, чому сам "Титанік" і деякі пляшки на борту не вибухнули, незважаючи на те, що знаходилися на на самому дні океану.

Насамперед варто розібратися з тим, чому відбуваються подібні вибухи. Імплозії - це коли об'єкти руйнуються самі по собі внаслідок різниці між внутрішнім та зовнішнім тиском, пише IFLScience. Коли тиск стає занадто великим, щоб його міг витримати корпус підводного човна, відбувається сильний вибух, що зрівнює тиск усередині та зовні апарату. Також вибухи можуть відбуватися і на поверхні, якщо тиск всередині об'єкта нижче, ніж зовні. Наприклад, при видаленні повітря всередині резервуару для створення вакууму.

Насправді, частини "Титаніка" вибухнули. Деталі, які не вибухнули, уникли цієї особливо руйнівної події, оскільки повітря було випущено зсередини, внаслідок чого тиск зовні та всередині став однаковим (умови, за яких вибух не станеться).

То як же пляшкам на "Титаніку" вдалося уникнути цієї долі? Деякі дослідники припускають, що частково відповідь криється в підвищеному тиску всередині пляшки шампанського, викликаному вуглекислим газом, що знаходиться в ній. Насправді ж тиск усередині пляшки шампанського вищий, ніж ми могли б собі уявити - приблизно до 6 бар. Сьогоднішнє шампанське зберігається в пляшках, що витримують тиск до 20 бар, а для утримання пробки часто використовують металевий дріт - мюзле. Тож принаймні на початку шляху на дно океану пляшкам на "Титаніку" нічого не загрожувало.

Раніше вчені вже знаходили старі пляшки шампанського на глибині близько 50 метрів, непошкоджені і вони навіть були придатні для пиття. Фактично на глибині близько 60 метрів пляшки шампанського все ще залишалися в безпеці, оскільки тиск тут становить близько 6 бар. Однак потім різниця тиску почала б значно зростати. Глибина Титаніка становить близько 3800 метрів, а тиск становить близько 381 бар.

Якщо тільки виробники скла в 19 столітті нашої ери не створили пляшки, які могли витримувати такий високий тиск, то має бути інша причина, через яку вони не вибухнули. Підказкою, мабуть, є покручена пробка у верхній частині пляшки. Для того, щоб пляшка могла зберегтися на такій глибині, до неї мала потрапити вода - це зрівняло б тиск всередині та зовні пляшки. Вчені вважають, що всі пляшки, знайдені на місці аварії "Титаніка" насправді вже пошкоджені, а тиск зовні та всередині пляшок був однаковий. Це могло статися швидко чи повільніо, коли пробка попрямувала вниз і стиснулася під величезним тиском.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.  

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.