З бактерій виростили шкіряні гаманець і взуття: вегани аплодують

Читать на русском

У вчених на це пішло всього два тижні

Читать на русском
Гаманець та взуття
Ще доведеться пройти довгий шлях, перш ніж "мікробне" взуття та сумки стануть звичайним явищем у нашому гардеробі

У вчених на це пішло всього два тижні

Дослідники генетично модифікували бактерії, щоб створити веганську альтернативу шкірі, що не містить пластику, що підходить для створення гаманців, взуття та інших аксесуарів. Автори дослідження змогли виростити ціле взуття (без підошви) із спеціально підібраних мікробів лише за два тижні. А у майбутньому цей матеріал може стати більш екологічною альтернативною натуральній шкірі.

Як і багато інших матеріалів, що використовуються у виробництві одягу, шкіра завдає шкоди навколишньому середовищу, і дослідники шукають більш екологічні альтернативи. Серед найбільш перспективних речовин - бактеріальна целюлоза, яку виробляють деякі бактерії роду Komagataeibacter, пише IFLScience.

Ці мікроорганізми виділяють лінійні ланцюжки глюкози, які самозбираються в міцну сітку волокон, відому як пелікула. Крім виготовлення чудового текстилю, пелікули можна швидко виробляти з відходів сировини, таких як гнилі фрукти, і, отже, вони дуже низько впливають на навколишнє середовище. Однак, хоча ідея використання бактеріальної целюлози як замінника шкіри не є чимось новим, вчені досі щосили намагалися знайти екологічно чистий метод надання кольору цим матеріалам. Один із найбільш екологічно токсичних процесів у модній індустрії - це фарбування. Особливо, якщо йдеться про чорні барвники, які використовуються при фарбуванні виробів із натуральної або веганської шкіри.

Щоб уникнути цієї проблеми, дослідники генетично модифікували тип Komagataeibacter для виробництва ферменту тирозинази, який каталізує утворення чорного пігменту еумеланіну. Завдяки низькій розчинності у воді еумеланін є відмінним кандидатом на використання як барвник для текстилю, оскільки він навряд чи потече при пранні.

Під час експериментів дослідники помістили бактерії у форму у вигляді черевика. Через 14 днів целюлоза, що утворилася, прийняла форму взуття. Після цього вчені струсили форму, щоб бактерії почали виробляти чорний пігмент. 

Ось як виглядає черевик, що вийшов.
Ось як виглядає черевик, що вийшов

Крім взуття, дослідники створили тим самим методом гаманець - вони виростили два листи та пошили їх разом.

Так виглядає веганський гаманець із бактерій
Так виглядає веганський гаманець із бактерій

"Винахід нового, більш швидкого способу виробництва екологічно чистих альтернатив самозабарвленої шкіри є великим досягненням синтетичної біології та стійкої моди", - заявив автор дослідження професор Том Елліс. "Бактеріальна целюлоза за своєю суттю веганська, і для її росту потрібна лише невелика частина викидів вуглекислого газу, води, землекористування та часу, витрачених на вирощування корів для отримання шкіри".

За його словами, на відміну від альтернатив шкіри на основі пластику, бактеріальну целюлозу можна виробляти без використання нафтохімічних речовин, і вона буде безпечно і нетоксично розкладатися в навколишньому середовищі.

Тепер команда хоче максимально скоротити споживання води для виробництва, а також створити бактеріальну целюлозу, яка б мала інші забарвлення і, можливо, навіть візерунки.

"Ми з нетерпінням чекаємо на можливість співпрацювати з індустрією моди, щоб зробити одяг, який ми носимо, більш екологічним на всій виробничій лінії", - підсумував Елліс.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.